EN   AR
پنج شنبه, 02 بهمن 1399 12:08

در جلسه کمیسیون کشاورزی اتاق کرمانشاه مطرح شد: مسايل و چالشهاى خروج غير مجاز دام و قاچاق آن / لزوم ازسرگیری صادرات دام

رئیس اتاق کرمانشاه بر لزوم ازسرگیری صادرات دام زنده از مجاری قانونی تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی اتاق کرمانشاه، کیوان کاشفی در جلسه کمیسیون کشاورزی که به منظور بررسی مشکلات قاچاق دام و لزوم صادرات قانونی آن برگزار شد، اظهار کرد: به نظر می‌رسد وقت آن رسیده که صادرات دام زنده از سر گرفته شود.
وی با بیان اینکه نظر بسیاری از مسئولین خصوصا در داخل استان کرمانشاه برای برقراری صادرات دام سبک زنده مثبت است، یادآور شد: لازم است تحلیل مناسبی درباره لزوم صادرات و پیامدهای قاچاق دام زنده ارائه دهیم تا بتوانیم نظر مسئولان کشور را جلب کنیم.
وی تاکید کرد: در این تحلیل باید به مواردی مانند سهم دام صادراتی از تولید دام و بازار گوشت قرمز کشور مشخص شود تا این شفاف‌ سازی صورت بگیرد که صادرات دام تاثیر چندانی بر قیمت بازار داخل نخواهد داشت.
کاشفی بر لزوم تعیین تعرفه مشخص برای صادرات دام زنده هم تاکید کرد به گونه‌ای که هم دولت به حقوق خود برسد و هم سود مناسبی عاید صادرکنندگان شود.
رئیس اتاق کرمانشاه خاطرنشان کرد: بعد از تعیین تکلیف این موارد، نامه‌ای از طریق مسئولین ارشد استان کرمانشاه برای وزرای مربوطه شامل وزارت صمت و جهاد کشاورزی برای پیگیری موضوع ارسال خواهد شد.
کاشفی اشاره‌ای هم به پیامدهای قاچاق دام زنده داشت و عنوان کرد: عدم کنترل کیفیت و بهداشت دام‌های خروجی موضوع مهمی است که به برند دام صادراتی ایران صدمه جدی می‌زند.
وی خروج دام مولد از کشور، تضییع حقوق دولت و ... را نیز از دیگر این پیامدها برشمرد.

در ادامه داریوش پناهی دبیر اتاق کرمانشاه از وجود ۲.۹۷ میلیون راس دام سبک و ۲۹۶ هزار راس دام سنگین در کرمانشاه تا پایان سال گذشته خبر داد و گفت: سهم ۳.۸ درصدی از دام سبک و ۳.۳ درصدی از دام سنگین کشور را داریم.
وی میزان تولید گوشت قرمز استان را ۳۶ هزار تن و مصرف آن را نیز ۲۶ هزار تن اعلام کرد و افزود: اما در کل کشور با کمبود نزدیک به ۱۵۰ هزار تنی گوشت قرمز مواجهیم که تقریبا معادل همین میزان در سال ۱۳۹۷ وارد شده است.
دبیر کل اتاق کرمانشاه قیمت کنونی هر کیلو دام سبک در میادین دام استان را نیز حدود ۵۰ تا ۵۲ هزار تومان و قیمت مصرف کننده آن را ۱۱۵ تا ۱۳۰ هزار تومان اعلام کرد.
پناهی سپس از معضل قاچاق دام زنده یاد کرد و گفت: بر اساس تحلیلی که انجام دادیم سود ارسال دام به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس فارس حدود ۸۰۰ هزار تومان برای هر جفت راس دام است.
وی تأکید کرد: در برابر این سود نه چندان زیاد با پیامدهایی مانند خروج دام مولد، عدم رعایت موازین بهداشتی، از دست رفتن حقوق دولت و ... مواجهیم که باید جلوی آن گرفته شود.

خواندن 196 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 02 بهمن 1399 12:18