EN   AR
پنج شنبه, 23 بهمن 1399 08:48

آئین تجلیل از صادرکنندگان برتر استان کرمانشاه در سال 99 برگزار شد

کیوان کاشفی رئیس اتاق کرمانشاه در مراسم روز ملی صادرات استان کرمانشاه که ۲۱ بهمن با حضور معاون وزیر صمت، استاندار و جمعی از مسئولین و فعالان اقتصادی کرمانشاه برگزار شد، قوانین و مقررات دست و پاگیر، عدم تعادل بین بازار داخلی و خارجی و رانت ارز ۴۲۰۰ تومانی را از موانع جهش صادرات کشور دانست.
کاشفی با بیان اینکه صادرات کشور طی دو سال اخیر با چالش‌های زیادی خصوصا در زمینه بازگشت ارز و جهش نرخ آن مواجه شد، افزود: این شرایط فضا را برای صادرکنندگان تنگ و سخت کرد.
وی ادامه داد: با توجه به جهش سه برابری نرخ ارز طی دو سال اخیر، انتظار می‌رفت جهش صادرات را نیز شاهد باشیم، اما نه تنها این مهم محقق نشد، بلکه حتی برای بازگشت دلار هم با مشکل مواجهیم.
عضو هیات رییسه اتاق ایران از کارشناسی‌های متعدد صورت گرفته برای بررسی چرایی این معضل با کسب نظر از ۳۰ فعال اقتصادی، حدود ۵۰ نماینده مجلس و ۵۰۰ فعال اقتصادی سراسر ایران یاد کرد و افزود: حتی تجارب کشورهای دیگر را نیز در این زمینه بررسی کردیم که در نهایت به سه عامل اصلی رسیدیم.
کاشفی قوانین و مقررات دست و پاگیر که طی سه سال اخیر برای حوزه صادرات و تجارت بیشتر از سایر بخش‌ها بوده را یکی از موانع اصلی جهش صادرات دانست و عنوان کرد: سختی این قوانین به حدی بود که امروز بسیاری از صادرکنندگان ما را گرفتار کرده است.
وی اظهار کرد: نداشتن آمار و اطلاعات دقیق و هماهنگ بین دستگاه‌ها درباره ایجاد تعادل بین میزان کالاهای مورد نیاز بازار داخل و کالاهای صادراتی نیز ملنع مهم دیگر جهش صادرات است.
وی با بیان اینکه این ناهماهنگی همواره برای بسیاری از کالاها وجود دارد، گفت: اینکه کالا برای صادرات داریم، اما عدم تعادل در تنظیم بازار مانند غل و زنجیر دست و پای صادرات را بسته بسیار دردناک است.
کاشفی خاطرنشان کرد: سومین عامل نیز توزیع رانت‌گونه ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات کالا است که از سمت دیگر صادرات کالاهایی که از یارانه این ارز برای مواد اولیه استفاده کردند را دچار محدودیت کرده است.
وی تاکید کرد: مجموع این مشکلات نه تنها مانع جهش صادرات شده، بلکه صادرکنندگان را با چالش‌های جدی مواجه کرده، بگونه‌ای که یک صادرکننده برتر امروز ممکن است فردا گرفتار دستگاه‌های نظارتی و تعزیرات باشد.
عضو هیات رییسه اتاق ایران با بیان اینکه به دلیل این مشکلات صادرکنندگان نه تنها نمی‌توانند ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده خود را پس بگیرند بلکه از نرخ صفر مالیاتی هم بی بهره می‌شوند، یادآور شد: مجموع این دو معادل ۳۴ درصد مالیات است که هرگونه صادرات را از نظر اقتصادی توجیه ناپذیر می‌کند.
کاشفی از پیگیری دو ساله اتاق ایران برای حل مشکلات صادرکنندگان خصوصا در زمینه بازگشت ارز یاد کرد و گفت: اگرچه کارهای خوبی انجام شده، اما بانک مرکزی همچنان برای اجرای بخشنامه‌های تسهیل‌گری که در این زمینه در نظر گرفته شده کوتاهی می‌کند.
رئیس اتاق کرمانشاه از پیگیری جدی برای حل مشکلات برگشت ارز سال ۱۳۹۷ صادرکنندگان هم خبر داد و افزود: بخشنامه‌ای در این زمینه آماده شده که امیدواریم به زودی ابلاغ شود.
وی در ادامه از همه همراهان صادرات استان خصوصا دستگاه‌های قضایی و امنیتی قدردانی کرد.
کاشفی از تلاش‌های تولیدکنندگان هم قدردانی کرد و گفت: اگرچه امروز قیمت کالاها بالا است، اما کمبود جدی کالا نداریم و بسیاری از همین کالاهای تولیدی در دنیا خریدار داشته و مورد اعتماد است
با وجود تحریم‌ها شرایط خوبی در تولید و صادرات داریم
در ادامه عباس قبادی با اشاره به تحریم‌های ظالمانه که کشور با آن مواجه است، اظهار کرد: با وجود همه این مشکلات شرایط خوبی از نظر تولید و صادرات داریم.
وی از مشکلاتی که صادرکنندگان با آن مواجهند و نسبت به آن گلایه داشتند نیز یاد کرد و افزود: از بین تمامی این مشکلات فقط نقل و انتقالات ارزی ناشی از تحریم است و سایر مشکلات عمدتا منشا داخلی دارد.
وی با بیان اینکه دولت تلاش می‌کند در قیمت‌گذاری دخالت چندانی نداشته باشد، عنوان کرد: این گلایه برای برخی کالاها مانند سیمان مطرح است که دولت آن را قیمت‌گذاری نمی‌کند بلکه ضوابط و چارچوب‌هایی را برای قیمت گذاری مشخص کرده است.
معاون وزیر صمت معتقد است، تلاش دولت این است که تولید و قیمت کالاها بر اساس عرضه و تقاضا باشد.
قبادی از حمایت همه جانبه دولت از تولیدکنندگان و صادرکنندگان نیز یادکرد.
وی سپس به مشکلاتی که در زمینه افزایش تعرفه گمرکی صادرات مواد معدنی مطرح شده اشاره کرد و افزود: احتمالا این افزایش با هدف ترغیب به فرآوری این محصولات و جلوگیری از خام فروشی است تا ارزش افزوده بیشتری داشته باشد اما به هر حال پیگیر موضوع خواهم بود.
معاون وزیر صمت در ادامه از مزیت‌های استان کرمانشاه خصوصا در بعد صادرات هم یاد کرد و گفت: این استان هم اکنون سهم 40 درصدی از صادرات ایران به عراق و سهم پنج درصدی از صادرات کشور را دارد.

امیدواری برای تصویب منطقه آزاد تجاری قصرشیرین

استاندار کرمانشاه نیز ابراز امیدواری کرد، به زودی شاهد تصویب منطقه آزاد تجاری قصرشیرین و اعلام این خبر خوب به مردم باشیم.
هوشنگ بازوند با بیان اینکه بررسی منطقه آزاد تجاری قصرشیرین در کمیسیون فرعی زیربنایی مجمع تشخیص مصلحت نظام انجام شده و روز شنبه(25 بهمن) در کمیسیون اصلی مطرح خواهد شد، افزود: امیدواریم هرچه زودتر شاهد تصویب نهایی این منطقه باشیم و پس از عیدی وزارت نفت به مردم کرمانشاه، منطقه آزاد تجاری قصرشیرین نیز عیدی نظام، دولت، مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام به مردم استان باشد.
وی از پیگیری سه ساله برای تصویب این منطقه یاد کرد و ادامه داد: نهایی شدن منطقه آزاد تجاری قصرشیرین تحول عظیمی در کل استان کرمانشاه ایجاد کرده و می‌تواند بخشی از عقب ماندگی‌های استان را جبران کند.
استاندار کرمانشاه خواستار همکاری وزارت صمت و خصوصا نمایندگان مجلس برای نهایی شدن منطقه آزاد تجاری قصرشیرین شد که نیازمند پیگیری و مذاکرات جدی است.
بازوند در ادامه روند حرکت و پیشرفت استان کرمانشاه را رو به جلو دانست و افزود: علی رغم همه موانع اقدامات امیدوارکننده‌ای انجام شده است.
وی از احیا 570 واحد راکد از سال 1396 تاکنون در استان به عنوان یکی از این اقدامات یاد و خاطرنشان کرد: 390 واحد که با ظرفیت 10 تا 20 درصد کار می‌کردند نیز یا به ظرفیت کامل رسیده و یا طرح توسعه داشته‌اند.
استاندار کرمانشاه با اشاره به رشد 400 درصدی واگذاری زمین در شهرک‌های صنعتی استان طی همین مدت، اظهار کرد: این رشد واگذاری نتیجه تسهیل‌گری‌های صورت گرفته است.
بازوند از تدوین برنامه جامع برای کاهش نرخ بیکاری استان هم یاد کرد و گفت: با اجرای این برنامه که حدود 110 درصد تحقق داشته توانستیم هم سیر صعودی بیکاری را کنترل کنیم و هم به آن روند نزولی بدهیم.
وی ابرازامیدواری کرد، با حرکت بر اساس این برنامه تا پایان سال 1400 به میانگین بیکاری کشور و یا حتی پایین‌تر از آن برسیم.
استاندار کرمانشاه نرخ بالای بیکاری را مانعی برای ورود سرمایه‌گذار به استان دانست و عنوان کرد: با کاهش نرخ بیکاری شاهد افزایش تمایل سرمایه‌گذاران برای ورود به کرمانشاه هستیم.
بازوند در ادامه گلایه‌های صادرکنندگان در زمینه مشکلاتی که دارند را به حق دانست و گفت: نباید فراموش کنیم در شرایط جنگ تمام عیار اقتصادی هستیم و در چنین شرایطی باید مقاومت کرده و روحیه خود را نبازیم.
وی ادامه داد: البته این مقاومت قطعا مردم را تحت فشار گذاشته و سفره‌های آنان را کوچک کرده، اما از این شرایط سخت، سربلند بیرون خواهیم آمد.
بازوند از تلاش‌های صادرکنندگان در این شرایط سخت قدردانی کرد و افزود: به یمن این تلاش‌ها در 10 ماهه امسال در استان کرمانشاه رشد 10 درصدی صادرات را داشتیم و اگر صادرات نفت، گاز و برق را نیز به آن اضافه کنیم، به رشد حدودی 24 درصدی می‌رسیم.
وی تسهیل شرایط کار برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان را در چنین شرایطی ضروری دانست و عنوان کرد: در همین راستا درخواست‌هایی از وزارت صمت داریم که یکی از آنها درباره مشکلات ستاد تسهیل است.
استاندار کرمانشاه گفت: نزدیک به 65 درصد مشکلات مطرح شده در ستاد تسهیل مربوط به بانک‌ها است و بانکها بسیاری از مصوبات حتی در بعد ملی را وتو کرده و یا به تاخیر می‌اندازند.
بازوند یادآوری کرد: البته با وجود این مشکلات، از عملکرد سیستم بانکی در استان رضایت دارم.
وی همچنین بر لزوم کاهش بروکراسی اداری تاکید کرد و افزود: اگرچه این بروکراسی روند کاهشی دارد، اما خود را در جای دیگر نشان می‌دهد.
سرمایه‌گذاری 4100 میلیارد تومانی در کرمانشاه
محسن دارابی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه نیز گفت: از ابتدای امسال ۴۱۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری صنعتی و معدنی در کرمانشاه به بهره‌برداری رسیده و یا راه‌اندازی مجدد شده است.
وی با اشاره به اقداماتی که برای جذب سرمایه‌گذاری در کرمانشاه انجام شده، تلاش برای بهبود فضای کسب و کار استان و رساندن جایگاه کرمانشاه از استان ۳۱ به استان ۲۴ را از مهمترین این موارد دانست.
وی ادامه داد: در زمینه اعطای مشوق های معنادار نیز کارهای قابل توجهی انجام دادیم که مهمترین آن جذب ۴۲.۵ میلیارد تومان کمک فنی و اعتباری است که با کمک آن توانستیم هزار میلیارد تومان تسهیلات را کارسازی کنیم.
رئیس سازمان صمت استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: از دیگر برنامه‌های مهم ما تلاش برای احیا واحدهای راکد استان با برپایی ۹۹ جلسه کارگروه ستاد تسهیل بود.
دارابی نتیجه همه این تلاش‌ها را بهره برداری و یا راه‌اندازی مجدد ۴۱۰۰ میلیارد تومان طرح صنعتی و معدنی در استان از ابتدای امسال دانست و عنوان کرد: برای مقایسه کاری که انجام شده باید بدانیم تمام سرمایه‌گذاری اسمی صنعتی استان ۴۵۰۰ میلیارد تومان است.
دارابی همچنین از جذب ۱۱۰ میلیون یورو سرمایه‌گذاری خارجی در استان طی سال گذشته با وجود آنکه تا قبل از سال ۱۳۹۸ یک دلار هم سرمایه گذاری خارجی نداشتیم خبر داد، افزود : سال گذشته سهم ۱۳ درصدی از سرمایه‌گذاری صنعتی خارجی را داشتیم و جایگاه سوم را کسب کردیم.
وی تاکید کرد: امسال نیز ۹۲.۵ میلیون یورو سرمایه‌گذاری خارجی جذب کردیم که سهم یازده درصدی کشور را با جایگاه چهارم به خود اختصاص دادیم.
دارابی پروژه فروسیلیس منگنز را یکی از مهمترین این سرمایه‌گذاری‌های خارجی دانست که تا پایان امسال به بهره‌برداری خواهد رسید.
وی از رشد قابل توجه قراردادهای واگذاری زمین برای سرمایه‌گذاری در استان طی سه سال اخیر هم در نتیجه تلاش‌های انجام شده خبر داد و گفت: این رشد حدود ۳.۵ برابری بوده بگونه‌ای که از ۱۸۰ قرارداد طی دوره مشابه گذشته، طی سه سال اخیر به ۷۷۰ قرارداد و از ۷۰ هکتار وسعت اراضی واگذاری شده به ۳۰۵ هکتار رسیدیم.
رئیس سازمان صمت استان کرمانشاه معتقد است، این اقدامات در کاهش نرخ بیکاری استان خود را نشان داده، بگونه‌ای که در پاییز امسال به نرخ بیکاری 12.4 درصدی رسیدیم و با متوسط کشور سه درصد اختلاف داشتیم، در حالیکه در پاییز سال گذشته اختلاف بیکاری کرمانشاه با متوسط کشور نزدیک به پنج درصد بود.
در انتهای این مراسم از 13 صادرکننده برتر استان شامل مهدی علیزاده برمی مدیرعامل شرکت صنایع چاپ و بسته بندی کرمانشاه، مظفر عبدالله مدیرعامل کشت و صنعت روژین تاک، شهریار گراوندی مدیرعامل سیمان سامان، امیر حسین صفری مدیرعامل لبنیات مانیزان، ابراهیم امیدی مدیرعامل شرکت پالایش البرز آبادان، حمیدرضا تازش مدیرعامل شرکت چینی کرد، جهانبخش شکری مدیرعامل شرکت مجمع جهان فولاد غرب، آرام خوشه سپر مدیرعامل شرکت برنج آرام همکار، علیرضا وفا مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی کرمانشاه، سید مجتبی صهبا مدیرعامل شرکت کاشی کاژه، ایرج وطن دوست مدیرعامل شرکت لاوین پلاست، کسری ذوالفقاری مدیرعامل شرکت سیما فولاد جهان و محمدسعید خوش مدیرعامل شرکت امید آرمان کردستان تجلیل شد.
محسن نجفی مدیرعامل شرکت سفیران فاطر صنعت طاها و علیرضا رضایی مدیرعامل شرکت شاهو جام اورامان نیز شایسته تقدیر شناخته شدند.

خواندن 224 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 23 بهمن 1399 09:30