EN   AR
چهارشنبه, 26 خرداد 1400 10:21

ثبات اقتصادی اصلی‌ترین خواسته فعالان اقتصادی از دولت آینده

یک فعال اقتصادی معتقد است، دولت آینده بیش از هرچیزی باید ثبات اقتصاد و بازار را در اولویت کاری خود قرار دهد.

خلیل تنها با اشاره به نزدیک شدن انتخابات و آغاز فعالیت دولت جدید در کشور درباره اینکه انتظارات بخش خصوصی از دولت آینده چه مواردی است، گفت: ایجاد ثبات در بازار ونرخ ارز باید اولویت نخست دولت آینده باشد زیرا بی‌ثباتی چند سال اخیر قدرت تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی را از تجار، تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی گرفته است.

وی نوسانات شدید چند سال اخیر در نرخ ارز را باعث زمین‌گیر شدن فعالین اقتصادی دانست و عنوان کرد:هم تولیدکننده، هم صادرکننده و هم واردکننده از این شرایط متضرر هستند و حتی برای یکسال خود نیز نمی‌توانند برنامه‌ریزی کنند.

این تولیدکننده خاطرنشان کرد: نرخ ارز هر رقمی که باشد باید برای مدت مشخصی ثابت بماند.

تنها حمایت از تولیدکنندگان خصوصا در زمینه منابع مالی را نیز ضروری دانست و عنوان کرد: افزایش شدید نرخ ارز طی چند سال اخیر باعث شده سرمایه در گردش بنگاه‌های اقتصادی چند برابر افت کند و دیگر جوابگوی نیازهای واحدها نباشد.

این صادرکننده از بالا بودن سود تسهیلات بانکی هم انتقاد کرد و با اشاره به اینکه هیچ فعالیت اقتصادی با تسهیلات با کارمزد بیش از چهار درصد بازدهی ندارد، عنوان کرد: این میزان سود بانکی که اکنون از فعالان اقتصادی اخذ می‌شود از مصادیق بانکداری اسلامی خارج است.

وی با بیان اینکه در بسیاری از مواقع صرفا بر مشکلاتی که بانک‌ها برای بنگاه اقتصادی ایجاد می‌کنند تاکید می‌شود، یادآور شد: معضلات ما با امور مالیاتی و تامین اجتماعی بسیار جدی‌تر است.

تنها اظهار کرد: برای نمونه اگر کارفرما برای یک ماه نتواند حق بیمه کارگران را پرداخت کند، مشمول جریمه دو‌ درصدی خواهد شد.

به گفته این فعال اقتصادی، چالش‌های متعددی هم پیش روی حوزه صادرات است که از مهمترین آنها می‌توان به مسائل مربوط به بازگشت ارز حاصل از صادرات خصوصا برای کسانیکه با عراق کار می‌کنند اشاره کرد زیرا نه تنها در عراق شرایط ساختار بانکی برای بازگشت ارز مهیا نیست بلکه عمده تجارت با این کشور ریالی است و نمی‌توان دلار به جای آن وارد کشور کرد.

تنها اظهار کرد: از سوی دیگر بی‌نظمی‌هایی که در مرزها و‌ خصوصا در زمینه تخلیه و بارگیری وجود دارد باعث بدقولی تجار ایرانی شده و این امر باعث می‌شود بازارهای صادراتی را از دست بدهیم و‌ کشورهای دیگر مانند ترکیه جایگزین ما در بازار عراق بشوند در حالیکه تجار ایران و خصوصا کرمانشاه پیش از هر کشور دیگری در بازارهایی مانند عراق، هند، پاکستان و ... حضور داشتند.

این فعال اقتصادی با اشاره به اینکه مجموع این مشکلات تولیدکننده را در مسیری بسته قرار داده که راه پس و پیش ندارند، گفت: اگرچه تحریم‌های خارجی هم چالش مهمی پیش روی تولیدکننده و تاجر است اما بیش از تحریم خارجی از خودتحریمی آسیب می‌بینیم.

تنها خواستار چاره‌اندیشی دولت آینده برای این مشکلات شد و افزود: تقاضا داریم در سالی که مزین به شعار تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها است یکبار برای همیشه فکری به حال مشکلات فعالین اقتصادی بشود.

وی تاکید کرد: مقام معظم رهبری چندین سال است شعارهای اقتصادی با محوریت تولید را برای هر سال انتخاب می‌کنند و ما توقع داریم دولت آینده نیز حمایت از تولید را در برنامه داشته باشد.

این صادرکننده خواستار استفاده از نیروهای متخصص و کاردان در راس امور اقتصادی کشور برای دولت آینده شد و عنوان کرد: اگر می‌خواهیم مملکت رشد کند و با چالش‌های اقتصادی مانند بیکاری، تورم و ... و پیامدهای اجتماعی ناشی از آن مواجه نباشیم باید در دولت آینده افراد توانمند و دلسوز کارها را بر عهده بگیرند.

خواندن 103 دفعه