EN   AR
سه شنبه, 08 تیر 1400 09:32

یک صنعتگر مطرح کرد: از جای خالی نقشه صنعت در ایران تا تاثیر تحریم بر صنایع

یک تولیدکننده کرمانشاه از خالی بودن جای نقشه راه صنعت در کلان کشور به عنوان یکی از مهمترین مشکلات این حوزه یاد کرد.

حامد احمدیان در آستانه روز ملی صنعت و معدن با اشاره به مهمترین چالش‌هایی که بخش صنعت در ایران و کرمانشاه با آن مواجه است، اظهار کرد: معضلات بخش صنعت باعث شده این حوزه از درون فرسایشی شود و نتواند کارایی و اثربخشی مد نظر و استفاده بهینه از منابع را داشته باشد.

وی با بیان اینکه بخشی از مشکلات حوزه صنعت خارج از اراده مدیران صنایع و بخشی مربوط به خود آنها است، خاطرنشان کرد: عمده صنعتگران با استفاده از راهکارهای متعدد از جمله استفاده از ظرفیت مشاوران توانستند مشکلات داخلی خود را حل کنند اما معضل اصلی، مشکلات خارج از اختیار مدیران صنایع است.

مدیرعامل صنایع غذایی اوکادو درباره چالش‌هایی که صنعت از بیرون با آن مواجه است، ادامه داد: یکی از مهمترین این موارد مشخص نبودن نقشه راه صنعت در کلان کشور و به تبع آن استان کرمانشاه است.

احمدیان اضافه کرد: باید بدانیم در حوزه صنعت اکنون در چه جایگاهی هستیم و در کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت قرار است به چه جایگاهی برسیم.

وی معتقد است این نقشه راه نه باید آنقدر کوچک باشد که به ترمز توسعه و پیشرفت تبدیل شود و نه آنقدر آرمانگرایانه باشد که محقق نشود و اگر نتوانستیم به هدف نهایی برسیم دچار شکست شویم.

این صادرکننده برتر معتقد است، این نقشه راه باید بر اساس واقعیات، توانمندی‌ها و ظرفیت‌هایی که داریم تدوین شود و نقش هر بخش هم مشخص باشد تا با هم افزایی بتوانیم به هدفی که در آن ترسیم شده برسیم.

 

بروکراسی ترمز رشد صنایع

مدیرعامل صنایع غذایی اوکادو دومین چالش اصلی پیش روی بخش صنعت را بروکراسی اداری دانست که تاثیر مستقیمی بر فضای کسب و کار دارد و عنوان کرد: فرآیندهای اداری که با آن مواجهیم به ترمزی برای بخش صنعت تبدیل شده است.

به گفته احمدیان، گاهی این بروکراسی خود را به صورت موازی کاری بین دستگاه نشان می‌دهد، برای مثال در صنایع غذایی این موازی کاری بین دستگاه‌هایی مانند معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی و اداره کل استاندارد وجود دارد.

وی از قطعی برق نیز به عنوان چالش مهم دیگری یاد کرد که صنایع اخیرا با آن دست به گریبان شده‌اند و افزود: قطع برق صنایع در شرایطی رخ می‌دهد که بر اساس قانون رفع موانع تولید، صنایع باید اولویت اصلی دستگاه‌های خدمت رسان باشند.

مدیرعامل صنایع غذایی اوکادو گفت: قطع دو ساعته برق در یک واحد صنعتی معادل پنج ساعت قطعی برق پیامد دارد.

تاثیر تحریم بر محدود شدن بازارهای صادراتی

احمدیان در ادامه از چالش‌های مرتبط با تحریم‌ها بر صنایع یاد کرد و گفت: شرایط تحریم تراکنش‌های بانکی صادرات و واردات را با مشکل مواجه کرده است.

وی معتقد است این شرایط باعث شده صنعتگران ایران نتوانند در بسیاری از بازارهای خارجی حضور پیدا کنند و این در حالی است که ایران و کرمانشاه در بسیاری از محصولات خصوصا در بخش کشاورزی مزیت‌های نسبی و مطلق دارند.

این تولیدکننده از مسائل مربوط به تامین مالی نیز به عنوان چالش دیگر پیش روی صنایع یاد کرد و گفت: در تمام دنیا تامین مالی از سیستم بانکی آخرین گزینه است و بازارهای سرمایه و ... در اولویت هستند اما در ایران شرایط به این گونه نیست.

احمدیان وابستگی زیاد به سیستم بانکی را مورد انتقاد قرار داد و افزود: باید در ایران نیز به سمت سایر ابزارهای تامین مالی حرکت کنیم.

وی خاطرنشان کرد: ارتباط نادرست بین صنعت و دانشگاه نیز از دیگر مشکلات پیش روی صنعت است که متاسفانه نمی‌توانند به ادبیات مشترکی برسند.

احمدیان دانش بنیان شدن صنعت را نتیجه تعامل خوب این دو حوزه دانست که امکان حضور در فضای رقابتی را برای صنایع بیشتر می‌کند و گفت: متاسفانه اراده‌ای هم برای افزایش تعامل صنعت و دانشگاه دیده نمی‌شود.

خواندن 58 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 08 تیر 1400 09:38