EN   AR
چهارشنبه, 09 تیر 1400 15:25

در نشست فعالان اقتصادی استان با نماینده کرمانشاه مطرح شد: از لزوم احیا جایگاه بخش خصوصی تا حمایت از بنگاه‌های اقتصادی

نشست فعالان اقتصادی استان با نماینده کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی در اتاق کرمانشاه برگزار شد.

رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه گفت: دولت آینده کشور را با چالش‌های جدی تحویل می‌گیرد، اما انتظارات بزرگی از آن می‌رود.

کیوان کاشفی در این نشست که با حضور دکتر «ابراهیم عزیزی» نماینده کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی برگزار شد، با اشاره به تغییرات مدیریتی کشور که پیش رو داریم، اظهار کرد: دولت جدید کشور را با چالش‌ها و سختی‌های جدی تحویل می‌گیرد که عمده این چالش‌ها اقتصادی است.

وی نرخ بالای تورم که در سه ماهه امسال نزدیک به ۴۰ درصد بود را یکی از این ابرچالش‌ها دانست و افزود: روند افزایشی تورم به تدریج تاثیر خود را در نرخ ارز هم نشان داده و قیمت کالاها را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد.

عضو هیات رییسه اتاق ایران تحریم‌های بین‌المللی و نامناسب بودن فضای کسب و کار را نیز از دیگر مشکلات کشور دانست که دولت آینده با آن مواجه است.

کاشفی ابراز امیدواری کرد، با وجود همه این مشکلات، با آغاز به کار دولت سیزدهم و هماهنگی که بین سه قوه ایجاد می‌شود شاهد کارهای بزرگی در کشور باشیم که مردم انتظار آن را دارند.

وی یکی از مهمترین کارهایی که دولت آینده باید برای بهبود امور در دستور کار داشته باشد را استفاده از نظرات بخش خصوصی دانست و عنوان کرد: تشکل‌های بخش خصوصی قدرتمندی داریم که لازم است دولت در تصمیم‌گیری‌های اقتصادی از دیدگاه‌های آنها استفاده کند.

رئیس اتاق کرمانشاه احیا جایگاه بخش خصوصی را نیز نکته دیگری دانست که دولت آینده باید مد نظر قرار دهد و یادآور شد: روا نیست فعال اقتصادی برای پیشبرد کار خود مدام به دنبال بخشنامه‌ها، مدیرکل و حتی کارشناس یک دستگاه بدوند و درگیر مقررات و دستورالعمل‌ها باشند.

وی اشاره‌ه‌ای هم به انتظاراتی که در کرمانشاه از دولت آینده وجود دارد یاد کرد و افزود: در کرمانشاه بهترین و قویترین تشکل‌های بخش خصوصی را داریم، اما نکته نظرات آنها مورد کم توجهی قرار می‌گیرد.

رئیس اتاق کرمانشاه خواستار استفاده از ظرفیت بخش خصوصی استان در دولت آینده شد.

وی در ادامه از حضور نمایندگان کرمانشاه در کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی نیز ابرازخرسندی کرد و گفت: امیدواریم نتیجه این امر را در بهبود سهم کرمانشاه در بودجه کشور شاهد باشیم.

 

اختصاصی صد هزار میلیارد تومان منابع ارزان برای حمایت از سرمایه‌گذاری

نماینده کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه از اختصاص صد هزار میلیارد تومان منابع برای سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف کشور برای اولین بار خبر داد و گفت: بنا داریم این اعتبار را سال آینده در قالب صندوق‌ حمایت از سرمایه‌گذاری لحاظ کنیم.

ابراهیم عزیزی، پیشرفت کشور را نیازمند چند عامل مهم از جمله نیروی انسانی، کارآفرینان و تشکل‌های بخش خصوصی دانست و افزود: قوانین و مقررات سهل و روان نیز از دیگر نیازهای پیشرفت کشور است.

وی با بیان اینکه محتوای قوانین باید به گونه‌ای نوشته شود که قابل کنترل و دارای ضمانت اجرایی باشد، خاطرنشان کرد: اجرایی این قوانین نیز باید به دقت و درستی صورت بگیرد.

عضو مجمع نمایندگان استان کرمانشاه یکی دیگر از ملزومات پیشرفت کشور را در نظر گرفتن حمایت‌ها در زمینه‌های مختلف مالی، تسهیلاتی، مالیاتی و بیمه‌ای و ... دانست.

عزیزی معتقد است، اگر مجموع این عوامل به درستی در کنار هم قرار گیرد پیشرفتی در کشور حاصل می‌شود که از دل آن رفع مشکلات و ارائه خدمات بهتر نیز حاصل خواهد شد.

وی در ادامه با بیان اینکه امسال برای اولین بار در قانون بودجه ۱۴۰۰ تحولات بزرگی رخ داد، افزود: یکی از مهمترین این تحولات در نظر گرفتن نزدیک به 100 هزار میلیارد تومان اعتبار برای سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف است که چنین اعتباری به این شکل در تاریخ ایران بی‌سابقه است.

وی گفت: این اعتبار در قالب تبصره ۱۸ دیده شده که بر اساس آن ۴۰ هزار میلیارد تومان اعتبار دولت نزد بانک‌ها سرمایه‌گذاری می‌شود و بانک‌ها نیز تقریبا معادل همین رقم را پول می‌آورند و مقداری هم از منابع دیگر به آن اضافه خواهد شد.

نماینده کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی افزود: این اعتبار متعلق به دولت و وزارتخانه‌ها با هدف سرمایه‌گذاری خواهد بود و بانک‌ها امکان دخل و تصرفی در آن ندارند.

عزیزی با اشاره به اینکه این اعتبار بر اساس نرخ بیکاری و وضعیت اقتصادی با بهره چهار تا ۱۴ درصد بین استان‌ها توزیع می‌شود، بر لزوم استفاده و جذب سهم هرچه بیشتر از این منابع برای استان کرمانشاه تاکید کرد.

وی عنوان کرد: سهم هر بخش از جمله کشاورزی، صنعت، حوزه دانش بنیان، صنعت نفت و ... به صورت مجزا دیده شده و طرح‌ها برای استفاده از این اعتبار باید به تصویب شورای برنامه‌ریزی هر استان بر

سد.

این نماینده مجلس در نظر گرفتن چنین منابع مالی را برای اولین بار و نوعی نوآوری در کشور دانست و تاکید کرد: بنا داریم این اعتبار را سال آینده در قالب صندوق‌ حمایت از سرمایه‌گذاری ببینیم و قرار است هر سال نیز رقم آن بیشتر شود.

عزیزی استفاده از این ظرفیت را بهترین و ارزانترین راه برای رونق سرمایه‌گذاری در کشور دانست.

وی در ادامه به نامگذاری امسال با عنوان «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها» هم اشاره کرد و گفت: هر مانعی که سد راه تولید باشد باید برداشته شود.

نماینده کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی افزود: این موانع ممکن است قوانین دست و پاگیر و یا یک فرد مسئول باشد.

عزیزی با بیان اینکه باید کرمانشاه را به الگوی کشور برای حمایت از تولید و رفع موانع تبدیل کنیم، گفت: این آمادگی را دارم که جلسات مستمر برای رسیدگی به مشکلات بخش خصوصی تشکیل و حتی دبیرخانه‌ای نیز به این منظور تاسیس شود تا به صورت کلی و موردی به رفع مشکلات بخش تولید بپردازیم.

 

.

جهانبخش شکری رئیس خانه صنعت و معدن کرمانشاه نیز در نشست فعالین اقتصادی استان با نماینده کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در سالی که با عنوان تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها نامگذاری شده حمایت چندانی از بخش تولید نمی‌شود، افزود: چرا تولیدکننده‌ای که می‌خواهد بدون تخلف کار کند و خط تولیدش را توسعه دهد اذیت می‌کنند.

وی از برخورد سلیقه‌ای کارشناسان دستگاه‌ها انتقاد کرد که گاهی حتی می‌تواند منجر به تعطیلی یک بنگاه اقتصادی شود و اضافه کرد: بازرسی‌های متعدد نیز فشار مضاعفی به واحد‌های تولیدی وارد می‌کند.

رئیس خانه صنعت و معدن استان کرمانشاه از سایر مشکلات حوزه تولید هم یاد کرد و گفت: متاسفانه شاهد آن هستیم که امسال قیمت گاز، برق و ... برای بخش تولید افزایش چند برابری داشته است.

وی با بیان اینکه تصمیم گیری این گرانی از مجلس شورای اسلامی بیرون آمده، عنوان کرد: تولیدکنندگان نیز مجبور می‌شوند برای جبران هزینه‌های سربار قیمت محصولات خود را بالا ببرند که در نهایت به زیان مردم است.

رئیس خانه صنعت و معدن استان کرمانشاه عمده فشاری که گرانی حامل‌های انرژی وارد می‌کند را مربوط به صنایع بزرگ مانند سیمان و فولاد دانست و افزود: با این روند به زودی شاهد رکود این صنایع و ریزش اشتغال عجیب ناشی از این رکود در سراسر کشور خواهیم بود.

شکری معتقد است، از آنجاییکه عمده صنایع بزرگ فولاد و سیمان در کشور دولتی است و کمتر از افزایش هزینه‌ها تحت تاثیر قرار می‌گیرند ، بار اصلی این گرانی بر دوش بخش خصوصی است.

وی اظهار کرد: با وجود افزایش قیمت برق، شاهد قطعی‌های مکرر برق هم هستیم که خسارات سنگینی به صنایع و خط تولید آنها وارد می‌کند.

رئیس خانه صنعت و معدن استان کرمانشاه با بیان اینکه این قطعی برق باعث شده صنایع نتوانند به تعهدات خود درباره سفارشاتی که داشتند عمل کنند، افزود: گاهی اگر قطعی از پیش اعلام نشده باشد حتی می‌تواند به خسارت جانی هم منجر شود.

در ادامه مهدی افخمی رئیس انجمن شیر و لبنیات کرمانشاه نیز با بیان اینکه با گذشت سه ماه از ابتدای سال هنوز هیچ حمایتی از بخش تولید صورت نگرفته، گفت: دولت، مجلس و قوه قضاییه باید برای تحقق شعار سال چابکتر عمل کنند.

وی سپس به مشکلاتی که در حوزه شیر و لبنیات ایجاد شده هم اشاره کرد و افزود: گرانی نهاده‌های دامی هزینه زیادی به دامداران و صنایع لبنی وارد کرده است.

به گفته افخمی، به دلیل شرایط خشکسالی و کم بارشی برخی دامداران مجبورند دام‌های خود را حتی در شرایطی که آبستن هستند سلاخی کنند.

نمایندگان سایر تشکل‌های بخش خصوصی نیز در این نشست به بیان مشکلات خود در زمینه های صنایع دستی، ساختمان، بخش کشاورزی و ... پرداختند.

خواندن 110 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 15 تیر 1400 12:15