EN   AR
پنج شنبه, 10 تیر 1400 09:01

یک عضو هیات نمایندگان اتاق کرمانشاه معتقد است، تسهیل شرایط صادرات و بهبود فضای کسب و کار می‌تواند بخش قابل توجهی از مشکلات صنایع را مرتفع کند.

ابراهیم امیدی در آستانه روز ملی صنعت و معدن، با بیان اینکه امروز صنایع با چالش‌های عدیده ای مواجهند که باعث شده بسیاری از واحدها راکد شوند و یا با حداقل ظرفیت کار کنند، اظهار کرد: سایر واحدهایی که سرپا ایستادند نیز به سختی از پس هزینه‌های خود حتی پرداخت حقوق ماهیانه کارگران برمی آیند.

وی درباره اینکه چه عواملی باعث شده وضعیت صنعت به اینجا ختم شود، خاطرنشان کرد: بی‌ثباتی نرخ ارز و به تبع آن کمبود و گرانی مواد اولیه و ماشین‌آلات مورد نیاز یکی از اصلی‌ترین مشکلات صنایع است.

به گفته این فعال اقتصادی، در چنین شرایطی صنعتگران برای اینکه خط تولید آنها متوقف نشود مجبورند مواد اولیه مورد نیاز خود را با هزینه تمام شده بسیار بالا تامین کنند.

امیدی یکی دیگر از چالش‌های پیش روی صنایع را گران تمام شدن و‌ مشکلات حمل و نقل دانست و اظهار کرد: نه تنها در داخل استان هنوز ظرفیت حمل و نقل ریلی برای صنایع قابل استفاده نیست بلکه برای واحد‌های صادرات محور نیز نبود حمل یکسره و تخلیه و بارگیری های مستمر در مرز هزینه و زمان فراوانی را به واحد‌های تولیدی تحمیل می‌کند.

وی ادامه داد: نامناسب بودن فضای کسب و کار نیز سد بزرگی پیش روی صنایع است، به گونه‌ای که خودتحریمی در داخل کشور حتی از تحریم خارجی نیز برای بنگاه‌های اقتصادی سنگین‌تر است.

عضو هیات نمایندگان اتاق کرمانشاه با بیان اینکه شاخص فضای کسب و کار در ایران نسبت به بسیاری از کشورها و در کرمانشاه نیز در مقایسه با سایر استان‌ها نامناسب است، تاکید کرد: بسیاری از دشواری های فضای کسب و کار از طریق اقدامات ساده نرم افزاری و با کمترین هزینه قابل حل است.

امیدی سپس به بیان پیشنهاداتی برای بهبود شرایط صنایع پرداخت و اضافه کرد: یکی از مهمترین کارهایی که می‌توان در حق بنگاه‌های اقتصادی کرد آن است که دستگاه‌های نظارتی متعدد این مجموعه‌ها را به حال خود رها و فشار کمتری به واحد‌های صنعتی وارد کنند.

وی خواستار تسهیل گری در امور بانکی، مالیاتی، بیمه‌ای و ... برای واحد‌های تولیدی شد و گفت: از سوی دیگر تقاضا داریم دستگاه‌ها مصوبات ستاد تسهیل و تصمیماتی که برای واحدها گرفته می‌شود را پشت گوش نیندازند.

امیدی همچنین بر لزوم تسهیل شرایط صادرات واحد‌های تولیدی تاکید کرد که می‌تواند زمینه رونق واقعی تولید را فراهم کند و ادامه داد: مانع تراشی های پیش روی صادرات باید مرتفع شود و یک متولی واحد برای بخش صادرات تصمیم بگیرد.

وی معتقد است، تعدد دستگاه‌هایی که در زمینه صادرات در مرزها تصمیم‌گیری می‌کنند یکی از موانع اصلی صادرات است.

این فعال اقتصادی گفت: به علاوه باید زیرساخت‌های مرزی نیز برای رونق صادرات ارتقا یابد زیرا برخی مرزها از حداقل امکانات هم محروم هستند.

خواندن 88 دفعه