EN   AR
شنبه, 02 مرداد 1400 08:23

در جلسه هفتادم شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی کرمانشاه مطرح شد: از نگرانی درباره محدودیت صادرات دام زنده تا لزوم تامین نقدینگی بخش کشاورزی

هفتادمین جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان کرمانشاه با بررسی موضوعاتی شامل صادرات دام زنده، افزایش سرمایه صندوق حمایت از توسعه کشاورزی و مشکلات مرکز بهداشت شهرک صنعتی بیستون برگزار شد.

رئیس اتاق کرمانشاه در این جلسه که باحضور استاندار و جمعی از مسئولین و فعالان اقتصادی کرمانشاه برگزار شد، نسبت به محدود شدن مجدد صادرات دام زنده ابراز نگرانی کرد.

کیوان کاشفی در جلسه امروز (۲۹ تیر) با اشاره به آزادسازی صادرات دام زنده، گفت: نگرانیم با صدور یک بخشنامه این صادرات دوباره محدود شود.

وی ادامه داد: مباحثی مطرح است که در قالب یک بخشنامه صادرات دام زنده محدود به افراد خاص شود، زمان محدودی برای آن در نظر گرفته شود و سهمیه دام‌های صادراتی نیز محدود شود.

رئیس اتاق کرمانشاه با بیان اینکه در قالب این بخشنامه مهلت صادرات دام زنده تا پایان مهرماه تعیین شده که این بازه زمانی کوتاه امکان برنامه‌ریزی را از تولیدکنندگان و صادرکنندگان می‌گیرد، یادآور شد: به علاوه برای صادرات دام سهمیه‌بندی و قیمت‌گذاری در نظر گرفته شده که مجموع این موارد سدی در برابر صادرات ایجاد خواهد کرد.

کاشفی خواستار ورود دستگاه‌های مربوطه برای اصلاح چنین بخشنامه‌هایی که مخل صادرات هستند شد و عنوان کرد: پیش از آنکه چنین دستورالعملی ابلاغ شود باید نواقص آن اصلاح گردد.

وی از دام زنده به عنوان یک محصول استراتژیک یاد کرد که استان کرمانشاه همواره سهم قابل توجهی از صادرات دام زنده کشور داشته و افزود: نباید کرمانشاه از این ظرفیت مهم محروم شود.

رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه سپس به موضوع مجوز کوتاه مدت پروانه بهره‌برداری چاه‌های کشاورزی اشاره کرد و ادامه داد: این مجوز تنها یکسال اعتبار داشت و هر ساله باید با روندی طولانی تمدید می‌شد.

به گفته کاشفی، با طرح این مشکل در جلسه شورای گفت‌وگو و پیگیری‌های صورت گرفته اکنون مدت اعتبار پروانه بهره‌برداری چاه‌ها از یک سال به سه سال افزایش یافت.

موضوع دیگری که کاشفی به آن اشاره کرد معضل درمانگاه شهرک صنعتی بیستون بود که اکنون از داشتن پزشک طب کار محروم بوده و عملا امکان استفاده ندارد.

وی اظهار کرد: این درمانگاه با هزینه و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در شهرک صنعتی بیستون راه‌اندازی شد و تقاضا داریم موضوع استقرار پزشک در آن با همکاری دستگاه‌های متولی بهداشت و درمان مرتفع شود.

رئیس اتاق کرمانشاه خاطرنشان کرد: این مرکز بهداشت، می‌تواند به نیروهای کار سه شهرک صنعتی بستون، زاگرس و فرامان ارایه خدمات داشته باشد تا برای دریافت خدمات بهداشتی و درمانی مجبور به مراجعه به مرکز شهر نباشند.

وی معتقد است، اگر پزشک طب کار در این مرکز بهداشت مستقر شود بیش از شش هزار نیروی کار می‌توانند از آن استفاده کنند.

کاشفی در پایان از صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی به عنوان یک شتاب دهنده حوزه کشاورزی یاد کرد و خواستار حل مشکلات این صندوق و افزایش سرمایه آن شد.

تدوین سند توسعه نفت و گاز کرمانشاه

در ادامه این نشست، استاندار کرمانشاه از تدوین سند توسعه نفت و گاز استان به همت وزارت نفت خبر داد و گفت: این سند باعث می‌شود طرح های توسعه پتروشیمی و پالایشگاهی کرمانشاه در دولت‌های آینده دستخوش تحولات نشود.

هوشنگ بازوند با اشاره به نگرانی که درباره آینده طرح‌های پتروشیمی و پالایشگاهی استان وجود داشت، اظهار کرد: در دیدار اخیری که با وزیر نفت داشتم مشخص شد سند توسعه نفت و گاز استان کرمانشاه تدوین شده و تمام طرح‌های توسعه پتروشیمی و پالایشگاهی استان در آن آمده است.

وی ادامه داد: سال شروع و پایان هریک از طرح‌ها و همچنین تمام مبالغ سرمایه‌گذاری آنها با درج مجوزهای سرمایه‌گذاری در این سند آمده است.

استاندار کرمانشاه گفت: این سند باعث خواهد شد که دولت‌های آینده نیز ملزم به اجرای این طرح‌ها در استان شوند، مگر آنکه بخواهند این سند را ابطال کنند که ابطال آن نیز به راحتی قابل انجام نیست، زیرا تعدادی از این طرح‌ها از جمله پتروشیمی اسلام آباد غرب اکنون آغاز شده است.

بازوند سپس به پیگیری احداث مجموعه تولید قطعات تراکتور در استان اشاره کرد و افزود: رایزنی‌هایی را با همکاری نمایندگان مجلس و مدیرعامل تراکتورسازی ادامه دادیم و مقرر شد هفته آینده تیمی برای بررسی وضعیت و جزئیات طرح به کرمانشاه ارسال شود.

وی خاطرنشان کرد: توجیه اقتصادی مجموعه قطعه سازی تراکتور هم اکنون در دست بررسی است و نتایج آن برای سرمایه‌گذاری نهایی مشخص خواهد شد.

وی سپس به اهمیت صندوق توسعه کشاورزی استان اشاره و اظهار کرد: این صندوق می‌تواند به طرح‌های بخش کشاورزی کمک کند.

استاندار کرمانشاه با بیان اینکه این استان از نظر بخش کشاورزی در کشور حرف برای گفتن دارد، عنوان کرد: باید هر آنچه که در توان داریم برای حمایت از بخش کشاورزی استان به کار ببندیم.

وی همچنین با تزریق ۲۰ میلیارد تومان کمک به صندوق توسعه کشاورزی استان موافقت و ابراز امیدواری کرد این کار باعث توسعه صندوق‌های کشاورزی شهرستانی هم باشد.

در ادامه این نشست نیز فعالان بخش کشاورزی درباره اهمیت تزریق سرمایه به صندوق حمایت از بخش کشاورزی نکنه نظراتی بیان کردند و همچنین مشکلات مرکز بهداشت شهرک صنعتی بیستون بررسی شد.

خواندن 58 دفعه