EN   AR
دوشنبه, 08 شهریور 1400 13:40

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران: کرونا، بودجه و تجارت خارجی در اولویت اصلی فعالیت دولت سیزدهم قرار گیرد

کرمانشاه- ایرنا- عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران گفت: مدیریت کرونا برای حفظ سلامت و حمایت از کسب‌ و کارها، اصلاح ساختار بودجه برای کاهش تورم و حل مسائل تجارت بین الملل برای ارزآوری سه موضوع مهمی است که جا دارد در اولویت اصلی فعالیت های دولت جدید قرار گیرد.

«کیوان کاشفی» روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا با اشاره به مشکلات فعلی و شرایطی که قبلا وجود داشته‌ است، افزود: سطح توقعات مردم از دولت جدید به‌ ویژه در حوزه اقتصاد بسیار بالا است و باید به سمتی برویم که انتظارات مردم تا حد زیادی اجرایی شود.

عضو هیأت‌ رئیسه اتاق بازرگانی ایران، کرونا و صدمات آن در حوزه سلامت و اقتصاد را اولویت نخست دولت جدید برشمرد و اظهار کرد: مدیریت این‌ موضوع نیاز به عزم و ادبیات مشترک از سیستم بهداشت تا واکسیناسیون دارد تا دولت بتواند در یک مدت‌ زمان مشخص التهاب فعلی را کاهش دهد زیرا به‌ نظر می‌رسد تا یکی دو سال آینده نیز همانند سایر کشورها درگیر کرونا خواهیم بود.

به گفته‌ او مدیریت مناسب شیوع کرونا بی‌شک تاثیر مثبتی در حوزه کسب‌وکار و اقتصاد هم خواهد گذاشت.

کاشفی اصلاح بودجه و ساختار بودجه را از دیگر اولویت‌های مورد اشاره رییس‌جمهوری جدید دانست و گفت: ما یک بودجه متورمی داریم که هر سال کسری دارد و همین موضوع منجر به خلق نقدینگی بدون پشتوانه و ایجاد تورم شده‌ است که با سرعت زیاد بر روی سطوح قیمتی می‌نشیند و در نهایت شاهد فقیرتر شدن دهک‌های مختلف جامعه هستیم.

رییس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه ایجاد یک ادبیات مشترک بین دولت و مجلس برای اصلاح ساختار بودجه را ضروری دانست و عنوان کرد: لازم است که این دو قوه یک‌بار برای همیشه ساختار بودجه و بودجه‌ریزی را اصلاح کنند زیرا هیچ معنی ندارد که ما یک بودجه را در کشور تصویب کنیم که دست‌کم نیمی از آن کسری باشد.

او تجارت خارجی و مشکلات ارزی را اولویت سوم دولت سیزدهم برشمرد و گفت: به‌نظر می‌رسد که سیاست دولت‌های گذشته در این زمینه یک سیاست سلبی بوده‌ است و با تعرفه‌گذاری، محدود کردن واردات و فشار به صادرکنندگان برای هزینه ارز از کانال‌های مشخص بوده‌ است اما من معتقدم این رویکرد دیگر جواب نمی‌دهد و باید دولت به سمت مسیر ایجابی و بزرگ کردن صادرات و توسعه آن برود.

کاشفی گفت که این‌ موضوع به ۲ عامل مهم یعنی برجام و اف‌ای‌تی‌اف بستگی دارد که لازم است در دولت جدید به‌خوبی رسیدگی شود.

به اعتقاد کاشفی اگر این سه اولویت به‌خوبی مدیریت و پیش برده شود، بی‌شک شاهد کاهش مشکلات و بهبود وضعیت اقتصادی مردم خواهیم بود.

خواندن 140 دفعه