EN   AR
پنج شنبه, 27 آبان 1400 13:02

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق ایران تاکید کرد: لزوم کارآفرینی در بخش کشاورزی

رئیس شورای ملی نخود ایران در وبینار «کارآفرینی در کشاورزی» که با همکاری گروه مدیریت و کارآفرینی دانشکده اقتصاد و کارآفرینی و دانشگاه رازی برگزار شد، گفت : یکی از بخشهای اساسی اقتصاد، "کشاورزی" به شمار می رود اما چیرگی صنعت بر کشاورزی در جهان سوم باعث شده این بخش رشد کمتری داشته باشد.
ناصر مرادی ادامه داد: امروزه تحولات صورت گرفته در بخش کشاورزی لزوم توجه به توسعه کارآفرینی کشاورزی را آشکار کرده وکشاورزی هدفمند براساس نیازهای موجود و آمار بالای بیکاری لازم است.
وی گفت: باید مدلهای توسعه کارآفرینی در آموزش کشاورزی ، شناسایی و اولویت بندی موانع توسعه ی کارآفرینی، سیاستهای کلان و تدوین استراتژی های ناپایدار صورت گیرد.
وی ادامه داد: جهانی شدن ، رشد جمعیت، دگرگونی در بازار کار کشاورزی، امنیت غذایی و رقابتی شدن بازار، عواملی هستند که ضرورت کارآفرینی در کشاورزی را نمایان می سازد.
ناصر مرادی افزود: یکی از نمونه های کارآفرینی و تنوع درآمد در روستا، گردشگری کشاورزی یا مزرعه‌ است که به کشاورزان و روستائیان در رسیدن به یک درآمد ثانویه کمک می‌کند.
وی معتقد است، در واقع فعالیت‌های وابسته کشاورزی و دامداری و هرآنچه در یک مزرعه انجام می‌شود، برای جذب گردشگران مورد استفاده قرار می‌گیرد و علاوه بر ایجاد درآمدی پایدار برای کشاورزان و دامداران، روشی برای رونق و آبادانی مناطق روستایی، روش جدیدی برای تأمین جذب گردشگری است.
نائب رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران توجه به صنایع تبدیلی را راهکار دیگری در بخش کارآفرینی کشاورزی دانست و گفت: مشکل عمده کشاورزان در مناطق مختلف، بیکاری‌های دائمی ‌و فصلی، از بین رفتن محصولات در بازه زمانی معین است. وی گفت: صنایع تبدیلی باعث ایجاد ارزش افزوده، ایجاد اشتغال، افزایش درآمدهای ارزی ، استفاده بیشتر از محصولات کشاورزی و جلوگیری از اتلاف محصولات خواهد شد.
رئیس شورای ملی نخود ایران یکی از موانع افزایش کارایی آموزش عالی را "فاصله جغرافیای ایجاد شده بین محیط آموزشی و محیط واقعی کشاورزی" عنوان کرد و گفت این امر خود به خود منجر به ایجاد موانع دیگری در زمینه ارتباط دانشجویان و در نتیجه فارغ التحصیلان کشاورزی با کسب و کارهای مرتبط با کشاورزی می گردد.
مرادی در پایان به لزوم افزایش همکاری و هماهنگی دانشگاهها با بخش خصوصی بویژه اتاق بازرگانی ، شورای ملی نخود ایران و کانون کارآفرینی کرمانشاه اشاره داشت و گفت با انعقاد تفاهم نامه هایی در این زمینه موجبات اشتراک گذاری علم و تجربه فراهم خواهد شد.

خواندن 79 دفعه