EN   AR
شنبه, 29 آبان 1400 10:00

برگزاری هفتاد و سومین جلسه کارشناسی شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی کرمانشاه

هفتاد و سومین جلسه کارشناسی شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان کرمانشاه با دستور کار تامین مواد اولیه صنایع پلیمری از بورس کالا و الزام ثبت فروش در سامانه جامع تجارت برگزار شد.

داریوش پناهی دبیرکل اتاق کرمانشاه در ابتدای این جلسه با اشاره به ابلاغیه وزارت صمت درباره لزوم ثبت فروش در سامانه جامع تجارت برای تامین مواد اولیه از بورس کالا، گفت: این ابلاغیه مشکلاتی برای واحد‌های تولید انواع لوله‌های پلی اتیلن ایجاد کرده است.

وی ادامه داد: الزام ثبت فروش در سامانه جامع تجارت اگرچه با هدف شفاف سازی است اما برای واحدهایی که محصولات آنها صادراتی می‌باشد امکانپذیر نیست زیرا مشتری خارجی امکان درج اطلاعات خود را در سامانه جامع تجارت ندارد.

دبیرکل اتاق کرمانشاه افزود: از سوی دیگر برخی خریداران داخلی نیز در برابر ثبت اطلاعات خود در سامانه جامع تجارت مقاومت می‌کنند.

پناهی با بیان اینکه بخش قابل توجهی از خریداران محصولات این شرکت‌های تولید لوله کشاورزان هستند، عنوان کرد: متاسفانه اکثر کشاورزان کد اقتصادی برای ثبت در سامانه جامع تجارت ندارند.

وی خاطرنشان کرد: وقتی که کارخانجات هم بخواهند در این زمینه به خریداران خود فشار وارد کنند خریداران سراغ واحد‌های غیرمجاز و به اصلاح زیرپله‌ای می‌روند که این امر هم به زیان صنایع است و هم باعث می‌شود لوله‌های بی‌کیفیت با مواد اولیه نامرغوب به دست خریداران برسد.

پناهی از پیگیری برای حل این مشکلات خبر داد و اظهار کرد: برای اینکه کارخانجات امکان خرید مواد اولیه از بورس کالا را داشته باشند باید ۷۰ درصد فروشی که در سامانه ثبت کردند به تایید برسد که این امر بسیار دشوار است.

بیژن رضایی مسئول دبیرخانه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان کرمانشاه نیز در این جلسه اعلام کرد: متاسفانه بسیاری از خریداران محصولات لوله تمایلی برای درج اطلاعات خود در سامانه جامع تجارت ندارند و چون در بسیاری از مواقع مشتری دائمی نیستند نیازی به این کار نمی‌بینند.

وی تاکید کرد: اگرچه این ابلاغیه در راستای شفاف سازی تامین مواد اولیه و فروش صنایع است اما چالش‌های جدی را پیش روی آنها قرار می‌دهد.

در ادامه این نشست برخی از صاحبان واحد‌های تولید انواع لوله‌های پلی اتیلنی به بیان چالش‌های خود پرداختند.

خواندن 80 دفعه