EN   AR
شنبه, 25 دی 1400 11:27

جلسه هفتاد و پنجم کارشناسی شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان کرمانشاه با موضوع مشکلات پیش روی گلخانه ها برگزار شد

 در ابتدای این جلسه دکتر بیژن رضایی مسئول دبیرخانه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان کرمانشاه  با بیان اینکه قرار است اولین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی  با حضور استاندار جدید با محوریت بخش کشاورزی باشد، افزود: بخش کشاورزی یکی از پیشران‌های توسعه اقتصاد استان کرمانشاه است.

 وی یادآور شد: در بخش کشاورزی نیز  با توجه به اهمیتی که حوزه گلخانه ها دارد تصمیم گرفتیم موضوع گلخانه ها را در اولویت قرار دهیم.

وی معتقد  است با توجه به ظرفیتی که گلخانه‌ها دارند، بهره وری و ایجاد اشتغال آنها نسبت به کشاورزی سنتی بسیار بالاتر است.

رضایی  سپس از مشکلاتی که توسعه گلخانه ها با آن مواجه است یاد کرد و ادامه داد: صدور مجوز،  تامین مالی و ... از مهمترین این مشکلات است.

  مسئول دبیرخانه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان کرمانشاه در ادامه از اهمیت جایگاه این شورا یاد کرد و گفت: استاندار جدید نیز اهمیت ویژه‌ای برای این شورا قائل است.

رضایی یادآور شد: یکی از اولین نامه هایی که استاندار جدید از وزیر کشور دریافت کرده در زمینه شورای گفتگو بوده است.

 

کرمانشاه از قطب‌های کشاورزی کشور

 در ادامه سجاد سنجابی از خبرگان کشاورزی کشور و کرمانشاه نیز از استان کرمانشاه به عنوان یکی از قطب های کشاورزی کشور یاد کرد که پتانسیل های زیادی در زمینه گلخانه ها دارد.

وی افزود: مجوز های بسیاری در استان کرمانشاه برای گلخانه‌ها صادر شده اما تعداد کمی از آنها به نتیجه رسیده و گلخانه‌ واقعی در استان بسیار محدود است.

 وی با بیان اینکه افرادی باید برای توسعه گلخانه ها پای کار بیایند که کاربلد، توانمند و خبره باشند، یادآور شد: در صورت پای کار آمدن چنین افرادی دستگاه‌های مربوطه مانند جهاد کشاورزی، بانک ها و ... نیز باید از این افراد حمایت کنند.

 

توسعه گلخانه در کرمانشاه قفل است

 امیر یاوری رئیس نظام مهندسی کشاورزی استان کرمانشاه نیز از اینکه هم اکنون توسعه گلخانه های استان کرمانشاه عملاً قفل است یاد کرد و ادامه داد: اگرچه تا کنون حدود ۴۰۰ مجوز گلخانه در استان صادر شد اماتعداد مجوزهای صادر شده امسال به ۱۵ تا ۲۰ محوز کاهش یافته است.

یاوری از مهم ترین دلایل کاهش صدور مجوز برای گلخانه ها نیز یاد کرد و ادامه داد: فراهم نبودن زیرساخت‌ها، کمبود آب، مشکلات تنظیم بازار محصولات کشاورزی،  پایین بودن قیمت برخی از محصولات و ... باعث شده تعداد مجوز ها کمتر شود.

رئیس نظام مهندسی کشاورزی کرمانشاه ضمن استقبال از صدور مجوز برای ایجاد گلخانه ها در استان، عنوان کرد: در کنار صدور مجوز لازم است نظارت‌ها را نیز تشدید کنیم تا کسانی که واقعاً قصد فعالیت  دارند پای کار بیایند

 رئیس نظام مهندسی کشاورزی استان کرمانشاه با بیان اینکه از حدود ۴۰۰ مجوز گلخانه که در کرمانشاه صادر شده کمتر از ۲۰ درصد آنها به بهره برداری رسیده است، تاکید کرد: این امر نشان می‌دهد مشکلات متعددی پیش روی بهره‌برداری از گلخانه‌ها است.

 وی تامین آب را یکی از مهمترین این موارد اعلام کرد.

 یاوری در ادامه از اهمیت توسعه گلخانه ها نیز یاد کرد که هم به حفظ منابع آب و خاک کمک می کند هم اشتغال‌زایی فراوانی دارد و یادآور شد: با روند کشت سنتی منابع آب و خاک استان از دست می‌رود.

 

رتبه پنجم کرمانشاه در زمینه تحقق سهمیه گلخانه‌ها

 منصور احمدی مدیر باغبانی جهاد کشاورزی استان کرمانشاه نیز وسعت کنونی گلخانه های در دست بهره برداری استان کرمانشاه را ۵۴ هکتار اعلام کرد که این عدد در دو سال گذشته ۲۸ هکتار بوده است و افزود: هم اکنون ۱۰۰ هکتار گلخانه نیز در دست احداث داریم.

 وی ابراز امیدواری کرد تا پایان امسال حدود ۳۰ هکتار گلخانه دیگر نیز به بهره برداری برسد.

 به گفته این مسئول طی دو سال اخیر نزدیک ۴۷۱ مجوز گلخانه با وسعت ۴۲۸ در استان صادر شده است.

 احمدی تاکید کرد: هم اکنون ۹۲ متقاضی برای ایجاد ۴۸ هکتار گلخانه نیز پای کار هستند که اشتغالزایی این گلخانه ها ۵۸۵ نفر و تسهیلات مورد نیاز برای آن ۴۵۰ هکتار است.

وی با بیان اینکه از سال گذشته سختگیری های بیشتری برای صدور مجوز گلخانه ها در استان در نظر گرفته شد، عنوان کرد: تلاش ما این است که توسعه گلخانه ها را کیفی کنیم.

 وی همچنین بر لزوم حرکت به سمت شهرک های گلخانه ای نیز تاکید کرد و افزود: ۱۶ مجوز شهرک گلخانه با مساحت ۶۶۶ هکتار در استان صادر شده و زیرساخت‌های آن آماده است.

 مدیر باغبانی جهاد کشاورزی استان کرمانشاه با بیان کرمانشاه تا سال گذشته از نظر سهمیه گلخانه هایی که برای استان در نظر گرفته شده بود جایگاه ۲۰ کشور را داشتیم، افزود: اکنون بر مبنای سهمیه که برای ما در نظر گرفته شده رتبه پنجم کشور را داریم.

 وی معتقد است اگر مجوزهایی که اکنون صادر شده به بهره‌برداری برسد و وضعیت کرمانشاه از نظر توسعه گلخانه ها بسیار بهتر خواهد شد.

 

بهره‌وری گلخانه چند برابر زمین دیم و آبی

 در ادامه رمضان رویین تن مشاور کشاورزی اتاق بازرگانی کرمانشاه نیز با بیان اینکه تمام دنیا به سمت کشت‌های گلخانه حرکت کردند، گفت: ما هم چاره‌ای جز حرکت به این سمت نداریم.

وی ادامه داد: کشت های گلخانه هم بهره‌وری بیشتری دارد، هم اشتغالزایی آن قابل توجه است و هم کمک بسزایی در صرفه‌جویی در مصرف آب خواهد داشت.

 به گفته این کارشناس کشاورزی هر یک هکتار گلخانه معادل هزار هکتار زمین دیم اشتغالزایی و معادل ۳۰۰ هکتار زمین دیم درامدزایی  دارد.

 وی خاطرنشان کرد:  یک کار گلخانه ۱۰ تا ۳۰ برابر یک هکتار زمین آبی اشتغال زایی، تولید و درآمد دارد.

وی با بیان اینکه هم اکنون به ازای مصرف هر هزار لیتر آب ۱.۲ کیلوگرم محصولات کشاورزی تولید می شود، اظهار کرد: این عدد در حوزه گلخانه‌ها در شرایط عادی ۱۰ تا ۱۵ کیلو گرم است که تا ۳۰ کیلوگرم نیز امکان افزایش دارد.

 

لزوم تعیین مشوق برای گلخانه‌ها

 ناصر مرادی نایب رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق ایران و رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق کرمانشاه نیز با تاکید بر لزوم حرکت به سمت توسعه گلخانه‌ها، افزود: وضعیت بارندگی، محدودیت منابع آبی، لزوم تامین امنیت غذایی مردم و .. از مهمترین دلایل لزوم توسعه گلخانه است.

وی سپس به مهمترین موانعی که پیش روی توسعه گلخانه‌ها وجود دارد اشاره کرد و سخت گیری ها و برداشت‌های سلیقه‌ای از قوانین دست بالا خصوصا در زمینه کارشناسان را از مهم ترین این موارد برشمرد.

 

 وی تاکید کرد: به علاوه در زمینه تخصیص آب نیز سختی‌گیری های فراوانی وجود دارد.

 موضوع دیگری که مرادی به آن اشاره کرد لزوم در نظر گرفتن مشوق‌های بیشتر برای بخش گلخانه ها بود.

وی با بیان اینکه با افرادی که تنها مجوز گلخانه می گیرند و کار نمی‌کنند باید برخورد شود، ادامه داد: اما قرار نیست به بهانه عده محدودی که تخلف می کنند جلو توسعه گلخانه ها گرفته شود.

خواندن 137 دفعه