سال رونق تولید
Logo
شنبه, 15 تیر 1398 04:08

رئیس اتاق کرمانشاه با بیان اینکه کرمانشاه هم اکنون شرایط اقتصادی خوبی دارد، گفت: این شرایط حاصل تعامل و همدلی خوب بخش دولتی و خصوصی است.

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

به گزارش روابط عمومی اتاق کرمانشاه، کیوان کاشفی در نشست خبری که به مناسبت هفته صنعت و معدن برگزار شد با بیان اینکه فضای سخت حاکم بر اقتصاد کشور حداقل در تاریخ معاصر بی‌سابقه بوده است گفت:بخشی از مشکلات کنونی کشور ناشی از اقتصاد کلان از جمله سیاست‌های ارزی، بانکی و ... است که استان ها برش چندانی برای حل آن ندارند.

وی با اشاره به پیگیری هایی که در بعد ملی برای حل این مشکلات در حال انجام است، خاطرنشان کرد: سعی می‌شود با استفاده از ظرفیت مجلس شورای اسلامی و ... این موارد را اصلاح کنیم اما نباید فراموش کرد به دلیل بروکراسی عجیب و غریب و دشواری که داریم اصلاحات اقتصادی در کشور با ترس و کندی پیش می رود.
رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه یادآوری کرد: البته معتقدم با وجود مشکلات اقتصادی که در کلان کشور داریم، استان کرمانشاه با توجه به امکانات و اختیاراتی که دارد در بهترین شرایط است.
عضو هیئت رئیسه اتاق ایران تاکید کرد: هم اکنون اجماع خوبی بین همه دستگاه های خدمت رسان استان وجود دارد که تا امور را خصوصاا برای واحدهای تولیدی آسان و تسهیل کنند.
به گفته کاشفی کارهای خوبی از جمله حرکت بر اساس سیاست های اقتصاد مقاومتی و ... نیز برای بهبود بیشتر وضعیت اقتصادی استان صورت گرفته است و هم اکنون دستگاه ها عادت کردند که بر اساس برنامه و دستورالعمل ها پیش بروند.
وی مجموع این رویدادها را حاصل اتحاد و همدلی و اجماعی دانست که بین بخش خصوصی و دولتی شکل گرفته است که کم کم نتیجه خود را در بهبود فضای کسب و کار استان نشان می‌دهد.
وی از ارتقا چند پله‌ای فضای کسب و کار استان بعد از دو سال یاد کرد و ادامه داد: امیدواریم این روند خوب در فصول بعد هم تداوم داشته باشد و باعث شود مسیر های تولید و اقتصاد در استان بهتر شود.
عضو هیئت رئیسه اتاق ایران یادآور شد: علی رغم اتحاد و همدلی که در استان رخ دادهو دستگاه ها خود را موظف به پاسخگویی می دانند اما خود تشکل‌های بخش خصوصی نیز باید مطالبه گر باشند.
وی مطالبه گری در بخش‌هایی مانند کشاورزی، اصناف، کاسبی های خرد و ... را ضروری خواند.
وی تاکید کرد: البته با وجود همه این شرایط اگر در بخشی هم کوتاهی و نقصی رخ دهد با کسی تعارف نداریم و رک اعلام می‌کنیم.
کاشفی گفت: برای مثال هم اکنون سلسله مراتب امور در سازمان مالیاتی متناسب با شرایط کنونی که نیاز به حمایت از تولید داریم نیست.
رئیس اتاق کرمانشاه با بیان اینکه نمی‌توان برخی از مشکلات استان از جمله بیکاری را نیز انکار کرد، خاطرنشان کرد: در ۴۰ سال گذشته همواره نرخ بیکاری بالایی داشتیم که موضوع دو، سه ساله حل نمی‌شود و بخشی از آن نیز مربوط به فرهنگ عمومی استان است که چندان هم در این زمینه کار خاصی صورت نگرفته است.
کاشفی با بیان اینکه در شرایط کنونی ایجاد یک شغل پایدار در کشور با حدود ۳۰۰ تا ۵۰۰ میلیون تومان سرمایه نیز به سختی راه اندازی می‌شود، افزود: پس باید قدر واحدهای تولیدی و صنعتی که چندین نفر را مشغول به کار کردند و سهم زیادی از اشتغال کشور را بر عهده دارند بدانیم.
وی معتقد است در چنین شرایطی هر کاری که از دستگاهها برای حمایت از بخش تولید بربیاید الزام است و نباید به آن لقب مساعدت داد.
عضو هیئت رئیسه ایران در ادامه با اشاره به وضعیت صادرات استان کرمانشاه، اظهار کرد: اگر چه در سال گذشته شاهد جهش خوبی در صادرات استان بودیم اما در سه ماهه اول امسال نیز نسبت به سال گذشته همچنان در صادرات استان رشد داشتیم.
وی از دو مشکل جدی که پیش روی صادرات استان قرار دارد یاد کرد و گفت: از یک طرف آمریکا به عراق فشار وارد می کند تا واردات برخی از کالاهای ایران را خصوصا با وضع تعرفه ها ممنوع و یا محدود کند.
کاشفی تاکید کرد :برای مثال هم اکنون صادرات محصولاتی مانند دوغ و ماست با محدودیت مواجه شده و ممنوعیت سیمان را نیز از قبل داشتیم.
وی تاکید کرد: از سوی دیگر هنوز در زمینه بازگشت ارز حاصل از صادرات به عراق با مشکلاتی مواجهیم که تاکنون حل نشده است.
رئیس اتاق کرمانشاه با بیان اینکه هم اکنون نرخ بازگشت ارز حاصل از صادرات به عراق به سامانه نیما حداقل ۱۲ تا ۱۵ درصد است، اضافه کرد: به دنبال راهکارهایی هستیم که بازگشت ارز حاصل از صادرات برای کشورهای عراق و افغانستان مقداری تسهیل شود یا حداقل بتوانیم از گزینه واردات در برابر صادرات استفاده کنیم.
وی ابراز امیدواری کرد با حل این مشکلات امسال هم روند افزایشی صادرات استان حفظ شود.
رئیس اتاق کرمانشاه در ادامه با اشاره به لزوم ورود به بازار های صادراتی سوریه، خاطرنشان کرد: البته باید بدانیم سوریه با عراق کاملا متفاوت است و این کشور عقبه خوب تولیدی در حوزه کشاورزی، صنعت و ... دارد .
به گفته رئیس اتاق کرمانشاه سوریه قبل از جنگ یکی از رقبای اصلی ایران در بازار عراق بود و حتی سهم بیشتری نسبت به ایران در این بازار داشت .
کاشفی با بیان اینکه شرایط کنونی کشور سوریه نیازمند بازسازی در بخش‌های زیرساختی، سدسازی، آب، برق، ساختمان سازی و ... است، گفت: متاسفانه ما هلدینگ‌های بزرگ و مهم برای ورود به این زمینه‌ها در استان نداریم .
وی با بیان اینکه سال ها پیگیر کنسرسیوم سازی برای ورود به این حوزه‌ها بودیم، گفت: برای این منظور نیاز داریم بخش‌هایی مانند مسکن و شهرسازی نظام مهندسی و ... نیز در کنار ما باشند.
عضو هیئت رئیسه ایران با اشاره به وجود حدود ۱۰ هزار تحصیل کننده رشته مهندسی در استان کرمانشاه، اضافه کرد: متاسفانه این افراد توان علمی و مالی منسجم برای ورود به بازار بازسازی سوریه ندارند.
به گفته رئیس اتاق کرمانشاه هم اکنون فقط شرکت جهاد نصر توانسته به برخی از پروژه های سوریه ورود کند.
وی معتقد است ورود به بازار سوریه رویکرد خاصی نیاز دارد و نیازمند برنامه‌ریزی است.
کاشفی اشاره‌ای هم به راه اندازی مسیر ترانزیتی زمینی به سوریه از سمت عراق داشت و با بیان اینکه بخش عمده ای از کار این موضوع پیش رفته است، یادآور شد: اگر این مسیر راه‌اندازی شود بخش زیادی از محصولات صنایع ساختمانی کاشی و ... استان کرمانشاه توجیه اقتصادی پیدا خواهد کرد.
وی خاطرنشان کرد: بنا داریم برای آشنایی بیشتر با ظرفیت‌های بازار سوی طی دو هفته آینده سمینار آموزشی در زمینه این بازار در استان برگزار کنیم.
وی همچنین از اعزام یک هیات اقتصادی و تجاری به کشور سوریه طی یک و نیم ماه آینده خبر داد و تاکید کرد: تلاش می‌کنیم حتما تعدادی از واحدهای تولیدی استان در این هیات حضور داشته باشد.

در ادامه رئیس خانه صنعت و معدن استان کرمانشاه با اشاره به آخرین وضعیت پتروشیمی چهارم کرمانشاه گفت: دو ماه است برای واگذاری این پروژه به افرادی که توانمند هستند اعلام آمادگی کردیم اما تاکنون کسی پایه کار نیامده است.
جهانبخش شکری اظهار کرد: اگرچه تمام مجوزهای لازم برای این پروژه گرفته شده اما مسائل ناشی از تحریم باعث ایجاد مشکل در اجرای آن شده است.
وی با بیان اینکه مسدودی ارز پروژه، اخذ مجوز از وزارت اقتصاد و دارایی، اخذ سهمیه مواد اولیه از وزارت نفت و ... نیز برای این پتروشیمی گرفته شده است، تاکید کرد: با چندین فاینانسور هم صحبت کرده اما تاکنون به دلیل مشکلات حاصل از تحریم ها به نتیجه نرسیدیم.
شکری با ابراز گلایه از اینکه گاهی عنوان می‌شود که سرمایه گذاران امکان اجرای این پروژه را ندارند، یادآورشد: پتروشیمی کارخانه پفک نمکی نیست که یک روز انجام شود بلکه اجرای آن بسیار پرهزینه و زمان‌بر است.
وی خاطرنشان کرد: اعلام آمادگی کردیم که هر کس فکر می‌کند توانایی اجرای این پروژه را دارد پای کار بیاید و ما نیز پروژه را در اختیار آنها بگذاریم اما با وجود گذشت دو ماه از این اعلام آمادگی تاکنون کسی برای مشارکت در پتروشیمی چهارم استان اعلام آمادگی نکرده است.
شکری با اشاره به اینکه پیگیری ها برای اجرای پروژه همچنان ادامه دارد، افزود: با چند کشور خارجی صحبت کردیم و امیدواریم آنها بتواند در یافتن مسیری برای دور زدن مشکلات و اجرایی شدن این پتروشیمی کمک کنند.
رئیس خانه صنعت و معدن استان کرمانشاه در ادامه از راه‌اندازی نمایشگاه دائمی معرفی توانمندی های صنعتی استان در شهرک صنعتی بیستون و مرکز خدمات فنی کسب و کار خبر داد.
وی تاکید کرد: امیدواریم مراکز دانشگاهی، مراکز فنی و حرفه ای، دانش آموزان و سایر بخشها بازدیدهای مستمری از این نمایشگاه داشته باشند و با توانمندی های تولیدی استان آشنا شوند.
شکری سپس از شرایط سخت اقتصادی کشور و جنگ اقتصادی که با آن مواجهیم یاد کرد و گفت: در مقابله با این جنگ صنعتگران و تولیدکنندگان جایگاه بسزایی دارند اما نیازمند حمایت هستند.
شکری خواستار در نظر گرفتن تسهیلات ارزان قیمت، معافیت های مالیاتی، معافیت تامین اجتماعی، امتیازات صادراتی و ... برای تولیدکنندگان شد تا بتوانند تولیدات خود را با مشکلات کمتری به بازارهای جهانی عرضه کنند.
رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان کرمانشاه نیز ابراز امیدواری کرد کارخانه اسید سیتریک کرمانشاه در شهریور امسال وارد مدار بهره‌برداری شود.

محسن دارابی با اشاره به آخرین وضعیت تعدادی از واحدهای تولیدی مهم استان کرمانشاه، افزود: خوشبختانه کارخانه اسید سیتریک به عنوان یکی از مهمترین این واحدها در سفر اخیر وزیر صنعت معدن و تجارت تعیین تکلیف و ستاد رفع موانع تولید ملی برای این پروژه و تعداد دیگری از پروژه های شستا از جمله شرکت بیستون تامین و کاغذ غرب برگزار شد.
وی ادامه داد: بر اساس جمع بندی نهایی که در ستاد تسهیل ملی برای کارخانه اسید سیتریک انجام شد قرار است این پروژه در تا پایان نیمه اول امسال وارد مدار بهره‌برداری شود.
رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان کرمانشاه با اشاره به اینکه کارخانه اسید سیتریک تعدادی طلبکار دارد، عنوان کرد: شستا برای پرداخت این مطالبات اعلام آمادگی کرده و قرار است پیگیری های لازم در این خصوص در استان انجام شود.
دارابی یادآور شد: به علاوه مقرر شد هم پروژه ریکاوری شود و هم ۴۰ میلیارد تومان برای سرمایه در گردش دوره سه ماهه این کارخانه تامین شود.
به گفته این مسئول مشکل دیگر این پروژه بانک کشاورزی بود که در این بخش نیز مقرر شد بانک کشاورزی برای مدت دو سال به شرکت شستا بابت اقساط تنفس بدهد.
رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان کرمانشاه از آخرین وضعیت پروژه پالایشگاه آناهیتا نیز یاد کرد و افزود: این پروژه با سرمایه گذاری است و ۳.۸ میلیارد یورویی پروژه بسیار عظیم و بزرگ است اما در استان از سوی مسئولین و استاندار اراده جدی برای عملیاتی کردن آن وجود دارد.
وی با بیان اینکه قرار شد شستا سهام خود را در پالایشگاه آناهیتا به وزارت نفت واگذار کند و وزارت نفت نیز این پروژه را از طریق هلدینگ هایی که دارد و یا مجموعه دیگری اجرا کند، خاطرنشان کرد: پیگیری‌های لازم برای اجرای این پروژه در حال انجام است.
دارابی اشاره‌ای هم به واگذاری کارخانه "کرپ ناز" داشت و عنوان کرد: این کارخانه متعلق به شرکت بهسازی مشارکت‌ها و وابسته به بانک ملت بود که در نهایت به مجموعه‌ایی واگذار شد که هم در حوزه تجارت و هم تولید محصولات نساجی افراد توانمندی هستند.
به گفته این مسئول اکنون بعد از واگذاری پروژه می توان به وضوح تفاوت کارخانه کرپ ناز را با حدود دو ماه قبل مشاهده کرد و اکنون اگرچه در برخی از واحدهای این کارخانه مشکلاتب وجود دارد اما کل کارخانه در مجموع زنده و پویا است.
رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان کرمانشاه از خرید ۱۰ میلیارد تومان مواد اولیه از سوی خریداران برای کارخانه خبر داد و گفت: هم اکنون ۱۴۰ نفر نیز در این کارخانه مشغول به کار هستند.
وی خاطرنشان کرد: خریداران کرپ ناز به ما قول دادند که تا شهریور ماه و یا سه ماهه سوم امسال کارخانه را به ظرفیت اسمی برسانند، مواد اولیه مورد نیاز را تامین کند، نوسازی واحد را انجام دهند و کارگران را نیز حفظ کنند.
وی افزود: تصور ما این است که خریداران این کارخانه اهلیت و توانایی انجام این اقدامات را دارند.
دارابی در ادامه از هدفگذاری برای احیا ۵۵ واحد صنعتی و معدنی استان در سال‌جاری خبر داد و تاکید کرد: از این تعداد ۳۵ واحد در بخش صنعت و ۲۰ واحد در بخش معدن است.
وی تصریح کرد در سه ماهه اول امسال شاهد احیای ۱۷ مورد از این واحدها بودیم که ۹ واحد آن معدنی و هشت واحد صنعتی بود و اسامی و آدرس این واحدها نیز موجود است.
رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان کرمانشاه درباره آخرین وضعیت پرداخت تسهیلات به واحدهای صنعتی و صنفی آسیب دیده در مناطق زلزله زده نیز افزود: تاکنون ۱۱۰ میلیارد تومان تسهیلات به این واحدها پرداخت شده است.
به گفته این مسئول امهال تسهیلات زیر یک میلیارد تومان عمده این واحدها نیز تاکنون به نتیجه رسیده است.

خواندن 615 دفعه