اقتصاد مقاومتی - تولید و اشتغال
Logo
kermanshah

kermanshah

بر اساس اعلام معاونت بین الملل اتاق ایران، سفارت ایران در کویت از فروش 83 هزار کانتینر دست دوم 20 فوت و 40 فوت، توسط شرکت کویتی آیفون خبر داده است. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 85730000 – 021 تماس حاصل نمایید.

کرمانشاه- ایرنا- به گفته رییس اتاق بازرگانی کرمانشاه، این استان این ظرفیت را دارد که از مرز شوشمی برای تردد گردشگران به منطقه کردنشین عراق و از مرزهای خسروی و سومار نیز برای تردد زوار عتبات عالیات استفاده شود، او مرز سومار را به دلیل نزدیکی به بغداد اقتصادی ترین مسیر حمل کالا عنوان کرد که لازم است رسمی شدن آن در دستور کار قرار بگیرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، کیوان کاشفی روز چهارشنبه در دفتر ایرنا حضور یافت تا در خصوص فعالیت های اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و وضعیت اقتصادی استان کرمانشاه با او گفت و گویی داشته باشیم.
کاشفی با اشاره به فلسفه تشکیل اتاق بازرگانی گفت: اصولا اتاق بازرگانی در راستای رفع مشکلات بخش خصوصی و دولت فعالیت دارد و به تعبیری سریعترین مسیر ویژه ( VIP ) برای درخواست های بخش خصوصی محسوب می شود، ضمن اینکه صدور کارت بازرگانی از وظایف مهم اتاق است.
به گفته او، هم اکنون اتاق بازرگانی کرمانشاه 80 عضو ثابت و نیز 80 عضو متغییر دارد که به صورت موردی برای وارد کردن کالاهای خاصی از خدمات اتاق استفاده می کنند.
کاشفی بیان داشت که در کشورهای پیشرفته هر کسی که ثبت شرکت داشته باشد باید عضو اتاق بازرگانی آن کشور باشد ضمن آنکه اتاق اصناف و بازرگانی در این کشورها یکی هستند.
او اضافه کرد: به عنوان نمونه اتاق بازرگانی در ترکیه یک میلیون و 500 هزار عضو و کشور آلمان پنج میلیون و 700 هزار عضو دارد در حالی که در ایران فقط 30 هزار نفر عضو اتاق بازرگانی هستند.
وی مسئولیت های اتاق را مربوط به 2 حوزه واردات و صادرات عنوان کرد و گفت: بخشی از اعضاء اتاق بازرگانی کرمانشاه در بخش واردات کالاهای مصرفی مانند برنج، چای و غیره فعال هستند ضمن آنکه تعدادی از واحدهای تولیدی استان ماشین آلات یا مواد اولیه خط تولیدی خودشان را وارد می کنند.
به گفته کاشفی، از نظر واردات مشکل خاصی در استان وجود ندارد چرا که عمده واردات از بنادر جنوبی و شمالی کشور به دلیل ارزان بودن حمل و نقل دریایی انجام می شود؛ او ارزش این بخش را حدود 30 میلیون دلار در سال عنوان کرد.
کاشفی مزیت استان کرمانشاه را به دلیل همسایگی با کشور عراق معطوف به بخش صادرات دانست و گفت: ارزش صادراتی از مرزهای استان تا سه میلیارد دلار هم می رسد که 700 میلیون دلار آن مربوط به کالاهای تولیدی استان، یک میلیارد دلار توسط تاجران کرمانشاهی از کالاهای تولیدی سایر استان ها و مابقی نیز مربوط به تجار و تولیدی های سایر استان ها می شود.
او تاکید کرد که تجار کرمانشاهی نباید خودشان را فقط به صادرات کشور عراق محدود کنند بلکه باید اطلاعات بازار سایر کشورها را نیز کسب کنند.

**بازارچه ها و مرزهای رسمی
به گفته کاشفی، بیش از 90 درصد صادرات کشورمان به عراق از مرزهای استان کرمانشاه انجام می شود ضمن آنکه همجواری با مرز کردنشین و عرب نشین عراق علاوه بر مزیت مشکلاتی را نیز در این حوزه به وجود آورده است؛ از جمله به دلیل اختلافات دولت مرکزی با بخش کردنشین متاسفانه به مدت سه ماه مرز پرویزخان بسته شد.
وی همچنین از حل مشکل بازارچه مرزی شوشمی خبر داد و افزود: مشکل بازارچه مرزی شیخ صله نیز به زودی حل خواهد شد.
کاشفی در خصوص مرز پرویزخان گفت: در این مرز متاسفانه مساله ترانزیت کالا را نداریم و در صورت ایجاد این موضوع علاوه بر دریافت حق حمل و نقل و ترانزیت، این موضوع نقش راهبردی در وابستگی اقتصادی سایر کشورها با کشور ما خواهد داشت.
وی همچنین در موضوع تجارت با کشور عراق به لزوم توازن در واردات و صادرات با این کشور تاکید کرد و افزود: ما فقط به این کشور کالا صادر می کنیم و برای پایداری در مبادلات مرزی لازم است به واردات کالا از این کشور نیز توجه داشته باشیم.
به گفته او، منطقه ویژه اقتصادی زاگرس می تواند به مرکز واردات خودرو در غرب کشور تبدیل شود ضمن آنکه وارد کردن ضایعات فلزی از مرز عراق دیگر موضوعی است که در خصوص واردات از این کشور می توان به آن پرداخت.
کاشفی در ادامه در خصوص مرز سومار نیز گفت: سومار آینده روشنی دارد چرا که این مرز نزدیک ترین فاصله را به بغداد دارد و این موضوع هزینه های حمل و نقل را کاهش می دهد.
به گفته او، حتی در موضوع رسمی شدن مرز سومار برای عبور زوار بحث است و عملی شدن این موضوع نیاز به تقویت زیرساخت های طرف عراقی دارد.
رییس اتاق بازرگانی کرمانشاه در ادامه در خصوص مرز خسروی بیان داشت که این مرز اولین مرز رسمی بین المللی ایران و عراق بوده است و علاوه بر حمل کالا قرار بود امسال عبور زوار از این مرز انجام شود که متاسفانه ناآرامی های استان دیالی عراق مشکل آفرین شد.
کاشفی تاکید کرد که در صورت بازگشایی مرز خسروی این مرز گزینه اول عبور زوار در کشور خواهد بود.
او در ادامه وجود بازارچه های مرزی شیخ صالح، شوشمی و تیله کوه در استان را بسیار موثر عنوان کرد و گفت: در زمان بسته بودن مرز پرویزخان بسیاری از کالاها از این مرزها صادر شد.
به گفته کاشفی، مرز شوشمی قابلیت تردد گردشگر به منطقه کردنشین عراق را نیز دارد که لازم است در این زمینه سیستم تایید گذرنامه در این مرز ایجاد بشود.
وی در خصوص ایجاد منطقه آزاد قصرشیرین ضمن ابراز خوشبینی نسبت به این موضوع تاکید کرد که مناطق ویژه و آزاد اقتصادی در صورتی موثر و مفید خواهند بود که برنامه ریزی توسعه ای برای این مناطق وجود داشته باشد.
به گفته کاشفی، برنامه توسعه ای برای منطقه ویژه اقتصادی زاگرس ایجاد شده است چرا که تمرکز در منطقه ایجاد صنایع پتروشیمی و صنایع پایین دستی وابسته با هدف صادرات است.

**مشکلات صادرات دام زنده
او در بخش دیگری از سخنانش در خصوص مشکلات صادرات دام زنده نیز بیان داشت: دام نژاد سنجابی و نخود از جمله کالاهای راهبردی استان است که بازار صادراتی خوبی در کشورهای حوزه خلیج فارس دارد.
کاشفی ادامه داد که متاسفانه صادرات دام زنده همواره تحت تاثیر بازار داخلی بوده است و به محض گران شدن گوشت در بازار داخلی جلوی صادرات آن گرفته می شود این در حالی است که فقط پنج تا هفت درصد دام تولیدی صادر می شود و در عمل هیچ ارتباطی بین صادرات و گرانی گوشت وجود ندارد.
به گفته او، ممنوعیت صادرات دام زنده باعث می شود تا ما برای شرکای تجاری خودمان قابل اعتماد نباشیم ضمن اینکه نباید فراموش کرد که افزایش صادرات منجر به افزایش تولید نیز می شود.
کاشفی، انجمن تولید کنندگان و صادرکنندگان دام با 220 عضو را بزرگترین انجمن استان با صادرات سالیانه 38 میلیون دلار عنوان کرد و افزود: ایراد بزرگ ما در تولید سنتی دام است در حالی که باید به سمت صنعتی شدن آن حرکت کنیم.
به گفته او، گوسفند نژاد سنجابی که صادر می شود حتی گران تر از نژاد استرالیایی است با این وجود طرفداران خاص خودش را در کشورهای حوزه خلیج فارس دارد و نباید با ممنوعیت این بازار را از دست بدهیم.
کاشفی راهکار تنظیم بازار را وارد کردن گوشت از سایر نژادهای ارزان عنوان کرد.

**جذب سرمایه گذاری خارجی
رییس اتاق بازرگانی در ادامه در خصوص روند سرمایه گذاری بخش خصوصی در استان بیان داشت: نقدینگی در استان محدود است لذا باید به دنبال جذب سرمایه گذار خارجی در استان باشیم.
کاشفی با ابراز خوش بینی نسبت به تحولات اقتصادی استان در چهار سال آینده گفت: لازم است با بهبود فضای کسب و کار در استان و نیز معرفی درست ظرفیت های استان نسبت به جذب سرمایه گذار خارجی از جمله از بخش های کردنشین و عرب نشین عراق افدام کنیم.
وی با بیان اینکه بعد از زلزله اعتبارات و تسهیلات خوبی به استان داده شده است، افزود: سه عامل وجود دارد که مانع از جذب این تسهیلات است که باید از میان برداشته شود از جمله: باید تسهیلات به افرادی پرداخت شود که اهلیت کار دارند.
کاشفی ادامه داد که مشکل دیگر تامین وثایق این تسهیلات به واسطه پایین بودن ارزش ملک در کرمانشاه است و نقش صندوق های ضمانت در این زمینه مهم است؛ به گفته او سخت گیری بانک ها سومین عامل در جذب نشدن تسهیلات است.
وی در پایان در خصوص توصیه های خود به صاحبان کسب و کار در استان گفت: امروزه فرقی نمی کند که صاحب صنایع کوچک و یا بزرگ باشیم چرا که بازار اشباع است و در این بازار اشباع افرادی موفقند که در مرحله اول بازاری برای فروش محصول خود داشته باشند ضمن اینکه باید با نوع جدید کسب و کارها و تبلیغات پیش رفت و در آخر نیز نباید از تکریم مردم و ارائه قیمت مناسب غافل شد.
استان کرمانشاه با 371 کیلومتر مرز مشترک با 2 بخش کُردنشین و عرب نشین عراق و داشتن 6 مرز رسمی و بازارچه فعال، سالانه حدود نیمی از کل صادرات کالاهای غیرنفتی کشورمان به عراق را به خود اختصاص می دهد.

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه با اشاره به بسته شدن مرز "شیخ صله" از سوی طرف عراقی، گفت: امیدواریم با پیگیری‌هایی که انجام شده، این مرز حداکثر تا هفته آینده باز شود.

کیوان کاشفی اظهار کرد: با توجه به مسائلی که اخیرا در کشور عراق رخ داد، توافقاتی بین دولت مرکزی و اقلیم برقرار شد که بر اساس آن قرار است مدیریت کلیه مرزها و بازارچه‌های اقلیم به دولت مرکزی واگذار شود.

وی افزود: سیاست و دید دولت مرکزی نیز بر آن است که بجز سه مرز رسمی اقلیم با ایران یعنی تمرچین، مریوان و پرویزخان، سایر مرزهای غیررسمی دیگر به رسمیت شناخته نشود.

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه با بیان اینکه دامنه این تصمیم برخی از مرزهای استان کرمانشاه از جمله شیخ صله، شوشمی و تیله‌کوه را هم گرفت، ادامه داد: با رایزنی‌هایی که انجام دادیم، مرزهای شوشمی و تیله کوه از بسته شدن معاف شدند، اما متاسفانه مرز شیخ صله دو سه روز است که از طرف عراق بسته شده است.

به گفته کاشفی، مکاتبات زیادی برای بازگشایی این مرز غیررسمی خصوصا از طریق سفارت ایران در عراق صورت گرفته و حتی تجار عراقی هم در آن طرف مرز مخالفت خود را با بسته شدن شیخ صله اعلام کردند.

وی یادآوری کرد: قول‌های مقدماتی برای بازگشایی این مرز گرفته‌ایم و امیدواریم حداکثر تا هفته اینده بازگشایی شود.

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه بسته ماندن مرزشیخ صله برای همیشه را بعید دانست و خاطرنشان کرد: دو طرف سرمایه‌گذاری‌های خوبی روی این مرز انجام داده‌اند و شیخ صله از جمله مرزهای قابلیت‌دار بین ایران و عراق است.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران گفت: از ابتدای امسال تاکنون حدود 200 میلیون دلار صادرات از طریق مرز شیخ صله داشته‌ایم که رقم قابل توجهی است.

کاشفی افزود: صادراتی که در گذشته از طریق شیخ صله انجام می‌شد، اکنون از طریق مرزهای شوشمی، پرویزخان و سومار قابل انجام است.

وی با بیان اینکه در نهایت به تدریج تمام مرزهای عراق با ایران از نظر رویه، استانداردها و ... شرایط یکسانی پیدا خواهند کرد و قوانین دولت مرکزی بر همه آنها حاکم می‌شود، عنوان کرد: تجار ما باید برای چنین شرایطی آماده باشند.

 

?بنا به گزارش دریافتی از سفارت ایران در باکو پروانه فعالیت دمیر بانک آذربایجان از 23 دسامبر 2017 لغو و کاپیتا بانک کشور مذکور به عنوان مسئول بازپرداخت مبالغ سپرده گذاران نزد دمیر بانک تعیین شده است و عملیات بازگرداندن سپرده ها از ابتدای فوریه 2018 آغاز خواهد شد.

??با توجه به قوانین موجود در آذربایجان سپرده گذاران در بانک های آذری که فعالیت آنها تعلیق می شود تنها 60 روز فرصت خواهند داشت تا نسبت به وصول سپرده ها خود از بانک جایگزین اقدام نمایند و در صورتی که در این مدت اقدام ننمایند حق قانونی برای طرح ادعای مالی یا حقوقی جهت دریافت سپرده نخواهند داشت.

بر اساس اعلام معاونت بین الملل اتاق ایران، تشکیل کمیته مشترک بازرگانی ایران- ژاپن در دستور کار قرار گرفته که علاقمندان به عضویت در این کمیته می توانند رزومه فعالیت های اقتصادی خود را به شماره نمابر 88825111- 021 ارسال نمایند. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 85732377 – 021 تماس حاصل نمایید.

دوشنبه, 23 بهمن 1396 10:23

مناقصات دولت جمهوری ساحل عاج

معاونت بین الملل اتاق ایران، طبق اطلاع واصله از سفارت جمهوری اسلامی ایران در ابیجان ، دولت جمهوری ساحل عاج قصد برگزاری مناقصه جهت ساخت دانشگاه بوندوکو را دارد .
علاقه مندان جهت دریافت اطلاعات تکمیلی و زمان انتشار مناقصه می توانند به سایت www.pdu.ci مراجعه کنند یا با ایمیل و شماره های زیر تماس حاصل نمایند.

✉️ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
?شماره تلفن: 20242240(225+)
☎️شماره نمابر : 22242239(225+)

صفحه1 از35