EN    AR    KU   
پنج شنبه, 01 دی 1390 09:03

برگزاری کارگاه آموزشی صندوق ضمانت صادرات ایران در اتاق بازرگانی کرمانشاه

Kargah-site

کارگاه آموزشی صندوق ضمانت صادرات ایران به همت اتاق بازرگانی کرمانشاه با رویکرد ارتقای دانش تجاری اعضای خود و همچنین تسهیل کار صادرکنندگان درزمینه استفاده از خدمات مختلف صندوق ضمانت صادرات ایران در سالن اجتماعات این اتاق برگزار گردید

 

به گزارش روابط عمومي اتاق بازرگاني كرمانشاه در این مراسم رئیس اتاق بازرگانی با بیان اینکه کشورهای اطراف ما می‌توانند بازار صادراتی خوبی برای ایران باشند، اظهار کرد: وجود تمام فشارها و تحریم‌ها نتوانسته بر روند رو به رشد و پیشرفت صادرات در کشور تاثیر منفی بگذارد‌.

وی با اشاره به اینکه حتی هدفمندی یارانه‌ها نتوانست بر این روند تاثیر‌گذار باشد، اضافه کرد: با هدفمندی یارانه‌ها انتظار می‌رفت رکود و یا ثبات در بخش صادرات به وجود آید اما در مقایسه با سال گذشته 18 درصد افزایش صادرات داشته که این امر نشان دهنده این است که هیچ مسئله‌ای نتوانسته بر صادرات تاثیر‌گذار باشد.

وي با بیان اینکه کرمانشاه به یک استان صادراتی تبدیل شده، عنوان کرد: سنوات پیش آرزو داشتیم میزان صادرات استان به یک میلیارد دلار برسد، اما امروز خوشحالیم که رقم صادرات غیر نفتی استان به 2/2 میلیارد دلار رسیده و این پتانسیل وجود دارد که صادرات استان به چهار میلیارد دلار نیز افزایش یابد.

کاشفی با اشاره به فراتر رفتن میزان صادرات غیر نفتی بيش از برنامه های تعیین شده، گفت: این امر نشان دهنده پتانسیل کشور در این بخش است، زیرا ایران از نظر موقعیت جغرافیایی در مکان مناسبی قرار دارد و کشورهای همسایه بازار مناسبی برای تولیدات کشور هستند.

وی در رابطه با فعالیت‌های صندوق ضمانت صادرات خاطرنشان کرد: آشنایی با وظایف صندوق ضمانت صادرات و نقش آن‌ می‌تواند کمکی به صادرات غیر نفتی استان باشد.

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه با بیان اینکه حمایت از صادرات فلسفه شکل‌گیری صندوق ضمانت است‌، ادامه داد‌: سابقه کار این صندوق نقاط مثبت و خوبی دارد‌ اما بی‌اطلاعی تجار و بازرگانان از خدمات صندوق و ما به عنوان کارگزار که بیمه‌نامه و خدمات اعتبار‌سنجی ارائه می‌دهیم، نقایصی است که در صورت برطرف شدن به صادرات کشور کمک می‌کند.

کاشفی اضافه کرد: هر چقدر در این زمینه تلاش کرده‌ و کیفیت را تقویت کنیم ثمرات مثبتی در زمینه صادرات خواهیم داشت‌.

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه با ابراز خرسندی از حرکات رو به رشد و پیشرفت در استان کرمانشاه اظهار کرد‌: کرمانشاه استانی صادراتی است با اینکه تاریخچه خیلی قدیمی در این زمینه ندارد.

وی در ادامه به مشكل كمبود نقدینگی بعنوان یكی از اصلی ترین مشكلات پیش روی صادركنندگان اشاره كرد و افزود: متاسفانه در سالهای اخیر عدم همكاری بانكها و فشارهای مضاعف بانكی، به این مساله دامن زده است و صادرات را تهدید می كند.

كاشفی افزود: تنها چهار درصد از مبالغ صادراتی استان از محل اعتبارات بانكی تامین می شود در حالیكه هنوز 180 میلیارد ریال به صادركنندگان بابت جوایز صادراتی بدهكاریم.

کاشفی خاطرنشان کرد: صادرات به کشور عراق با‌ید با حساسیت بیشتری پیگیری شود‌ چرا كه در صادرات به‌ کشور عراق رتبه اول تا ‌سوم را داریم و با توجه به ريسك بالاي اين كشور باید برنامه‌ریزی اساسي و منطقي برای سهولت این کار انجام دهیم.

رییس اتاق بازرگانی استان كرمانشاه با بیان اینكه صندوق ضمانت صادرات ایران پتانسیل خوبی برای حمایت از صادركنندگان دارد، در پایان سه مورد پیشنهاد به مسوولین این صندوق ارایه كرد كه به شرح زیر می باشد:

  • ایجاد بانك اطلاعاتی تجاری در سفارت جمهوری اسلامی ایران در پایتخت كشور عراق با توجه به اینكه عمده صادرات و روابط تجاری استان كرمانشاه با این كشور می باشد.
  • كاهش روند صدور ضمانتنامه های صندوق ضمانت صادرات و تسهیل در این زمینه.
  • افتتاح شعبه صندوق ضمانت صادرات ایران در استان كرمانشاه بجای كارگزاری كنونی كه در اتاق مستقر است.

رئیس‌ اداره بازار‌یابی صندوق ضمانت ایران نيز در حاشیه این کارگاه با بیان اینکه شرکت بیمه اعتباری صادرات در کشور ما همان صندوق ضمانت صادرات است، افزود: صادر‌کنندگان با اتکا بر این صندوق با فراغ بال بیشتری می‌توانند فعالیت کنند.

سخاوت مرادی با بیان اینکه صندوق ضمانت صادر‌ات ایران در سال 53 تاسیس شده است، اضافه کرد: در واقع اقدامات عملی برای این ضمانتنامه از سال 73 در ایران شروع به کار کرده است‌.

رئیس اداره بازاریابی صندوق ضمانت صادرات ایران با اشاره به چهار خدمت این صندوق تصریح کرد: صدور ضمانت‌های بانکی‌، پوشش طرح‌های سرمایه‌گذار و طرح تامین مالی قبل و بعد از حمل و خدمات مشاوره‌ای از جمله خدماتی است که این صندوق انجام ميدهد.

وی هدف از تاسیس این صندوق را حمایت از صادر‌کنندگان است‌ عنوان کرد وی ادامه داد: همه توان خود را بكار می گیریم كه در برابر تحریمها و ریسكهای تجاری، از صادركنندگان حمایت كنیم.

در پايان اين كارگاه آموزشي تجار پرسش و پاسخي ميان كارشناسان صندوق ضمانت و تجار و بازرگانان صورت گرفت.

{gallery}120012{/gallery}

خواندن 8807 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 04 دی 1390 19:03