EN    AR    KU   
چهارشنبه, 28 دی 1390 13:30

دیدار رییس کل سازمان توسعه تجارت با استاندار،رئيس اتاق بازرگاني و مسئولين تجارت استان كرمانشاه

safdel

كيوان كاشفي در ديدار با رئيس سازمان توسعه تجارت ايران:

روند روبه رشد توسعه صادرات غير نفتي كرمانشاه نشانگر پتانسيل هاي صادراتي اين استان است

در اين ديدار كه در محل سازمان توسعه تجارت ايران برگزار گرديد، رییس کل سازمان توسعه تجارت گفت: تجربه ثابت کرده است که هر چه بیشتر به اجرای برنامه استانی برای توسعه صادرات کمک شود، جهش صادراتی بزرگتری را شاهد خواهیم بود.

حمید صافدل در اين دیدار با تاکید بر اثر گذاری مثبت فعالیت های درون استانی بر مجموع صادرات کشور افزود: بررسی آمار های تجارت استان ها در سال های اخیر که شاهد جهش صادرات غیر نفتی بوده ایم نشان می دهد، در هر استان صادرات غیر نفتی یکی از خواسته های اصلی مدیریت ارشد استان بوده و هرجا که استانداران خود به مقوله صادرات غیر نفتی وارد شده اند شاهد رشد مطلوب میزان صادرات آن استان بوده ایم.

رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران با ابراز تشکر و خشنودی از شرکت استاندار کرمانشاه در همه جلسات کارگروه توسعه صادرات استان روند رشد صادرات غیر نفتی را در استان های مرزی به ویژه کرمانشاه، آذربایجان غربی و شرقی، خوزستان و .... مطلوب ارزیابی کرد.

وی افزود: تامین زیرساخت های مناسب صادراتی در استان های مرزی و تسهیل مبادلات کالایی این استان ها با استان های همجوار در کشورهای همسایه منجر به تسریع فرایند صادرات و توسعه تجارت کشور خواهد شد..

صافدل با اشاره به نقش مهم گمرک در فرایند صادرات و واردات گفت: در حال حاظر 17 گمرک فعال با کشور عراق داریم و این در حالی است که کشور ترکیه که حجمی مشابه صادرات کشورمان به عراق دارد کلیه امور گمرکی خود با عراق فقط از یک پایانه گمرکی صورت می دهد.

وی افزود: طبق برنامه پنجم توسعه کشور 30 درصد از تعداد گمرکات کشور باید کاهش پیدا کند و این تصمیم در راستای ارتقای کیفیت خدمات ارایه شده در گمرک اخذ گردیده است.

در ادامه اين نشست كيوان كاشفي رئيس اتاق بازرگاني كرمانشاه اين استان را بعنوان يكي از قطبهاي صادراتي كشور برشمرد و روند رو به رشد توسعه صادرات غير نفتي كشور را نشانگر پتانسيل هاي صادراتي اين استان دانست.

كاشفي به مشكلات و مسائل تجارت با كشور عراق اشاره كرد و گفت: ما خواستار استفاده از تمام امكانات سياسي و اقتصادي كشور در جهت افزايش مراودات اقتصادي با كشور عراق هستيم و در اين راستا لزوم حمايت بيشتر از تجار فعال و حمايت هاي بانكي احساس ميشود.

وي همچنين گزارشي از برنامه هاي آتي اتاق جهت پيشبرد اهداف صادرات غيرنفتي استان كرمانشاه را ارائه نمود.

در ادامه سید دادوش هاشمی استاندار کرمانشاه گفت: استان کرمانشاه با توجه به همجواری با کشور عراق که یکی از کشورهای هدف صادراتی با اولویت بالا است یکی از بهترین مناطق جهت سرمایه گذاری در توسعه زیر ساختهای تجاری و تولیدی است.

استاندار نمونه صادراتی سال 89 با اشاره به ادغام دو وزارت بازرگانی و صنایع و معادن افزود: آمایش زیرساخت های تجاری در سطح کشور با توجه به این ادغام راهنمای مناسبی برای اختصاص بودجه به استان ها است.

وی تبدیل بازارچه مرزی پرویز خان را به مرز رسمی و گمرک پرویز خان اقدامی مثبت در توسعه صادرات عیر نفتی استان کرمانشاه و کشور عنوان کرد و افزود: استان کرمانشاه روزانه شاهد عبور بیش از 1000 دستگاه کامیون و تریلی است و این مساله مشترک همه استان های مرزی است که باید در اختصاص بودجه های عمرانی برای توسعه زیرساخت های صادراتی مد نظر قرار گیرد.

هاشمی در پايان با اشار به اهمیت ویژه صادرات در سطح استان کرمانشاه گفت: جابجایی پول در مبادلات تجاری با بازرگانان عراقی از مسایلی است که به زودی با افتتاح شعبه بانک در مرز پرویز خان این مشکل حل خواهد شد.

{gallery}sa{/gallery}

خواندن 8873 دفعه