EN    AR    KU   
شنبه, 02 ارديبهشت 1391 09:28

برگزاري اولين جلسه كميسيون تخصصي صادرات غير نفتي در سال 91

kargrooh-1اولين جلسه كميسيون تخصصي صادرات غير نفتي در سال 91 در سالن جلسات استانداري كرمانشاه برگزار گرديد

به گزارش روابط عمومي اتاق بازرگاني كرمانشاه سيد دادوش هاشمي، استاندار كرمانشاه، عصر چهارشنبه 30 فروردين در جلسه كمیسیون تخصصی توسعه صادرات غیرنفتی استان كرمانشاه كه در سالن جلسات استانداری كرمانشاه برگزار شد، تلاش در راستای افزایش توسعه صادرات غیرنفتی را خواستار شد و گفت: این مسئله ای است كه مقام معظم رهبری نیز نسبت به آن تاكید داشته اند.

وی با بیان اینكه زمانی مرزها برای استان تهدید بود اما امروز به یك فرصت تبدیل شده اند، خاطرنشان كرد: باید از فرصتهای فراهم آمده در مرزها برای رونق اقتصادی مردم منطقه و توسعه صادرات كرمانشاه كه در توسعه صادرات كشور نیز نقش دارد، تلاش كنیم.

هاشمی با بیان اینكه برای توسعه بازارچه ها و رونق اقتصادی در مرزها تلاشهای گسترده ای صورت گرفته لذا نباید از فرصت فراهم آمده به سادگی گذشت، خواستار تلاش برای رسمی شدن مرز شوشمی شد و گفت: این مرز از قابلیت های بالایی برخوردار است و باید برای توسعه صادرات استان از آن نهایت استفاده را ببریم.

استاندار كرمانشاه در بخش دیگری از سخنانش، با بیان اینكه باید مرز پرویزخان را در آینده به بهترین مرز كشور تبدیل كنیم، بشدت از برخی افراد كه باعث ایجاد بی نظمی در این بازارچه شده اند انتقاد و اعلام كرد كه هیچكس حق بر هم زدن نظم پرویزخان را ندارد و در صورت مشاهده با آن ها برخورد خواهد شد.

هاشمی تاكید كرد: هیچ بازارچه مرزی در استان كرمانشاه روزهای پنجشنبه نباید تعطیل شود و همانند سایر روزهای هفته، كار و تجارت باید در آن صورت گیرد.

وي در پايان سخنانش گفت: پیگیری انجام و تکمیل پروژه‌های عمرانی بازارچه شوشمی، شیخ صالح و مرز رسمی پرویز خان براساس طرح جامع، همچنین پیگیری عملیات ساخت پایانه مرزی پرویز خان و احداث پل جدید آن از فعالیت‌های عمرانی پیش روی این کار گروه است.

در ادامه اين جلسه كیوان كاشفی، رئيس اتاق بازرگاني كرمانشاه با اشاره به میزان صادرات استان در سال گذشته، اظهار داشت: این میزان صادرات در مقایسه با سال 1389 از نظر وزن 98 درصد و از حیث ارزش 57 درصد رشد داشته است.

كاشفی تصریح كرد: از مجموع صادرات سال گذشته استان 976 میلیون و 648 هزار دلار آن از طریق گمرك پرویزخان، 333 میلیون و 88 هزار دلار از طریق گمرك كرمانشاه، 103 میلیون و 664 هزار دلار از طریق گمرك خسروی، 29 میلیون و 45 هزار دلار از طریق بازارچه شوشمی، یك میلیون و 259 هزار دلار از طریق بازارچه پرویزخان و چهار هزار و 384 دلار از طریق بازارچه شیخ صالح انجام شده است.

وی عمده صادرات استان كرمانشاه را 'سیمان خاكستری، كیك و بیسكویت، ظروف آلومینیوم، رب گوجه، بستنی، لوله پلیكا و لوله پلی اتیلن، شلنگ پلاستیكی، ماست، كولر آبی و شیرینی' عنوان كرد.

رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن كرمانشاه در بخش دیگری از گزارش خود به واردات صورت گرفته نیز اشاره كرد و گفت: در سال 90، در مجموع 31 هزار و 80 تن كالا به ارزش 52 میلیون و 747 هزار و 504 دلار از طریق گمركات و بازارچه‌های مرزی استان كرمانشاه وارد كشورمان شده كه در مقایسه با سال 89، از لحاظ وزن 49 درصد و از حیث ارزش پنج درصد رشد داشته است.

كاشفی، ضایعات ذوبی آلومینیوم، ماشین آلات كاركردن روی كائوچو، ماشین آلات چاپ، یوپی اس، اجزاء و قطعات ماشین آلت نورد فلزات، ماشین مخلوط كن، رنگ چینی و سرامیكی را عمده واردات استان كرمانشاه اعلام كرد.

وی در پایان، رسیدن به مرز سه میلیارد و 200 میلیون دلار صادرات غیرنفتی در پایان سال جاری را از مهمترین برنامه دبیرخانه كارگروه توسعه صادرات استان كرمانشاه عنوان كرد.

در این جلسه همچنین مدیركل فرودگاه شهید اشرفی اصفهانی كرمانشاه از برقراری پرواز كرمانشاه به استانبول تركیه خبر داد و گفت: با پیگیری‌های انجام شده، مسوولان شركت ایران ایر موافقت كرده‌اند این پرواز را كه رفت و برگشت می باشد نهایتا تا اوایل خرداد ماه راه‌اندازی كنند.

پیمان شرفایی افزود: همچنین پرواز كرمانشاه - كیش و بالعكس نیز از 14 اردیبهشت ماه امسال برقرار و طبق برنامه‌ ریزی‌های به عمل آمده این پرواز قرار است در روزهای دوشنبه و پنجشنبه انجام گیرد.

وی همچنین میانگین پروازهای داخلی و خارجی از فرودگاه بین المللی شهید اشرفی اصفهانی كرمانشاه را 120 پرواز در هفته اعلام كرد.

خواندن 8310 دفعه