EN    AR    KU   
دوشنبه, 25 ارديبهشت 1391 10:36

جلسه شوراي روساي اتاق هاي بازرگاني سراسر كشور برگزار شد

jalase-shora

نهاونديان، رئيس اتاق بازرگاني ايران:

اصلي‌ترين كار در سال توليد ملي، اجراي قانون بهبود مستمر محيط كسب‌و‌كار است

در ادامه برگزاري اجلاس رؤساي اتاق‌هاي بازرگاني سراسر كشور در كرمانشاه، جلسه شوراي رؤساي اتاق‌هاي بازرگاني، روز 21 ارديبهشت‌ماه، در سالم جلسات اتاق كرمانشاه با حضور رئيس و هيأت رئيسه اتاق ايران برگزار شد.

در اين جلسه غلام‌حسين شافعي نايب رئيس اتاق ايران در اين جلسه با تشكر از رئيس و اعضاي اتاق كرمانشاه، عنوان كرد: در طول سال‌ها كرمانشاه صدمات فراواني ديده اما به خوبي توانسته سنن اين منطقه را حفظ كند كه شايان تقدير است.

وي ادامه داد: استان‌هاي مرزي ما در كشور، نقش فرا منطقه‌اي و در واقع نقش ملي دارند، زيرا مدخل ورود و خروج تجارت و اقتصاد كشور به كشورهاي همسايه هستند و به همين علت بايد به آن‌ها توجه ويژه كرد.

شافعي تصريح كرد: از همه اتاق‌ها خواسته شده رابط شوراي گفت‌و‌گوي دولت و بخش‌خصوصي خود را اعلام كنند و تصميم داريم يك كارگاه آموزشي براي آن‌ها در اتاق ايران برگزار كنيم تا آن‌ها با قوت كار خود را آغاز كنند.

وي تصريح كرد: اتاق‌ها براي پاسخ‌گويي به تغييرات جديد، نيازمند ايجاد تغييراتي در درون خود هستند به‌ويژه اين‌كه اجراي قانون بهبود مستمر محيط كسب‌و‌كار، نيرو و انرژي زيادي مي‌طلبد.

شافعي عنوان كرد: ساختار جديد تشكيلاتي اتاق‌ها باتوجه به وظايف قانوني آن‌ها در سه الگو تهيه شده و در نشست بعدي رؤساي سراسر كشور به تصويب گذاشته خواهد شد.

شافعي هم‌چنين به ارائه گزارشي در مورد سفر جامعه نيكوكاري ابرار به روستاي محمدآباد قائنات خراسان‌جنوبي پرداخت و گفت: قصد اين بود كه محروميت نقاطي از اين كشور را نشان دهيم، اما اندوهي كه در اين سفر ايجاد شد، بسيار شيرين بود و اين سفر، سفر متفاوتي بود كه احساس مي‌شد همه به سوي يك كعبه در حركت هستند و مي توان گفت كه اين سفر، به‌گونه‌اي آغاز كار عملي جامعه نيكوكاري ابرار بود.

وي توضيح داد: پرداختن به كار دل شادابي فراواني به‌همراه دارد و اكنون اين كار در اتاق ايران در حال انجام است و اتاق اردبيل نيز داوطلب تأسيس جامعه نيكوكاري ابرار در اين استان شده‌ است.

نايب رئيس اتاق ايران تصريح كرد:‌ براساس خواست رئيس اتاق ايران، يكي از روستاها به‌عنوان منطقه رفع محروميت در كشور در نظر گرفته شد تا نشان دهيم كه مي‌توان با دادن امكان، محروميت را برطرف كرد.

در ادامه اين جلسه محمد نهاونديان رئيس اتاق ايران بيان كرد: جمع شدن رؤساي اتاق‌ها در كنار يكديگر، هربار جلوه جديدي پيدا مي‌كند كه عامل ايجاد انرژي مثبت براي انجام بهتر امور است.

وي در ادامه با تشكر از رئيس و اعضاي اتاق كرمانشاه، توضيح داد: فضاي اقتصادي كشور اكنون پس از التهابات بازار ارز و سكه در اواخر سال گذشته، در چند هفته اخير به آرامشي نسبي رسيده است كه آثار مثبتي در فضاي اقتصادي گذاشته است، اما اين حالت دوستان و دشمناني دارد.

نهاونديان يادآور شد: بسيار مهم است كه اجازه ندهيم دوباره عوامل ملتهب‌كننده، وارد اقتصاد كشور شود. در شيوه اجراي قانون هدف‌مندكردن يارانه‌ها، عده‌اي به‌دنبال ادامه شوك‌درماني بودند و عده ديگري معتقد بودند در اين شرايط به شوك ديگري احتياج نداريم، اما نظر اتاق، همان بندي بود كه در بيانيه آغاز سال تصويب شده بود و با قرائت بند مربوطه در مجلس تأكيد شد كه در اجراي فاز دوم اين قانون، اولويت بايد با بخش توليد باشد و با افزايش قيمت دوباره، نبايد اين بخش را دچار مشكل كنيم.

رئيس اتاق ايران تصريح كرد: بايد همه كمك كنيم آرامش در فضاي اقتصادي حفاظت شود و به عوامل تحريك‌كننده، ميدان داده نشود.

وي در ادامه چگونگي مشاركت اتاق‌هاي سراسر كشور در چگونگي اجراي شعار امسال را مورد توجه قرار داد و افزود: ما بايد تلاش كنيم نام‌گذاري حمايت از كار و سرمايه ايراني را تا پايان سال تازه نگه داريم و تلاش كنيم كه اين شعار به فراموشي سپرده نشود. در اين راستا لازم است به فضاي فرهنگي كشور بيشتر توجه شود، امسال بايد با عوامل فرهنگي، امامان جمعه، فيلم‌سازان، اهل‌رسانه و هنرمندان تعامل ايجاد كنيم تا فرهنگ عمومي جامعه پالايش شود.

نهاونديان به حضور خود در همايش ائمه جمعه سراسر كشور اشاره كرد و توضيح داد: در اين جلسه در مورد وظايف ائمه جمعه در چگونگي اجرايي شدن شعار سال، صحبت شد و با استناد به آيات و روايات، تصريح شد كه نگاه مثبت به تمامي امور اقتصادي، نگاه اصلي مذهب ما است و بر همين اساس، پيشنهاد تقويت روابط اتاق‌ها با ائمه جمعه مطرح شد.

وي اضافه كرد:‌ دعوت از رؤساي اتاق‌ها در خطبه‌هاي نماز جمعه از ديگر پيشنهادات مطرح شده بود تا در 45‌نماز جمعه در طول سال، 45‌خطبه اقتصادي بيان شود و متن آن را رؤساي اتاق‌ها فراهم كنند.

رئيس اتاق ايران گفت: انجام اين كارها، جهشي در ارتباط اتاق و ائمه جمعه ايجاد خواهد كرد كه بسياري از ظاهربيني‌هاي اقتصادي را اصلاح كرده و سبب ترويج عمق ديد اقتصادي خواهد شد.

وي همكاري اتاق با فيلم‌سازان جوان در جشنواره فيلم صد به همت روابط عمومي اتاق ايران را نيز مورد توجه قرار داد و افزود: اين فرصت بسيار مناسبي براي توليد محتواي اقتصادي مورد نياز كشور است و نبايد حضور اعضاي بخش‌خصوصي در رسانه‌ها به چند نفر محدود شود.

نهاونديان تأكيد كرد: امسال مجلس جديدي داريم كه فرصتي براي ما محسوب مي‌شود تا در اتاق‌ها جلسات ويژه‌اي برگزار كنيم و بعضي اتاق‌ها اين ابتكار را در گذشته داشته‌اند.

وي بر لزوم تقويت روابط با قوه قضاييه و ساير نهادها مانند گمرك و امور مالياتي تأكيد كرد و ادامه داد: بايد با همه ارتباطات خوب‌كاري با دستگاه‌هاي اداري حفظ شود، به طور مثال اكنون يكي از بهترين ارتباطات ما با گمركات كشور است كه بايد آن را حفظ و تقويت كرد.

نهاونديان اصلي‌ترين كار امسال را اجراي قانون بهبود مستمر محيط كسب‌و‌كار دانست و بيان كرد: در اين قانون تصريح شده كه وقتي يك تشكل اقتصادي مطلبي را به دستگاه اجرايي گفت، آن دستگاه موظف به اجراي آن است و هيچ دستگاهي حق تغييري هيچ قانوني را مگر با استعلام نظر فعالان اقتصادي، ندارد، بنابراين ما بايد به‌طور جدي اجراي اين قانون را پي‌گيري كرد و براي اجراي هر ماده آن، مسؤول معرفي كنيم.

رئيس اتاق ايران عنوان كرد: يكي از مواد مهم اين قانون در مورد ايجاد شوراي گفت‌و‌گوي دولت و بخش خصوصي در سطح استاني، سال گذشته اجرايي شد و بايد اتاق‌ها در انجام اين كار پيش‌قدم شوند.

سيد مجيد مختار موسوي رئيس اتاق همدان نيز بيان كرد: با توجه به اين‌كه اروميه، كردستان و كرمانشاه مرز مشترك با اقليم كردستان عراق دارند، لازم است مركزي داشته باشيم تا نمايندگان سازمان استاندارد در آن مستقر باشند و بر كيفيت صادرات محصولات نظارت كنند.

حسين پيرمؤذن رئيس اتاق اردبيل نيز توضيح داد: صنعت اكنون فداي تجارت شده و نياز است بيشتر به اين بخش توجه شود، اما حمايتي از اين بخش صورت نمي‌گيرد.

وي در ادامه در مورد شيوه همكاري دولت و بخش‌خصوصي مطالبي بيان كرد و افزود: كميته تسهيل استان‌ها، كميته‌اي شامل اعضاي دولت است و مكان خوبي براي كمك به اتاق‌ها به شمار مي‌رود، اما اعضاي اتاق‌ها بايد عضو رسمي اين كميته‌ باشند.

پيرمؤذن در ادامه احياي ماده 28 قانون بودجه سال 1390 را بسيار مهم دانست و تصريح كرد: «خواسته جدي ديگر ما بايد تفكيك وزارت صنعت، معدن و تجارت باشد.

علاء ميرمحمدصادقي مشاور عالي هيأت رئيسه اتاق ايران نيز گفت: سال‌ها عليه تاجر و سرمايه‌گذار شعار داده شد و به‌تدريج اين‌كار به فرهنگ تبديل شد، اما اكنون بالاترين مقام كشور بر حمايت از توليد و سرمايه سرمايه‌دار ايراني تأكيد مي‌كند و پيشنهاد من اين است كه اين شعار و زمينه‌اي كه اكنون ايجاد شده است را از دست ندهيم.

وي تأكيد كرد: بايد تلاش شود كه ضدارزش بودن سرمايه‌داري از بين برود.

محمدرضا قمي رئيس اتاق يزد نيز گفت: پيشنهاد من اين است كه براي تحقق شعار امسال، بحث هم‌افزايي در سرلوحه كارهاي اتاق ايران و اتاق‌هاي شهرستان‌ها قرار گيرد.

وي بر لزوم توجه ويژه به اتاق‌هاي هم مرز تأكيد كرد و افزود: بايد تلاش كنيم اتاق‌هاي هم‌مرز را تقويت كنيم تا نتيجه قابل قبول‌تري به‌دست آوريم.

قمي امور بين‌الملل را نيز مورد توجه قرار داد و يادآور شد: لازم است تشكل‌هاي وابسته به اتاق نيز در امور بين‌الملل مشاركت كنند.

وي در مورد موانع و مشكلات توليد نيز پيشنهاد داد: بايد اجراي قانون بهبود مستمر محيط كسب‌و‌كار را در اولويت اقدامات خود قرار دهيم تا اجرايي شود.

محسن جلال‌پور نايب رئيس اتاق ايران و رئيس اتاق كرمان نيز بيان كرد: «امسال مطرح شده كه بايد 2‌ميليون هكتار زمين را در سال‌1391 زير كشت ببريم و از سوي ديگر اجراي قانون بهبود مستمر محيط كسب‌و‌كار وظايف سنگيني بر عهده اتاق گذاشته است، اما اكنون ما شرايط عادي را پشت‌سر نمي‌گذاريم.

وي ادامه داد: يكي از كارهايي كه امروز در درون اتاق بايد انجام داد، بحث اطلاع‌رساني رسانه‌اي است و اگر از نمايندگان جديد در استان‌ها دعوت شود، نتايج مثبتي در پي خواهد داشت.

جلال‌پور يادآور شد: توان اتاق‌ها محدود است و اتاق‌ها بايد واحدي را كه مي‌تواند اطلاعات مجموعه بنگاه‌هاي اقتصادي را تهيه كند، در درون خود ايجاد كنند تا در صورت نياز به اين اطلاعات رجوع كرد.

نايب رئيس اتاق ايران، تأكيد كرد: «تشكل‌هاي ما امروز جايگاه خاصي پيدا كرده‌اند و لازم است در هر استاني به تشكل‌هاي آن استان توجه ويژه شود تا تشكل‌هاي بدون نظم و نظر جمعي، اقدامي انجام ندهند.»

رحيم صادقيان رئيس اتاق تبريز نيز پيشنهاد داد كه جلسات ماهيانه هيأت نمايندگان در استان‌ها انجام شود.

وي در ادامه به مسأله بانك‌ها اشاره كرد و افزود: «بانك‌ها قرار بود از واحدهاي بدهكار جريمه 6درصدي دريافت كنند، اما اكنون متقاضي دريافت آن هستند.

محسن احتشام رئيس اتاق بيرجند نيز به سفر جامعه نيكوكاري ابرار به روستاي قائنات اشاره كرد و توضيح داد: اين سفر بسيار ارزش‌مند بود كه نشان داد فعاليت‌هاي اجتماعي نيز در كنار فعاليت‌هاي اقتصادي براي بخش خصوصي مهم است. در اين سفر كلنگ احداث چند كارگاه قالي‌بافي بر زمين زده شد و روستاي نمونه فقرزدايي نيز انتخاب شد.

جبار كياني‌پور رئيس اتاق ياسوج نيز گفت: نام‌گذاري امسال رسالت سنگيني را بر دوش بخش خصوصي نهاده است و به‌طور حتم بايد صنعت‌گران و توليدكنندگان همه با هم براي اجرايي‌شدن آن، همت كنند.

وي ادامه داد: از سوي ديگر براي اجرايي شدن شعار امسال، بايد تحقق اجراي قانون بهبود مستمر محيط كسب‌و‌كار را پي‌گيري كنيم.

حسين سلاح‌ورزي رئيس اتاق خرم‌آباد عنوان كرد: بسياري واحدهاي اقتصادي از كمبود بودجه و امكانات رنج مي‌برند و بهتر است برنامه‌اي براي كاهش شكاف ميان اتاق‌هاي توان‌مند و غيرتوان‌مند ريخته شود. در بحث بانك‌هاي اطلاعاتي نيز پيش از اين انتقاداتي به مركز تحقيقات و بررسي‌هاي اتاق وارد بود، اما هنوز به همان رويه عمل مي‌شود.

وي يادآور شد: متأسفانه كمتر از توان اتاق‌هاي شهرستان‌ها استفاده مي‌شود و بايد بيشتر به اين بخش پرداخته شود.

محمدرضا جعفري رئيس اتاق اراك نيز بيان كرد: براساس ماده 9 قانون بهبود مستمر محيط كسب‌و‌كار، دستگاه ديپلماسي كشور بايد همراه با بخش خصوصي باشد، اما بهتر است اتاق در معرفي و آموزش رايزن بازرگاني سفارت‌خانه‌ها فعاليت كند.

وي در مورد تشكل‌هاي اقتصادي نيز گفت: استان مركزي، استاني صنعتي است، اما چشم‌انداز خوبي براي آن متصور نيست و لازم است به بحث تأمين هزينه واحدها توجه بيشتري شود.

علي‌اصغر جمعه‌اي رئيس اتاق سمنان نيز بيان كرد: در سال حمايت از توليد ملي تصميماتي گرفته مي‌شود كه براي وصول مطالبات سخت‌گيري بيشتري اعمال شود و دستگاه قضايي نيز با اين مسأله همكاري مي‌كند و استدلال آن‌ها اين است كه واحدهاي ناتوان از بين برود و لازم است براي اين امر تدبيري انديشيده شود.

وي توضيح داد: در واقع عدم ثبات سياست‌هاي اقتصادي است كه واحدهاي توليدي را به تعطيلي مي‌كشاند. در آمارگيري نيز پيشنهاد ما اين بود كه از سازمان تأمين اجتماعي در مورد بيمه‌شدگاني كه به علت اخراج ديگر بيمه نمي‌شوند، آمار تهيه كرد.

حميد دامغاني رئيس اتاق گرگان نيز گفت: وضع صنعت در استان گرگان بحراني شده است و اكنون تعطيلي واحدها نشان مي‌دهد كه به زودي مشكلات فراواني در پيش خواهيم داشت و اتاق بايد نظرات خود را براي برون‌رفت از اين وضعيت اقنصادي، ارائه كند.

وي تأكيد كرد: سيزدهمين دوره اجلاس ICBC در گرگان برگزار خواهد شد و پيشنهاد كرديم در كنار اين همايش، نمايشگاهي نيز برگزار شود كه مورد استقبال قرار گرفت و اتاق‌هاي ايران، روسيه، قزاقستان، تركمنستان و قرقيزستان و اتاق كشورهاي ديگر براي حضور در اين اجلاس دعوت شده‌اند و اين‌جا از همه دعوت مي‌كنيم در اين اجلاس شركت كنند.

غلامرضا عشريه رئيس اتاق ساري نيز گفت: مشكل بسياري از اتاق‌ها تعامل با دستگاه‌هاي اجرايي است، اما ما سال گذشته سعي كرديم با دستگاه‌ها ايجاد ارتباط كنيم كه مؤثر بود و ماده 28 قانون بودجه سال‌1390 نيز به خوبي در استان اجرا شد.

وي يادآور شد: اتاق ساري اكنون در تمامي جلسات استان حضور دارد و تعامل بسيار خوبي با دستگاه‌هاي اجرايي ايجاد كرده است.

عشريه در ادامه گزارشي از چگونگي تعاملات اتاق با دستگاه‌هاي اجرايي ارائه داد.

فريدون فرقاني رئيس اتاق شيراز نيز پيشنهاد داد كه اتاق ايران به سمت ايجاد نرم‌افزاري براي ايجاد بانك كامل اطلاعاتي حركت كند و دوره آموزشي براي مسؤولان آن در نظر گرفته شود.

نهاونديان در خاتمه اين جلسه به جمع‌بندي پرداخت و گفت: در مشكل كالاهاي غيراستاندارد ايراني از پيشنهاد آقاي موسوي حمايت مي‌كنيم و اميدوار هستيم به زودي اجرايي شود.

وي اضافه كرد: اگر ما شروع به پالايش جامعه بازرگاني كشور از كساني‌كه با آبروي ايران و ايراني بازي مي‌كنند، نكنيم، دستگاه‌هاي ديگر وارد اين كار خواهند شد و صادركننده‌اي كه به اعتبار ايران لطمه مي‌زند، بايد از جامعه بازرگانان ايران ترد شود.

رئيس اتاق ايران تصريح كرد:‌ آقاي پيرمؤذن به رويكرد انضباطي در سياست پولي كشور اشاره كردند و قرار است شوراي پول و اعتبار جلسه فوق‌العاده‌اي برگزار شود تا برنامه نظام بانكي كشور در تحقق شعار امسال مشخص شود.

وي ادامه داد: اتاق عضو دائمي و رسمي مراجع تصميم‌گيري اقتصادي است و اين حق اتاق است و بايد به اجرايي‌شدن آن كمك كنيم.

نهاونديان ماده 28 قانون بودجه سال1390، گفت: اين قانون در قانون بودجه سال1391 با اصلاحاتي كه اجراي آن را ساده‌تر مي‌كند، تمديد شد و اميدوار هستيم متن مصوب امسال از متن قبلي بهتر باشد.

وي در بحث تفكيك دو وزارت‌خانه اشاره كرد و توضيح داد: دوره‌اي كه از آغاز ادغام گذشت، نشان داد كه اولويت‌هاي نامتناسب در شيوه كار، باعث شده دست‌آورد ملموس به‌دست نيايد و در سال توليد ملي، اولويت توليد بايد مورد توجه قرار گيرد.

رئيس اتاق ايران برنامه قرار دادن هم‌افزايي را بسيار مطلوب دانست و بر لزوم تعريف قدم‌هاي اجرايي براي اين امر تأكيد كرد و افزود: لازم است اتاق‌ها در اين زمينه اقدام كنند و تعارض ميان كارگر و كارفرما را از ميان ببرند.

وي در مورد لزوم اطلاع‌رساني نيز گفت:‌ اين امر بسيار درست است و نياز به تيم اجرايي دارد و هر كدام از اتاق‌ها در اين زمينه نياز به كمك داشته باشند، روابط عمومي اتاق ايران به آن‌ها كمك خواهد كرد.

نهاونديان در مورد واحد آمارگيري نيز عنوان كرد: اين امر ضروري است و ما از منبع جديد درآمد اتاق براي اين مورد هزينه خواهيم كرد تا هر استان، گزارش وضعيت اقتصادي آن استان را داشته باشد.

وي تصريح كرد: اگر به‌دنبال پيشبرد امور هستيم، بايد منظم عمل كنيم و هيأت رئيسه اتاق ايران وظيفه تقويت اتاق‌ها را بر عهده دارند.

رئيس اتاق ايران در مورد محصولات مركز تحقيقات اتاق نيز گفت: گزارش افتخارآفريني كه در اندازه‌گيري رقابت‌پذيري اقتصاد ايران انجام شده، بسيار شايان تقدير است.

نهاونديان از نهايي شدن شيوه كار تشكلي خبر داد و افزود: ابزار ما تفاهم و اجماع‌سازي است و همه بايد به تقويت تشكل‌هاي كشور كمك كنيم و اتاق بايد امسال پرچم اخلاق را بالا ببرد.

وي به سفر جامعه نيكوكاري ابرار به خراسان‌جنوبي اشاره كرد و گفت: هدف ما از اين سفرها، ترسيم توسعه پايدار روستاها است كه فقر از آن‌ها برداشته شود و نگاه ابرار كمك صرف نيست، بلكه كمك به توان‌مندسازي است.

سيد جعفر مرعشي مشاور رئيس اتاق ايران در امور مديريت نيز گزارشي در مورد همايش بهره‌وري ارائه كرد و گفت: اول خرداد همايش ملي بهره‌وري در دانشكده فني دانشگاه تهران برگزار خواهد شد.

خواندن 8022 دفعه