EN    AR    KU   
سه شنبه, 09 خرداد 1391 08:12

برگزاری همایش آشنایی با مقررات صادرات کالا و اخذ گواهی استاندارد بین المللی در اتاق بازرگانی و صنایع و معادن وکشاورزی کرمانشاه

 

yesبه منظور آشنايي با صادركنندگان و تجار كرمانشاهي با فرآيند صدور گواهي كنترل كيفيت در شركت بازرسي اس.جي.اس ايران همايش يكروزه با حضور مدیر عامل شركت اس. جی. اس ایران، فرمانداران شهرستانهای مرزی استان كرمانشاه، مسوولین تجاری استان و بازرگانان استان كرمانشاه در اتاق بازرگاني كرمانشاه برگزار گرديد

در اين همايش كه در محل سالن اجتماعات اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي كرمانشاه برگزار گرديد، بهزاد فرسادفر مدير كل استاندارد و تحقيقات صنعتي استان گفت: عدم انطباق قوانین و مقررات میان طرفهای ایرانی و عراقی و نیز نبود زیرساختهای فیزیكی و نرم افزاری در مرزهای استان را از موانع بازدارنده در تجارت با كشور عراق بخصوص در حوزه كردستان عنوان كرد.

وي افزود: اكنون بیش از 15 سال است كه با كشور عراق و منطقه اقلیم كردستان روابط تجاری داریم و در این مدت، عدم آشنایی با قوانین و مقررات جدید طرف عراقی، همواره از دغدغه های ما بوده است.

وی ادامه داد: وضع قوانین روزمره در منطقه اقلیم كردستان عراق كه عمده ترین بازار مقصد تاجران ما می باشد و ناهماهنگی هایی كه در این زمینه وجود دارد علاوه بر رویه فعالیت سنتی تجار ایرانی، مشكلاتی را ایجاد كرده است.

فرسادفر، گفت: فعال شدن شركتهای بازرسی در كردستان عراق و عراق مركزی از مسایلی بوده كه همواره مورد حمایت و مطلوب ما بوده است و هم اكنون صادركنندگان ایرانی از خدمات 45 شركت بازرسی مستقر در كشور عراق كه 10 شركت از آنها را شركتهای بازرسی خارجی تشكیل می دهند، بهره گیری می كنند.

مدیركل استاندارد و تحقیقات صنعتی استان كرمانشاه همچنین از سفارتخانه جمهوری اسلامی و كنسولگریهای كشورمان در عراق خواست تا نسبت به اطلاع رسانی سریع در خصوص قوانین و مقررات جدید در كشور عراق به بازرگانان ایرانی، سرعت عمل بیشتری داشته باشند.

فرساد فر، گفت: دیگر، زمان چانه زنی و نگرش موقت به مبادلات تجاری با كشورهای دیگر به سر رسیده است و باید در این خصوص برنامه و سیستم جامع و بلندمدت داشته باشیم تا ضمن ارتقای كیفی تولیدات داخلی، بتوانیم با سایر رقبا در بازار كشور عراق به نحو شایسته ای رقابت كنیم.

وی همچنین تناقض در قوانین وضع شده از سوی حكومت مركزی عراق و حكومت اقلیم كردستان عراق را از دیگر مشكلات پیش روی تجار ایرانی برشمرد و از مسوولین عالیرتبه كشور خواست تا در این خصوص با رایزنی و اقدامات دیپلماتیك، شرایط بهتری را برای تجار ایرانی رقم زنند.

تداوم نگرش سنتی به تجارت خارجی بازار عراق را از ما می گیرد 

در ادامه اين همايش حسين پروين، فرماندار قصرشيرن گفت: این شهرستان جزء معدود شهرستانهای کشور است که دو مرز رسمی با کشور عراق دارد.

وي افزود: شهرستان قصرشیرین با 186کیلومتر مرز مشترک هم از طریق مرز خسروی با حکومت مرکزی عراق و هم از طریق مرز پرویزخان با اقلیم کردستان عراق مرز مشترک دارد.

وی با اشاره به رشد صادرات از مرزهای این شهرستان، گفت: سال 1389 میزان صادرات انجام گرفته از مرزهای شهرستان یک میلیارد و 723 میلیون دلار بود که این رقم به یک میلیارد و 985 میلیون دلار در سال 1390 افزایش یافت.

پروین افزود: در دو ماهه نخست امسال نیز حدود 400 میلیون دلار کالا از مرزهای شهرستان به عراق صادر شد که نسبت به دو ماهه سال قبل بیش از 50 درصد رشد داشته است.

وی در ادامه با بیان اینکه یکی از مشکلات ما در بحث تجارت خارجی نگرشی سنتی به این مقوله است، گفت: در بازار عراق رقبای زیادی داریم و اگر به سمت به روز کردن و علمی کردن تجارتمان نرویم بازارها را از دست می دهیم.

پروین آموزش تجار و بازرگانان را در رسیدن به این هدف بسیار مهم دانست.

وی همچنین از تغییر مداوم قوانین صادراتی کشور عراق بدون اطلاع به طرف ایرانی انتقاد کرد و گفت: این موضوع مشکلاتی را برای صادرکنندگان ما در مرزها بوجود می آورد.

هنوز برخی از اصول و قواعد تجارت بین المللی در كشورمان رعایت نمی شود

علي ابراهيم زاده، مدیرعامل شركت اس.جی.اس ایران نيز در اين همايش گفت: متاسفانه هنوز هم شاهد هستیم كه برخی از اصول و قواعد تجارت خارجی از سوی بازرگانان و تجار كشورمان رعایت نمی شود.

وي ادامه داد: شركت اس.جی.اس ایران با داشتن 13 دفتر در شراسر كشور و بهره مندی از خدمات 760 نفر از پرسنل خود، این آمادگی را دارد كه مشكلات و موانع بر سر راه تجار و بازرگانان ایرانی را رفع كند.

وی افزود: باید این نكته را بدانیم كه شرایط و مقرراتی كه در مرزهای مختلف كشورهای دنیا برقرار است، یك امر بین المللی و یكسان است و ما هم ناگزیر باید تابع قوانین به روز شده جهانی باشیم تا از قافله رقابت با دیگر كشورها در امور تجاری و در دست گرفتن بازارهای هدف، عقب نمانیم.

ابراهیم زاده به برخی از فعالیتهای این شركت اشاره كرد و گفت: شركت اس.جی.اس ایران در زمینه بازرسی از كالاها و خدمات كشاورزی، بازرسی كمی و كیفی فرآورده های معدنی، بازرسی با هماهنگی بخشهای بین المللی به منظور كنترل كالاهای وارداتی و نیز صدور گواهی فعالیت دارد.

مدیرعامل شركت اس.جی.اس ایران همچنین به سابقه بیش از 200 ساله این شركت در دنیا اشاره كرد و گفت: مقر این شركت هم اكنون در ژنو سویس قرار دارد و ضمن داشتن 67 هزار نفر كارمند در دنیا، دارای یك هزار و 250 دفتر و آزمایشگاه در 140 كشور می باشد.

وی همچنین شركت اس.جی.اس ایران را دارای سابقه 50 ساله عنوان كرد و گفت: البته این شركت بطور رسمی از سال 1350 خورشیدی ثبت شده است.

عدم اطلاع رساني به موقع قوانين كشور عراق از آفات صادرات به اين كشور است

در ادامه اين همايش يك روزه رئيس اتاق بازرگاني كرمانشاه با اشاره به حجم گسترده مبادلات تجاري با عراق گفت: در صادرات به عراق سه حلقه ي مصرف كننده(بازار عراق)، صادركنندگان ايراني و يك مميز (شركت اس.جي.اس) مطرح است و آنچه مدنظر ماست رسيدن به يك ادبيات مشترك بين حلقه هاي صادرات است.

وي افزود: شركت اس.جي.اس نبايد فقط به عنوان يك شركت كارگزار در ايران به صادرات نگاه كند، بلكه به عنوان يك ايراني بايد تسهيل كننده امور صادركنندگان باشد.

وي ادامه داد: صادرات نبايد دچار اختلال شود و اين تنها دغدغه ي ما است، عدم اطلاع رساني به موقع تغييرات قوانين كشور عراق يكي از آفات صادرات محسوب ميگردد.

در پايان اين همايش پس از توضيحات يكي از كارشناسان شركت اس.جی.اس ایران در قالب بسته آموزشی برای اطلاع صادركنندگان استان از خدمات این شركت، جلسه پرسش و پاسخي در خصوص فرآيند صدور گواهي كنترل كيفيت و مشكلات تجار و صادركنندگان در عراق شكل گرفت.

{gallery}sgs{/gallery}

خواندن 7303 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 09 خرداد 1391 08:24