EN    AR    KU   
یکشنبه, 21 خرداد 1391 10:56

نشست سفراي كشورهاي مالزي، چين، تايلند و ارمنستان با توليد كنندگان و صادركنندگان استان كرمانشاه

sofara

كيوان كاشفي، رئيس اتاق بازرگاني كرمانشاه در جمع سفراي كشور هاي مختلف:

هرچند تحريم ها هزينه هايي را بر ما تحميل كرده، اما هيچگاه ما را از اهداف توسعه اقتصادي باز نداشته است

 

ما اين محدوديت ها و تحريم ها را كاري عبث مي دانيم

 

در جلسه اي كه صبح امروز (20خردادماه) با حضور سفراي كشورهاي مالزي، چين، تايلند، ارمنستان و جمعي از مسئولين دولتي و فعالين بخش خصوصي استان در محل سالن شهداي دولت استانداري برگزار گرديد، كيوان كاشفي رئيس اتاق بازرگاني كرمانشاه ضمن خير مقدم و ابراز خرسندی از حضور سفرای كشورهای مختلف در استان، گفت: كرمانشاه به عنوان يك شهر مرزي در دوران هشت سال جنگ تحميلي بارها مورد حملات هوايي و زميني قرار گرفته و بسياري از زيرساخت هاي استان از بين رفته است،‌ اما بحمداله با همت مردم و مسئولين اجرايي بسياري از مشكلات مرتفع شده و هم اكنون كرمانشاه به عنوان يكي از استان هاي باظرفيت در بحث هاي توليدي و صادراتي در كشور ايفاي نقش مي كند.

وي ادامه داد: مبادلات اقتصادي، سرمايه گذاري هاي مشترك و استفاده از تجارب كشور هاي مختلف گامي بلند به سوي صلح و دوستي است و هرگونه سد و مانع در اين مسير نوعي نقض حقوق بشر خواهد بود.

وي با اشاره به تحريم ها و محدوديت هاي ايجاد شده براي كشور گفت: ما به كرات اعلام كرده ايم كه هرچند تحريم ها هزينه هايي را بر ما تحميل كرده، اما هيچگاه ما را از اهداف توسعه اقتصادي باز نخواهد داشت.

كاشفي تصريح كرد: در ده سال گذشته همواره شاهد رشد توليدات و صادرات كشور و علي الخصوص استان كرمانشاه بوده ايم و اين نشان ميدهد اين محدوديت ها و تحريم ها كاري عبث است.

وي خاطر نشان كرد: در حال حاضر کشور ایران با 160 کشور مبادلات اقتصادی دارد که استان کرمانشاه محور معاملات 52 کشور است.

وي اذعان كرد: هم مرزی با کشور عراق، داشتن چهار نقطه تجاری مرزی فعال با عراق، وجود فعال ترین گمرک زمینی کشور در قصرشیرین، نزدیکی به مراکز اقتصادی شمال و مرکز عراق، وجود پایانه بزرگ بار و مسافری در خسروی بخشی از ظرفیت های تجاری استان می باشد.

رئيس اتاق بازرگاني كرمانشاه افزود: وجود سه منطقه ویژه اقتصادی و تجاری و بزرگ راه کربلا که از مرکز کشور آغاز و به مرزهای عراق منتهی می گردد و همچنين دردست احداث بودن خط آهنی که طی 2 سال آينده به مرز عراق و خطوط ریلی آن کشور متصل خواهد شد از ديگر ظرفيت هاي اين استان مي باشد.

وی با ا علام اینکه سال گذشته بیش از 5/2 میلیارد دلار کالا از مرزهای استان کرمانشاه به 22 کشور جهان صادر شد، افزود: شش درصد مجموع صادرات سال گذشته کشور از طریق کرمانشاه انجام شده و 50% صادرات كشور به عراق از طريق مرزهاي اين استان صورت ميگيرد.

كاشفي در خصوص موقعيت جغرافيايي استان گفت: کرمانشاه 2.7 درصد جمعیت کشور را دارا است که فاصله زمانی 2 ساعت از استان‌های اطراف امکان دسترسی به بازار 15 میلیون نفری را برای آن ایجاد کرده است.

وي ادامه داد: یکی دیگر از موقعیت‌های جغرافیایی استان فاصله 500 کیلومتری با قطب‌های بزرگ اقتصادی کشور، مانند تهران، تبریز، اصفهان و اهواز است.

وي گفت:حجم آبهای سطحی و زیر زمینی اين استان 8.6 میلیارد متر مکعب در سال است که از مهمترین برنامه های استان مهار آب های سطحی با ایجاد سدهای متعدد می باشد

وي عنوان كرد: اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزي كرمانشاه نيز به عنوان پارلمان بخش خصوصي قدمتي 90 ساله دارد كه قریب 1000 عضو فعال اقتصادی در آن مشغول به فعاليت مي باشند.

در پايان رئيس اتاق بازرگاني كرمانشاه خطاب به سفراي دعوت شده گفت: اميدواريم اين سفر و آشنايي شما با ظرفيت هاي تجاري، صنعتي، معدني و كشاورزي راهي به سوي افزايش سطح مراودات تجاري و اعزام و پذيرش هيئت هاي تجاري باشد.

 

در ادامه اين جلسه، علي اشرف منصوري، رئيس جهاد كشاورزي استان گفت: استان کرمانشاه قابلیت‌های ویژه‌‌ای در بخش‌های زراعت، باغبانی، دام و تولید محصولات سالم و ارگانیک دارد.

وی اراضی زراعی و باغی استان را  حدود 948 هزار و 275 هکتار اعلام کرد و گفت: حدود 19 هزار منبع آبی مختلف در استان وجود دارد.

منصوری سهم بخش کشاورزی در تولید ناخالص داخلی کشور را 10.2 درصد دانست و گفت: این در حالی است که سهم استان در بخش کشاورزی در کشور 14.6 درصد و بالاتر از میانگین کشوری است.

 

در خلال اين جلسه محسن رستمي، رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت كرمانشاه گفت: پتانسیل‌های استان کرمانشاه در بخش‌های زیرساختی، مانند فرودگاه بین المللی، خطوط لوله گاز، نیروگاه با تولید 2 هزار مگاوات، راه آهن غرب، وجود 20 شهرک و ناحیه صنعتی در استان با 2 هزار هکتار اراضی و فعالیت 3 واحد پتروشیمی فراهم است.

رستمی تصریح کرد: احداث پالایشگاه 150 هزار بشکه‌ای آناهیتا، وجود معادن نفت و گاز، دولومیت، گچ  و انواع سنگ در استان نیز از پتانسیل‌های موجود کرمانشاه است.

رستمی محصولات صنعتی استان را در بخش صنایع شیمیایی، یک میلیون و 350 هزار تن،  اسید سیتریک  12 هزار تن، سموم آفات 300 تن، فولاد 500 هزارتن، سیمان و کاشی 22.5 میلیون متر مربع و چینی آلات بهداشتی 20 هزار تن اعلام کرد.

وي در پايان الویت سرمایه گذاری را در پالایشگاه در دست احداث آناهیتا، سرمایه گذاری در طرح‌های صنایع تبدیلی کشاورزی و سرمایه گذاری در محصولات صادراتی، تبدیلی و معدنی عنوان کرد.

 

عبدالمجيد واحدي، معاون برنامه ریزی استانداری كرمانشاه نيز در این دیدار گفت: همه زمینه ها برای تعمیق روابط استان با دیگر كشورها فراهم است.

وي افزود: در استان كرمانشاه فرصتهای سرمایه گذاری فراوانی وجود دارد كه در این راستا مشوقهایی نیز در نظر گرفته شده است و از هم اكنون آماده استقبال از سرمایه گذاران كشورهای شرق آسیا در استان می باشیم.

وی همچنین حوزه های كشاورزی، صنعت، بازرگانی و گردشگری استان را دارای پتانسیلهای بالایی برای همكاری های مشترك تجاری، اقتصادی و فرهنگی میان استان كرمانشاه و كشورهای مالزی، اندونزی و تایلند عنوان كرد.

 

سفیر مالزی در ایران نیز به پتانسیلهای حوزه كشاورزی و گردشگری استان كرمانشاه اشاره كرد و گفت: با این حجم از توانمندیها، می توان به گسترش هرچه بیشتر روابط با ایران و بخصوص استان كرمانشاه، فكر كرد.

محمد صادق كپرگانی، افزود: به نظر می رسد پتانسیلهای كشاورزی و گردشگری استان كرمانشاه بخوبی معرفی و تبلیغ نشده اند لذا لازم است تا در این زمینه معرفی و تبلیغات كافی انجام شود تا زمینه برای توسعه مراودات و همكاریهای میان دو طرف مهیا شود.

 

سفیر تایلند نیز با اشاره به اینكه تا سه سال آینده سه كشور تایلند، مالزی و اندونزی كه در مجموع بیش از 500 میلیون نفر جمعیت دارند، بعنوان یك اتحادیه مطرح خواهند شد، خواهان تعمیق روابط با استان كرمانشاه بعنوان قطب كشاورزی و گردشگری ایران زمین شد.

اودوم ساك سرتیانگوس در ادامه به سفر سالیانه 10 هزار ایرانی به كشور متبوعش اشاره كرد و گفت: همچنان خواستار حضور ایرانیان بخصوص تجار و اهالی تولید و كسب و كار استان كرمانشاه در تایلند می باشیم.

وی بیشترین علاقه مندی كشورش در روابط با استان كرمانشاه را در زمینه گردشگری عنوان كرد.

 

همچنین سفیر اندونزی هم خواستار بهره گیری كشورش از تخصص و تكنولوژی كشاورزان استان كرمانشاه شد.

ریان ویجر نجوریت با بیان اینكه برنامه اصلی دولت اندونزی تامین غذای 230 میلیون نفر جمعیت این كشور می باشد، گفت: بطور قطع تعامل با حوزه كشاورزی استان كرمانشاه و مرداودات تجاری در زمینه محصولات استراتژیك این بخش می تواند میان دو طرف بیش از هر زمانی افزایش یابد.

وی نیز همچون همتای مالزیایی اش بر این باور است كه ظرفیتها و پتانسیلهای مختلف استان كرمانشاه برای ورود و جذب سرمایه گذاران خارجی، كمتر شناسانده و تبلیغ شده است چرا كه هم مردم اندونزی و هم مردم استان كرمانشاه از همدیگر شناخت كافی ندارند با این حال می توان با توسعه ارتباطات و روابط انسانی، هرچه بیشتر پیوندهای محكمی میان دو طرف ایجاد كرد.

{gallery}sofara{/gallery}

خواندن 8018 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 21 خرداد 1391 19:12