EN    AR    KU   
دوشنبه, 05 تیر 1391 13:42

برگزاري اجلاس استانداران استان های مرزی ایران و عراق در كرمانشاه

ejlasاولین اجلاس استانداران استان های مرزی ایران و عراق موسوم به گروه 6 +5، به مدت دو روز به ميزباني استان كرمانشاه برگزار گرديد.

به گزارش روابط عمومي اتاق بازرگاني كرمانشاه، در اين اجلاس استانداران استان های كرمانشاه، خوزستان، ایلام، كردستان و آذربایجان غربی و استانداران استان های اربیل، سلیمانیه، دیاله، واسط، میسان و بصره و همچنين معاونین وزیر كشور، معاون امور بین الملل رییس جمهور، معاونین وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و وزیر مشاور كشور عراق و جمعی دیگر از مسوولان و مدیران دو كشور حضور داشتند.

اولين نشست اين اجلاس صبح روز شنبه سوم تيرماه در سالن شهداي دولت استانداري برگزار گرديد.

 

كرمانشاه ميتواند پل ارتباطي ايران و عراق باشد

در ابتداي اين نشست مهندس سید دادوش هاشمی، استاندار كرمانشاه، با اشاره به اشتراکات دو کشور اظهار داشت: این اشتراکات زمینه را برای ارتقاء روابط دو کشور فراهم می آورد.

وی با اشاره به موقعیت استان کرمانشاه بعنوان پل ارتباطي ميان دو كشور گفت: استان کرمانشاه با 336 کیلومتر مرز مشترک با عراق، فاصله کمی با استانهای سلیمانیه و دیالی عراق و استانهای غربی کشورمان دارد و همین زمینه دسترسی به یک بازار 15 میلیون نفری را فراهم آورده است.

وی به ظرفیتهای این استان در بخشهای مختلف نیز اشاره کرد و گفت: آب فراوان و میانگین بارش 500 میلیمتر در سال، اقلیم های متفاوت، 900 هزار هکتار اراضی زراعی که امکان آبی کردن 540 هزار هکتار آن وجود دارد، امکان افزایش تولیدات محصولات کشاورزی به سه برابر نیاز استان، فرودگاه بین المللی با 140 پرواز در هفته، 222 کیلومتر بزرگراه، 19 شهرک و دو ناحیه صنعتی، وجود دانشگاه ها و مراکز درمانی با امکان ارائه خدمات به استانهای مجاور، جاذبه های تاریخی و تفریحی و 1700 اثر تاریخی ثبت شده از ظرفیتهای این استان است.

استاندار کرمانشاه با بیان اینکه کرمانشاه می تواند پل ارتباطی و محور توسعه مناسبات اقتصادی اجتماعی با عراق باشد، گفت: اتصال شبکه راه آهن دو کشور، فعالتر شدن مرز خسروی و ایجاد منطقه ویژه قصرشیرین و تبدیل آن به منطقه آزاد می تواند در بهبود و گسترش روابط دو کشورموثر باشد.

 

حجم مبادلات تجاري اين و عراق بايد به 12 ميليارد دلار برسد

در ادامه اين جلسه یحیی محمود زاده، معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت کشور با ابراز خشنودی از برگزاری این اجلاس گفت: دو کشور ایران و عراق از دیرباز روابط گسترده ای داشته اند که تردد زائرین دو کشور و روابط تجاری از نمونه های آن  بوده است.

وی افزود: با تغییر حکومت در عراق روابط دو کشور گسترش یافت و حجم تبادلات تجاری طرفین به نزدیک به 10 میلیارد دلار رسید که البته هنوز مسئولین ارشد دو کشور از این میزان راضی نیستند.

وی با بیان اینکه این اجلاس به منظور توسعه روابط تجاری دو کشور برگزار شده، گفت: به منظور تحقق این مهم باید ارتباطات  استانهای مرزی افزایش یابد.

معاون وزیر کشور داشتن مقررات همسان و زمان و ایام کاری یکسان در بازارچه ها، گمرکات و پایانه ها را نیز موجب توسعه مراودات اقتصادی طرفین و جلوگیری از ایجاد صف های طولانی و رضایت مردم دانست.

محمود زاده با بیان اینکه اعتقاد داریم استاندارد یک اطمینان برای گسترش تجارت است، گفت: اما لازم است نسبت به افزایش تعداد شرکتهای بازرسی کالا در عراق اقدام شود. همچنین پیشنهاد می کنیم به جای شرکت های بازرسی غربی که گاها مشکلاتی ایجاد می کنند از شرکت های بازرسی کالا و یا استاندارد ایران که به صورت بین المللی به ثبت رسیده اند، بهره گرفته شود.

وی عنوان کرد: یکی از ظرفیت هایی که می تواند کالا را با امنیت و قیمت مناسب در اختیار طرفین قرار دهد استفاده از خطوط ریلی است که دراین راستا توسعه خطوط ریلی تا مرز خسروی در دستور کار دولت ایران  قرار گرفته و امیدواریم برادران عراقی هم پیگیری لازم را برای اتصال خطوط ریلی شان به مرز ایران همزمان با اقدامات  طرف ایرانی به عمل آورند.

محمود زاده ادامه داد: اعتقاد داریم برای گام اول باید  میزان مبادلات تجاریمان را به 12 میلیارد دلار رسانده و در سالهای بعد این رقم را افزایش دهیم که تحقق آن منوط به گسترش ارتباطات استانهای مرزی و دیگر نقاط دو کشور است.

 

براي بازسازي عراق به همكاري كشورهاي همسايه نياز داريم

در ادامه اجلاس استانداران مرزي ايران و عراق، تورهان مظهر حسن المفتی وزیر مشاور در امور استانهای عراق، گفت: برای بازسازی  عراق به کمک و همکاری کشورهای همجوار نیاز داریم.

وي با بیان اینکه روابط ایران و عراق روابط دیرینه ای است، گفت: عراق در دهه های گذشته مشکلات زیادی را پشت سرگذاشته که سبب تعویق در اجرای طرح های زیر بنایی این کشور شده است.

وی گفت: امروز برای بازسازی عراق به همکاری و کمک کشورهای همجوار نیاز داریم.

وی افزود: عراق در نظم جدید خودش تاکید دارد که از  همکاری  کشورهای هم مرز بیشتر بهره بگیرد.

وی با بیان اینکه از یک و نیم سال پیش تلاش می کنیم این نشست با موفقیت برگزار شود، اظهار داشت: امیدواریم پس از موفقیت این نشست، شاهد همکاری گسترده تر طرفین باشیم.

وی افزود: امیدواریم در پایان این نشست یادداشت تفاهم خوبی به امضاء طرفین برسد.

 

گسترش همكاريها منافع طرفين را تامين ميكند

در ادامه بهروز محمد صالح استاندار سليمانيه عراق گفت: آمادگي كامل براي گسترش همكاري با جمهوري اسلامي ايران به خصوص استان كرمانشاه وجود دارد.

افزود: جمهوري اسلامي ايران همواره در روزهاي سخت پشتيبان مردم اقليم كردستان عراق بوده و ما از اين بابت قدران مسولين ايران هستيم.

وي افزود: خوشبختانه حجم تجارت ايران با عراق و اقليم كردستان عراق روبه افزايش است و ما در استان سليمانيه اين آمادگي را داريم كه بيش از پيش به گسترش ارتباط با جمهوري اسلامي ايران كمك نمائيم.

استاندار سليمانيه گفت: طي سال هاي گذشته تفاهم نامه هاي اثربخشي بين استان سليمانيه و استان هاي مختلف ايران به خصوص استان كرمانشاه منعقد شده و با جديت به دنبال عملياتي نمودن اين تفاهم نامه ها هستيم.

وي بيان داشت: گسترش همكاري ها بين ايران و عراق را در جهت تامين منافع دو كشور بسيار حائز اهميت مي دانيم و در اين راستا تلاش مي كنيم تا روابط دو جانبه بيش از پيش افزايش يابد.

محمد صالح در پايان حذف ويزا،  توجه به كيفيت صادرات كالاها و افزايش بارارچه هاي مرزي را در ارتقاء و گسترش ارتباط في مابين بسيار مهم ارزيابي كرد.

 

در دومین روز این اجلاس كه با حضور وزیر كشور و مشاور در امور استانهای عراق برگزار شد، طرفین در زمینه حذف مقررات دست و پاگیر تجاری و فراهم كردن زمینه زیرساخت های سرمایه گذاری تجاری، بویژه در استانهای مرزی عراق به بحث و گفتگو پرداختند.

 

وظيفه ملي مسوولان، جامعه عمل پوشاندن به امور مرزنشينان است

در روزم دوم اين اجلاس مصطفی محمد نجار، وزير كشور با اشاره به حجم 7/9 میلیارد دلاری مبادلات تجاری سال گذشته بین ایران و عراق گفت: امیدواریم با حمایت استانداران شاهد رشد این مبادلات تجاری با توجه به تفاهم های سال گذشته بین ایران و عراق و نیز تفاهم نامه سه جانبه ایران، عراق و سوریه باشیم.

وزیر كشور گفت: در تفاهم نامه سه جانبه مقرر شده است كه ایران از كشور عراق برای ترانزیت كالا به سوریه استفاده كند كه امیدواریم این توافق ها در زمان مقرر اجرایی شود.

وزیر كشور از بهره گیری از ظرفیت های موجود برای ارتقاء سطح رفاه و آسایش مردم در كشور عراق و ایران تاكید كرد و گفت: وظیفه ملی ما مسوولان ایجاب می كند كه به مسوولیت هایی كه در قبال مرزنشینان داریم، جامعه بپوشانیم.

نجار در پایان گفت: در بستر تلاشهای مشترك انجام شده توسط مسولان دو كشور و استانداران، توافق های قابل اتكایی برای همكاری فراهم شده است.

 

روزانه 100 هزار بشکه نفت در استان ميسان استخراج می شود

در حاشيه اين اجلاس علي دوايي لازم، استاندار استان ميسان عراق گفت: جهت توسعه روابط اقتصادی با ایران جدی هستیم.

وي با بیان اینکه میسان یک استان کشاورزی، صنعتی و نفتی است، اظهار داشت: در حال حاضر روزانه 100 هزار بشکه نفت در این استان استخراج می شود که برنامه داریم تا سال 2016 آن را به 600 هزار بشکه برسانیم.

استاندار ميسان عراق گفت: هم اکنون طرحهاي بزرگ عمراني مختلفي را در دست اجرا داريم و در اين راستا آمادگي داريم از توان شرکت های ایرانی استفاده کنیم.

وی افزود: تمام شرایط را برای حضور شرکت های ایرانی مهیا می سازیم.

 

ما از انتقال تجربيات استان كرمانشاه به بصره جهت شكوفايي و توسعه استقبال مي كنيم

خلق عبدالمجيد خلف، استاندار بصره نيز گفت: ما از انتقال تجربيات استان كرمانشاه به بصره جهت شكوفايي و توسعه هر چه بيشتر خود استفاده مي كنيم و در اين خصوص آمادگي كامل براي دريافت تجربيات كرمانشاه را داريم.

وي ادامه داد: من قبلاًبه استان كرمانشاه آمده ام و در اين سفر جديد پيشرفت ها و بالندگي استان كرمانشاه را مشاهده كردم و استان با اجراي پروژه هاي مختلف خود بسيار زيبا و جذاب شده است كه اين موضوع جديت و تلاش مديران اين استان را در حل مشكلات و حركت به سمت توسعه يافتگي مي رساند.

استاندار بصره گفت: هم اكنون 6 هزار و 600 پروژه در حال ساخت در بصره وجود دارد كه ما از پيمانكاران و مجريان ساخت و ساز كرمانشاه در بخش هاي مختلف دعوت مي كنيم كه در اين بازسازي و ساخت پروژه ها ما را پشتيباني و كمك نمايند.

وي از استانداركرمانشاه دعوت كرد كه سفري به استان بصره داشته باشد.

 

از سرمايه گداري هاي شركت هاي ايراني و افزايش مبادلات اقتصادي حمايت مي كنيم

مهدي حسين خليل، استاندار استان واسط عراق هم گفت: از سرمايه گذاري شركتهاي ايراني در این استان حمايت مي كنيم.

وي اعلام كرد: استان واسط از استانهای نفت خیز عراق است و در زمینه تولیدات کشاورزی و خصوصا گندم جایگاه مناسبی دارد.

وی با بیان اینکه پیشرفت خوبی در مناسبات این استان و استان ایلام بواسطه امضاء تفاهم نامه ها حاصل شده، گفت: این استان با مسائل و مشکلاتی مواجه است که سعی داریم با توسعه همکاریها با دیگر کشورها این مشکلات را مرتفع سازیم.

وی ادامه داد: از سرمايه گذاري شركتهاي ايراني و افزايش مبادلات اقتصادی، فرهنگی، گردشگری و ... با طرف ایرانی حمایت می کنیم.

 

گفتني است در اين اجلاس پانل هاي تخصصي جهت بررسي مشكلات صادرات عراق به دبيري اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي كرمانشاه برگزار گرديد كه در آن مسائلي همچون حمل يكسره كالا،‌ نحوه بررسي استاندارد كالاهاي صادراتي به عراق، حل و فصل دعاوي حقوقي تجار دو كشور و برگزاري نمايشگاه مورد بحث و گفتگو قرار گرفت و مواردي از توافقات در تفاهم نامه منظور گرديد.

 

در پايان اين اجلاس "تفاهم نامه ملي بين ايران و عراق" با امضاء يحيي محمودزاده معاون برنامه ريزي، توسعه منابع و امور اقتصادي وزير كشور از طرف جمهوري اسلامي ايران و طورهان مظهر حسن المفتي، وزير مشاور استان هاي عراق از طرف اين كشور در 15 بند و 4 تبصره به امضا رسيد.
خواندن 7901 دفعه