EN    AR    KU   
یکشنبه, 11 تیر 1391 18:42

سفر هيئت هشت نفره مسئولین اتحادیه های کشاورزی شهرهای مختلف استان دیالی به كرمانشاه

diyali

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی کرمانشاه:

استان کرمانشاه آمادگی صدور تکنولوژی روز کشاورزی به کشور عراق را دارد

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی کرمانشاه با اعلام این مطلب افزود: در نشست اخیر استانداران مرزی ایران و عراق یادداشت تفاهمی میان استانداران استان های کرمانشاه و دیاله عراق امضاء شد. در راستای اجرایی شدن این پروتکل یک هیئت هشت نفره متشکل از مهندسین و مسئولین اتحادیه های کشاورزی شهرهای مختلف استان دیالی اواخر این هفته وارد کرمانشاه شدند.

مهندس یوسفی گفت: این هیئت با هماهنگی استانداری، سازمان جهاد کشاورزی و اتاق بازرگانی به منظور بررسی وضعیت کشاورزی استان کرمانشاه و دیدار از توانمندی های آن در بخش تولیدات محصولات باغی، زراعی و دامپروری به این استان تشریف آوردند.

عضـــو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن کرمانشاه در ادامه افزود: هیئت مذکور در طول اقامت سه روزه خود بازدید های متعددی را از توانمندی های بخش های زراعت، باغبانی و دام و طیور در سطح استان کرمانشاه انجام دادند. همچنین این هیئت از دانشکده کشاورزی کرمانشاه و تکنولوژی "کشت بافت" این دانشکده بازدید کردند که بسیار مورد توجه آن ها قرار گرفت.

وی "کشت بافت" را یک تکنولوژی جدید جهانی در عرصه کشاورزی توصیف کرد و در اینباره اظهار داشت: در این روش با کشت تکه ای از برگ یا ساقه گیاه، خود گیاه را تولید می کنند. با روش "کشت بافت" می توان گیاهان مورد نظر در هر کشوری و با هر آب و هوایی؛ اعم از گیاهان دارویی، گل های گران قیمت و پوشش های گیاهی را تولید و به سپس دیگر کشورها صادر نمود.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی کرمانشاه افزود: قرار است در زمینه اجرای پروژه های دامپروری، مرغداری و ساخت گلخانه ها توافقاتی با طرف عراقی داشته باشیم. امیدوارم بتوانیم زمینه ای را فراهم کنیم تا نهال های تولید شده در مناطق گرمسیری استان کرمانشاه که از لحاظ آب و هوایی تقریبا شبیه به استان دیالی است را بتوانیم به این استان صادر کنیم. همچنین دانشکده کشاورزی کرمانشاه اعلام آمادگی کرده که در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا آماده پذیرش دانشجو از استان دیالی است. در کنار این پیشنهاد برگزاری دوره های آموزشی کوتاه مدت هم به طرف عراقی ارایه شده است.

مهندس یوسفی در پایان با مطلوب توصیف نمودن بازدید این هیئت کشاورزی گفت: خوشحالیم که استان دیالی در سریع ترین زمان ممکن پس از برگزاری اجلاس استانداران مرزی اقدام به اعزام این هیئت کشاورزی کرد. قرار است این هیئت در بازگشت به عراق خدمات فنی و مهندسی و محصولات کشاورزی مورد نیازشان در استان کرمانشاه را برای اقدامات بعدی به مسئولین استان دیالی منعکس کنند. امیدوارم که در آینده بتوانیم همکاری های خوبی را در زمینه های مختلف با استان دیالی داشته باشیم.

{gallery}farogh{/gallery}

خواندن 8123 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 11 تیر 1391 19:43