EN    AR    KU   
چهارشنبه, 17 آذر 1400 18:41

در هفتاد و سومین جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی کرمانشاه مطرح شد: از لزوم تشکیل کمیته بهبود فضای کسب و کار تا احیا کمیته تعیین ماهیت مشتقات نفتی کرمانشاه

رئیس اتاق کرمانشاه بر لزوم تشکیل کمیته بهبود فضای کسب و کار، ذیل شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان تاکید کرد.

کیوان کاشفی در جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان کرمانشاه با بیان اینکه متاسفانه کرمانشاه دوباره جایگاه نامناسبی از نظر فضای کسب و کار را به خود اختصاص داده، اظهار کرد: عمده عوامل موثر بر فضای کسب و کار از اختیار فعالان اقتصادی خارج است و توسط ساختار حاکمیت ایجاد می‌شود.

وی ادامه داد: فضای کسب و کار تحت تأثیر دو دسته مولفه‌های آماری و پیمایشی است که مولفه‌های پیمایشی سهم ۸۰ درصدی در نتایج پایش فضای کسب و کار دارد.

به گفته رئیس اتاق کرمانشاه، بر اساس مولفه‌های پیمایشی از فعالین اقتصادی کسب نظر می‌شود که متاسفانه در این بخش جایگاه مناسبی نداریم.

کاشفی بر لزوم تشکیل کمیته بهبود فضای کسب و کار ذیل شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان تاکید کرد تا بتوان در قالب این کمیته به موانع کسب و کار پیش روی فعالان اقتصادی پرداخت.

وی ادامه داد: این کمیته مشکلات را از طریق تشکل‌های بخش خصوصی و فعالان اقتصادی دریافت خواهد کرد و نتایج جلسات آن به شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی منعکس خواهد شد.

رئیس اتاق کرمانشاه خاطرنشان کرد: این کمیته متشکل از معاون اقتصادی استانداری به عنوان رییس کمیته، اتاق بازرگانی به عنوان دبیر و نمایندگانی از دستگاه‌ها و صاحب نظران دانشگاهی خواهد بود.

موضوع دیگری که رئیس اتاق کرمانشاه به آن اشاره کرد معضلات حاصل از رفع تعهدات ارزی برای صادرکنندگان بود و افزود: در استان صادراتی مانند کرمانشاه که سالانه بین دو تا سه میلیارد دلار صادرات داریم، این مشکلات دو چندان است.

کاشفی با اشاره به در نظر گرفتن چهار روش برای بازگشت ارز حاصل از صادرات، عنوان کرد: هریک از این چهار روش مشکلات خود را دارد و به نوعی صادرکنندگان را گرفتار می‌کند.

وی از پیامدهای عدم عمل به تعهدات ارزی هم یاد کرد و گفت: از بین رفتن نرخ صفر مالیات برای صادرکنندگان اولین مشکل است که گاهی باعث می‌شود مالیات‌های چند میلیارد تومانی برای صادرکنندگان لحاظ شود.

رئیس اتاق کرمانشاه سپس به موضوع انحلال کارگروه تعیین ماهیت مشتقات نفتی پرداخت و گفت: در گذشته برای تعیین ماهیت فرآورده‌های نفتی صادراتی باید آزمایش این فرآورده‌ها در استان‌های دیگر از جمله اصفهان صورت می‌گرفت که هم فرآیند بسیار طولانی داشت و هم تضامینی که از صادرکنندگان اخذ می‌شد آنها را زمین‌گیر کرده بود.

وی ادامه داد: بر اساس مصوبه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی کرمانشاه، این کارگروه در استان تشکیل شد و چند سال فعالیت داشت و علاوه بر کرمانشاه به استان‌های همجوار مانند کردستان، ایلام و ... نیز ارائه خدمات می‌کرد.

کاشفی با اشاره به توقف و انحلال این کارگروه طی چند ماه اخیر، اظهار کرد: اکنون دوباره مجبوریم نمونه‌های مشتقات نفتی را به اصفهان ارسال کنیم که این امر صادرکنندگان را با مشکلات جدی مواجه کرده است.

وی خواستار احیای مجدد این کارگروه در استان شد.

مطلب پایانی که رئیس اتاق کرمانشاه به آن اشاره داشت مشکلاتی بود که سامانه جامع تجارت برای برخی از واحدهای تولیدی ایجاد کرده و گفت: بر اساس مصوبه وزارت صمت، تمام واحدهایی که از بورس کالا خرید می‌کنند، هم خرید خود و هم محصولی که فروخته‌اند را باید در سامانه جامع تجارت ثبت کنند و خریدار نهایی محصول آنها نیز باید با مراجعه به این سامانه خرید خود را تایید کند.

کاشفی گفت: اگرچه شفافیتی که فعالیت این سامانه ایجاد کرده بر کسی پوشیده نیست، اما برخی واحدها خصوصا در زمینه صنایع پلی اتیلن را با چالش جدی مواجه کرده است.

وی اضافه کرد: عمده خریداران محصولات پلی اتیلن کشاورزان هستند که تایید خرید محصول توسط آنها در سامانه جامع تجارت کار بسیار دشواری بوده و عملیاتی نیست و این امر صنایع را دچار چالش جدی کرده است.

راه سرمایه گذاری از دل بخش خصوصی است

استاندار کرمانشاه با انتقاد از اینکه برخی مدیران استان جرات نمی‌کنند با سرمایه‌گذاران ملاقات کنند، گفت: اگر شرایط را برای سرمایه‌گذاران تسهیل نکنیم، استان‌های دیگر را انتخاب خواهند کرد.

هوشنگ بازوند در جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان کرمانشاه با اشاره به اهمیت سرمایه‌گذاری در کرمانشاه با نرخ بیکاری بالایی که استان دارد، افزود: برای کاهش بیکاری نیازمند سالانه بیش از ۲۲ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در استان هستیم.

وی ادامه داد: این سرمایه‌گذاری از عهده دولت به تنهایی برنمی‌آید و نیازمند مشارکت بخش خصوصی هستیم.

استاندار کرمانشاه با تاکید بر لزوم تسهیل شرایط سرمایه‌گذاری در استان و لزوم کوتاه شدن فرآیند صدور مجوزها، خاطرنشان کرد: اگر شرایط را برای سرمایه‌گذاران تسهیل نکنیم، استان‌های دیگر را انتخاب خواهند کرد.

استاندار کرمانشاه ریسک پذیر بودن مدیران را برای جذب سرمایه‌گذاری در استان ضروری خواند و ادامه داد: برخی مدیران حتی جرات ملاقات با سرمایه‌گذاران را ندارند و نگران هستند به آنها بگویند شریک سرمایه‌گذار هستند!

موضوع دیگری که استاندار کرمانشاه بر آن تاکید کرد لزوم تعیین تکلیف هرچه زودتر پروژه سرمایه‌گذاری کاشی و سرامیک چینی‌ها بود و گفت: نمی‌توانیم مدت‌ها این پروژه را معطل نگه داریم تا ببینیم آنها چه تصمیمی دارند.

بازوند عنوان کرد: اگر سرمایه‌گذاران چینی قصد ندارند به این پروژه برگردند، باید آن را به سرمایه‌گذار دیگری واگذار کرد تا تعیین تکلیف شود.

وی اشاره ای هم به موضوع انحلال کارگروه تعیین ماهیت مشتقات نفتی استان کرمانشاه داشت و پیگیری لازم را در همین جلسه برای احیای مجدد این کارگروه انجام داد و قول مساعد برای احیای آن را از مسئولین کشوری گرفت.

در ادامه این نشست فعالان اقتصادی حاضر در جلسه به بیان مشکلات خود در زمینه کارگروه تعیین ماهیت مشتقات نفتی، مسائل ایجاد شده در سامانه جامع تجارت و ... پرداختند.

خواندن 279 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 28 آذر 1400 08:45