EN    AR    KU   
دوشنبه, 22 آذر 1400 09:50

هفتاد و چهارمین جلسه کارشناسی شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان کرمانشاه با موضوع بررسی مالیات بر ارزش افزوده پیله‌وران برگزار شد.

داریوش پناهی دبیرکل اتاق کرمانشاه در این نشست با اشاره به پیگیری‌های شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی ملی در زمینه مشکلات مالیات بر ارزش افزوده پیله‌وران و کارگزارانی که تجمیع فعالیت پیله‌وران را بر عهده دارند، افزود: قرار است برای حل بهتر این موضوع مشکلات از سراسر کشور جمع آوری و سپس در شورای گفت و گوی ملی تصمیم گیری شود تا بتوان این مشکلات را حل و فصل کرد.
وی ادامه داد: از آنجاییکه برای کمک به معیشت مرزنشینان و پیله وران آنها برای واردات کالا از معافیت 700 هزار تومان برخوردار هستند، یادآور شد: هنوز مشخص نیست ساز و کار این معافیت برای کارگزارانی که فعالیت پیله وران توسط آنها تجمیع شده چگونه است.
به گفته دبیرکل اتاق کرمانشاه، باید در زمینه ساز و کار اخذ مالیات خصوصا مالیات بر ارزش افزوده از کارگزاران ابهام زدایی شود.
پناهی اضافه کرد: از سوی دیگر گاهی اگرچه پیله‌وران در ابتدای وارد کردن کالا خود به کشور مالیات آن را پرداخت می‌کنند اما گاهی این مالیات دیر ثبت شده و آنها به عنوان بدهکار به امور مالیاتی شناخته می‌شوند .
بیژن رضایی مسئول دبیرخانه شورای گفت و گوی کرمانشاه نیز از مشکلاتی که پیله وران در زمینه مالیات با آن مواجهند یاد کرد و ادامه داد: گاهی تعرفه مالیات این گروه بر اساس ارز آزاد محاسبه می شود و مجبورند مابتفاوت ارز آزاد و ارز 4200 تومانی را پرداخت کنند.
وی همچنین بر لزوم شفاف سازی چند و چون اخذ مالیات از پیله وران و کارگزاران تاکید کرد و افزود: چون این طرح به تازگی اجرا شده باید جزئیات آن شفاف شود.
در ادامه این نشست تعداد از پیله وران به بیان مشکلات خود در زمینه مسائل گمرکی، کمبود انبار در مرز و ... پرداختند.

خواندن 325 دفعه