EN    AR    KU   
چهارشنبه, 24 آذر 1400 23:57

دیدار فعالان اقتصادی استان در اتاق بازرگانی کرمانشاه با مدیر دفتر صنایع روغن پالم مالزی

فعالان اقتصادی حوزه صنایع غذایی و خوراکی کرمانشاه با مدیر دفتر صنایع روغن پالم مالزی دیدار و گفت وگو کردند.

داریوش پناهی دبیرکل اتاق بازرگانی کرمانشاه در این نشست با تاکید بر لزوم گسترش مراودات تجاری اقتصادی ایران و مالزی، گفت: در شرایطی که ایران با محدودیت‌هایی مواجه است گسترش این تعاملات می‌تواند بسیار سازنده باشد.

وی از کرمانشاه نیز به عنوان استانی با ظرفیت قابل توجه در ایران یاد کرد که بواسطه همجواری با عراق پتانسیل‌های تجاری و صادراتی فراوانی دارد.

دبیرکل اتاق کرمانشاه صنایع لبنی، غذایی، روغن، رب گوجه، کنسرو، پتروشیمی، آرد، سیمان و ... را از ظرفیت‌های کرمانشاه برشمرد و عنوان کرد: در زمینه صنایع معدنی و ذخایر معدن هم ظرفیت‌های غنی خصوصا در زمینه انواع سنگ و بیتومین در استان وجود دارد ایشان یادآور شد با توجه به محدودیت‌‌های انتقال ارز این آمادگی وجود دارد که از طریق تهاتر مبادلات دو کشور توسعه یابد.

هشام الدین آسپار مدیر دفتر صنایع روغن پالم مالزی نیز در این نشست از ایران به عنوان یکی از شرکای تجاری مهم مالزی در زمینه واردات و صادرات یاد کرد.

وی با بیان اینکه مالزی صادرکننده روغن پالم، برخی محصولات کشاورزی، چوب، MDF و ... به ایران است، خاطرنشان کرد: محصولات زیادی در بخش کشاورزی، پتروشیمی و حتی در گذشته محصولات نفتی از ایران به مالزی صادر می‌شد به‌گونه‌ای که مالزی تعدادی از پالایشگاه‌های نفت خود را بر اساس استاندارد نفت ایران احداث نموده است.

مدیر دفتر صنایع روغن پالم مالزی از این کشور به عنوان هاب آسیای شرقی یاد کرد و ادامه داد: ایران هم این پتانسیل را دارد که هاب آسیای میانه باشد.

آسپار از آمادگی مالزی برای واردات کالاهای واسطه‌ای خبر داد که این کشور بتواند پس از فرآوری این محصولات آنها را به کشورهای همسایه خود و حیت خاورمیانه صادر کند و یادآور شد: آمادگی واردات محصولات کشاورزی، شیر، میوه، مواد معدنی از جمله آهن و مس را داریم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه آژانس روغن پالم مالزی دفتر منطقه‌ای خود را در ایران و در سفارت مالزی راه‌اندازی کرده، افزود: از آنجایی‌که ایران یکی از بزرگ‌‌ترین واردکنندگان و شرکای تجاری مالزی است این دفتر در ایران تاسیس شد تا تعاملات تجاری با ایران با تمرکز بر روغن پالم را مدیریت کند.

آسپار رویکرد اصلی این دفتر که در بسیاری از کشورها راه‌اندازی شده را دادن اطلاعات به مصرف کنندگان راجب روغن پالم، فرمولاسیون و سایر موارد مربوط به آن اعلام کرد.

مدیر دفتر صنایع روغن پالم مالزی سپس از ظرفیت‌های این کشور در تولید روغن پالم یاد کرد و گفت: مالزی با سطح زیر کشت 5.8 میلیون هکتاری توانایی تولید سالانه 19 میلیون تن روغن پالم را دارد که عمده آن صادر می‌شود.

به گفته اسپار 200 کشور دنیا واردکننده روغن پالم مالزی هستند که ایران در این بین جایگاه 14 را دارد.

وی از پالم به عنوان یکی از محصولات روغنی پربازده یاد کرد و افزود: از هر هکتار سطح زیر کشت درخت پالم چهار تن روغن به دست می آید که در صنایع غذایی شامل لبنیات، بستنی، شکلات، غذای کودک، کره، جایگزین چربی حیوانی، محصولات بهداشتی و حتی شیمیایی استفاده می‌شود.

مدیر دفتر صنایع روغن پالم مالزی بر سلامت روغن پالم هم تاکید کرد که مورد تایید سازمان بهداشت جهانی است و اظهار کرد: این روغن به هیچ عنوان تراریخته نیست و سرشار از مواد مغذی گیاهی است.

آسپار در پاسخ به این پرسش که چرا در برخی کشورها بینش بدی نسبت به روغن پالم وجود دارد، عنوان کرد: این بینش از سوی آمریکا ایجاد شد.

وی با بیان اینکه در گذشته آمریکا در تولید روغن‌های گیاهی خصوصا روغن سویا جلو بود، خاطرنشان کرد: پس از چند سال تولید روغن پالم از روغن سویای آمریکا پیشی گرفت و آمریکا را نیز شروع به ایجاد این تصور که روغن پالم مضر است تا این روغن را از گردونه خارج کند اما این موضوع هیچگاه به صورت علمی به اثبات نرسید.

مدیر دفتر صنایع روغن پالم مالزی اضافه کرد: بسیاری از مردم آسیای شرقی از این روغن استفاده می‌کنند و میزان مشکلات قلبی و عروقی در آنها بسیار کمتر از کشورهای اروپایی و آمریکایی است.

احسان باقرخانی معاون توسعه بازرگانی و تجارت خارجی سازمان صمت استان کرمانشاه نیز بر لزوم گسترش تعاملات تجاری ایران و مالزی و خصوصا استفاده از ظرفیت شرکت‌های تولیدی استان کرمانشاه برای گسترش این مناسبات تاکید کرد.

وی ادامه داد: لازم است راه ارتباطی مناسبی برای شرکت‌های ایرانی که قصد دارند از ظرفیت آژانس روغن پالم مالزی استفاده کنند فراهم شود و بتوانند با شرکت‌های تولیدکننده این محصول تعامل برقرار کنند.

محمودرضا نیازی مدیرکل استاندارد استان کرمانشاه نیز از روغن پالم به عنوان روغنی که از مغز میوه نخل به دست می‌آید یاد کرد که کشورهای مالزی، سنگاپور و اندونزی به ترتیب بیشترین تولید این محصول را دارند.

وی با اشاره به ویژگی‌های این روغن از جمله مقاومت در برابر اکسیداسیون، خاصیت نگهداری، مقاومت در دمای بالا، عدم تغییر رنگ و بوی مواد غذایی که توسط این روغن سرخ می‌شود و ...، ادامه داد: این ویژگی‌ها باعث شده روغن پالم طیف گسترده‌ای از کاربردها را در صنایع مختلف داشته باشد.

به گفته مدیرکل استاندارد استان کرمانشاه، پالم به عنوان روغن پایه در تهیه روغن‌های سرخ کردنی هم استفاده می‌شود.

نیازی با بیان اینکه سازمان ملی استاندارد به عنوان متولی کیفیت روغن پالم را تایید و استانداردهای آن را تعریف کرده، خاطرنشان کرد: روغن پالمی که وارد کشور می‌شود مشمول مقررات  استاندارد اجباری است و مدام مورد پایش قرار میگیرد.

نیازی با اشاره به نظارت جدی که بر محموله‌های وارداتی روغن پالم به کشور صورت می‌گیرد، ادامه داد: تنها محموله‌هایی قابل پذیرش است که نیمی از تاریخ مصرف آن باقی مانده باشد.

در پایان این نشست فعالان اقتصادی حاضر در جلسه به بیان دیدگاه های خود درباره استفاده از روغن پالم در صنایع پرداختند.

خواندن 268 دفعه