EN    AR    KU   
پنج شنبه, 25 آذر 1400 14:25

در آیین گرامیداشت روز صنعت و معدن تاکید شد: از لزوم توجه به صنایع کوچک و متوسط تا تشکیل شورای برنامه ریزی صنعت و معدن

عضو هیات رییسه اتاق ایران معتقد است، صنایع کوچک و متوسط ایران یک معاونت مستقل در وزارت صمت نیاز دارد.

کیوان کاشفی در آیین گرامیداشت روز صنعت و معدن کرمانشاه از فشارهای اقتصادی بی‌سابقه که طی چند سال اخیر بر کشور تحمیل شده یاد کرد و ادامه داد: بعد از جنگ جهانی دوم تا کنون چنین فشار اقتصادی به هیچ کشور و دولتی تا این اندازه وارد نشده است.

وی با بیان اینکه ایران و خصوصا فعالان اقتصادی ۳۰ سال است که این فشارهای اقتصادی را تحمل می‌کنند، خاطرنشان کرد: با وجود این فشارها و به همت تولیدکنندگان کشور امروز هیچ کمبود کالایی در ایران نداریم و ۹۰ درصد کالا و خدمات مورد استفاده مردم تولید داخل است.

رئیس اتاق کرمانشاه معتقد است، این تولید امروز مرهون تلاش کارفرمایان، کارگران و صنعتگران است که چنین نقطه عطفی را در تاریخ کشور رقم زدند.

کاشفی از زحمات تمامی فعالان عرصه تولید که با وجود همه فشارها اقتصاد کشور و معیشت مردم را حفظ کردند قدردانی کرد.

موضوع دیگری که عضو هیات رییسه اتاق ایران بر آن نقد داشت نگاه واحد به صنایع بزرگ و صنایع کوچک و متوسط بود و ادامه داد: قوانین و مقررات هم برای هر دو دسته از این صنایع یکسان است که باعث تحمیل فشار مضاعف به صنایع کوچک و متوسط می‌شود.

کاشفی با بیان اینکه امروز نزدیک به ۸۰ درصد صادرات ایران توسط حدود ۱۲۰۰ واحد و شرکت بزرگ صورت می‌گیرد و همین امر باعث تمرکز توجه و منابع خصوصا توجه بخش دولتی بر این صنایع شده، یادآور شد: اگرچه صنایع بزرگ هم پیشران اقتصاد هستند و باید مورد توجه قرار گیرند اما صنایع کوچک و متوسط نباید مغفول بماند.

رئیس اتاق کرمانشاه بی‌توجهی به صنایع کوچک و متوسط را پاشنه آشیل آسیب به اقتصاد کشور دانست و اظهار کرد: امروز صنایع بزرگ از اشتغال اشباع هستند و اگر قرار است شغلی ایجاد شود و به معیشت مردم کمک کند از دل صنایع کوچک و متوسط است.

وی معتقد است با وجود اهمیتی که صنایع کوچک و متوسط دارند، لازم است حداقل یک معاونت مستقل در وزارت صمت برای این صنایع ایجاد شود تا به صورت ویژه دیده شوند و حمایت‌های خاص برای آنها در نظر گرفته شود.

رئیس اتاق کرمانشاه سپس از وضعیت صنعت و معدن کرمانشاه یاد کرد و گفت:در سال‌های اخیر اتفاقات خوبی رخ داده و افق صنعت استان روشن به نظر می‌رسد.

کاشفی با بیان اینکه با وجود همه این اتفاقات خوب جای یک استراتژی مدون برای صنعت و معدن استان خالی است، تاکید کرد: اکنون کرمانشاه در حال حرکت به سمت پروژه‌های نفت، گاز و پتروشیمی بزرگ است و باید برای اشتغال آنها و آموزش نیروی کار آنها برنامه داشته باشیم.

کاشفی تشکیل شورای مدیریت و برنامه‌ریزی صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه را ضروری دانست و گفت: این شورا باید متشکل از بخش خصوصی، بخش دولتی و بخش دانشگاهی باشد.

وجود ۴۰۰ هزار اشتغال غیررسمی در کرمانشاه

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه با بیان اینکه برای اولین بار طی نیم قرن اخیر چهار سال متوالی کاهش نرخ بیکاری استان را داشتیم، از وجود ۴۰۰ هزار اشتغال غیررسمی در استان خبر داد‌.

بهزاد باباخانی  با بیان اینکه کرمانشاه همواره طی نیم قرن اخیر نرخ بیکاری  بالاتری از کشور داشته و اکنون کاهشی شده، بخشی از این روند کاهشی بیکاری را حاصل تلاش بنگاه‌های تولیدی و اقتصادی دانست.

باباخانی سپس به وضعیت اشتغال غیررسمی در استان و کشور اشاره کرد و با بیان اینکه آمار اشتغال غیررسمی در کشور ۵۸ درصد است، اظهار کرد: در این بخش هم وضعیت ما از کشور پایین‌تر بوده و درصد اشتغال غیررسمی استان ۶۹ درصد است و در جایگاه ششم کشور قرار داریم.

وی اضافه کرد:از ۵۷۰ هزار نفر آمار اشتغالی که در استان داریم ۴۰۰ هزار مورد آن غیررسمی و ۱۷۰ هزار مورد رسمی است.

افزایش پنج برابری میل به سرمایه‌گذاری در کرمانشاه

به گفته رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه میل به سرمایه‌گذاری در کرمانشاه طی دو سال گذشته پنج برابر شده است.

محسن دارابی با اشاره به نامگذاری امسال به عنوان سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها اظهار کرد: برای تحقق این شعار شش راهبرد اصلی تعریف شده که در کرمانشاه با جدیت پیگیری می‌شود.

وی این شش راهبرد را شامل استمرار تولید و صیانت از اشتغال، فعالسازی واحد‌های راکد، تکمیل طرح‌های نیمه تمام، توسعه صادرات غیرنفتی، احیا، فعالسازی و توسعه معادن و تامین زیرساخت‌های مورد نیاز واحد‌های تولیدی اعلام کرد که در کرمانشاه نیز اقدامات خوبی در این زمینه صورت گرفته است..

رئیس سازمان صمت استان کرمانشاه افزایش پنج برابری میل به سرمایه‌گذاری در استان کرمانشاه طی دو سال گذشته را گواهی بر این مدعا دانست.

دارابی به وضعیت تجارت خارجی استان هم اشاره و خاطرنشان کرد: در هشت ماهه امسال ۱.۶ میلیارد دلار کالا از مرزهای کرمانشاه صادر شده که نسبت به سال گذشته از نظر ارزش ۹ درصد و از نظر وزنی هشت درصد رشد داشته است.

رئیس سازمان صمت استان کرمانشاه حوزه تجارت خارجه را لوکوموتیو واحد‌های تولیدی دانست و افزود: واحدی که در حوزه صادرات فعال باشد پایداری بیشتری خواهد داشت.

تولیدکننده‌ای که ۱۰ نفر را سر کار ببرد سالی ۱.۵ میلیارد به دولت کمک می‌کند

در ادامه نائب رئیس مجلس شورای اسلامی نیز بر لزوم حمایت از تولیدکنندگان تاکید کرد و گفت: باید دست این قشر را ببوسیم زیرا اگر تلاش آنها نبود اکنون بار بیشتری به دوش دولت بود.

عبدالرضا مصری با اشاره به اینکه اکنون عمده بودجه دولت خرج هزینه‌های جاری می‌شود، افزود: با این شرایط بودجه‌ای برای ایجاد اشتغال در بخش دولتی برای حدود پنج میلیون نفر بیمار کشور نمی‌ماند.

وی تاکید کرد: در چنین شرایطی تولیدکنندگان هستند که با سر کار بردن هر نفری سالانه ۱۵۰ میلیون تومان بار از دوش دولت برمی‌دارند و اگر هر تولید کننده فقط ۱۰ نفر را سر کار ببرد سالانه ۱.۵ میلیارد به دولت کمک کرده است.

مصری معتقد است در چنین شرایطی در دستگاه‌ها به جای آنکه مدام کار تولیدکننده از این میز به میز بغل منتقل شود باید شرایط کار آنها تسهیل شود.

در استانی که پرچمدار بیکاری است شرایط تولیدکنندگان باید تسهیل شود

جهانبخش شکری رئیس خانه صنعت معدن و تجارت استان کرمانشاه نیز با اشاره به شرایط نامناسب اقتصادی استان کرمانشاه که پرچمدار بیکاری است، افزود: رونق تولید تنها راه نجات از این مشکلات است.

وی با اشاره به لزوم حمایت از تولیدکنندگان استان که در این شرایط سخت اقتصادی کار می‌کنند، یادآور شد: این حمایت‌ها باید در زمینه تامین نقدینگی، تسهیل در دریافت تسهیلات، رفع مشکلات بازگشت مالیات بر ارزش افزوده و ... باشد.

وی از دستگاه‌ها خواست هم شرایط را برای فعالیت اقتصادی که از قبل کار می‌کردند آسان کنند و هم شرایط را برای حضور سرمایه‌گذاران جدید فراهم کنند.

حمایت از تولید بر ما تکلیف است

در ادامه پرویز توسلی زاده رئیس کل دادگستری  استان کرمانشاه نیز با اشاره به رویکرد تعاملی قوه قضاییه با همه مردم خصوصا بهش تولید و فعالان اقتصادی، گفت: تولید نقش بسزایی در ایجاد ارزش افزوده، تولید ناخالص داخلی و رفاه مردم دارد که همه این موارد به اقتدار و ثبات حاکمیت کمک خواهد کرد.

توسلی زاده همچنین بر لزوم حذف قوانین و مقررات دست و پاگیر بخش تولید و اقتصاد تاکید کرد و افزود: قوانین باید به گونه‌ای باشد که کمترین دوندگی متوجه فعالان اقتصادی باشد.

وی حمایت از تولید و کارآفرینان را اولویت مهم دستگاه قضا اعلام کرد.

در این مراسم از مدیران شرکت های دایکات و شرکت ماشین سازی زارعی به عنوان پیشکسوتان نمونه روز صنعت و معدن استان کرمانشاه تجلیل به عمل آمد.

همچنین ازمدیران شرکت‌های پایافرآیند نواندیشان، مجتمع شیمیایی بیستون و شرکت کمندتاب به عنوان کارآفرینان جوان نمونه روز صنعت و معدن تجلیل شد.

در بخش طرح نمونه روز صنعت و معدن نیز از شرکت های پاکت سازی صنایع سیمان سامان غرب و شرکت فروآلیاژ متعهد شرق آسیا قدردانی شد.

 مدیران شرکت‌های تعاونی 54 ، شرکت فرامان بتن غرب، شرکت ماسه ساز کوهسار، معدن شهاب سنگ، معدن قیرطبیعی بان سیران، معدن منگنز شرکت صوفی سنگ هرسین نیز به عنوان واحدهای نمونه معدنی معرفی شدند.

در بخش واحدهای صنعتی برتر نیز مدیران شرکت‌های ناروین لوله، جام پلاست، شاهو جام اورامان، سفیران فاطر، باختر فلز، دایراک صنعت درمانگر، گلمهر غرب، فرش رجال، فرش زاگرس، قطعات بتنی آذربایجانی، فولاد گستران، ذوب آهن بیستون، ایران خودرو صحنه، روژین تاک، کابل باختر، مارپیج باختر، پارس حفاظ، مانیزان (بهار دالاهو)، چاپ و بسته بندی کرمانشاه، شابلون تجهیز و شرکت پویش چاپ تجلیل شدند.

خواندن 314 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 28 آذر 1400 08:41