EN    AR    KU   
چهارشنبه, 17 فروردين 1401 16:54

با حضور کارشناسان و صاحب نظران: نشست بررسی راهکارها و استراتژی تحقق نامگذاری سال برگزار شد

رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه  گفت: برای تحقق منویات مقام معظم رهبری در زمینه نامگذاری امسال، لازم است تولیدات شرکت‌های دانش بنیان صادراتی شود و این شرکت‌ها در زنجیره ارزش بین‌المللی قرار بگیرند.

کیوان کاشفی با اشاره به حساسیت ویژه مقام معظم رهبری به عرصه تولیدات دانش بنیان و نگاه متفاوت ایشان به حوزه علم و دانش، افزود: نامگذاری امسال با عنوان تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین راه را برای همه روشن کرد تا هر بخش و دستگاهی مسیر خود را برای توجه به عرصه دانش بنیان مشخص کند.

کاشفی ادامه داد: تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین کار یکساله نیست، بلکه شروعی برای یک مسیر چند ساله و بستری برای حرکت سریع‌تر در حوزه علم و دانش است.

عضو هیات رئیسه اتاق ایران از راهکارهایی که برای تحقق نامگذاری امسال باید به آن توجه شود هم یاد کرد و گفت: اولین گام هم افزایی و هم راستایی بین دستگاه‌های متولی عرصه دانش بنیان و پرهیز از عملکرد جزیره‌ای است.

کاشفی تعیین دستورالعمل لازم برای تحقق این نامگذاری، انجام برخی اقدامات برون مرزی، تشکل سازی و... را از دیگر راهکارها برای تحقق شعار امسال دانست و ابراز امیدواری کرد با همکاری بخش‌های مختلف تا پایان سال اقدامات ویژه‌ای در عرصه دانش بنیان در کشور شکل بگیرد.

وی سپس از ظرفیت‌های خوبی که کرمانشاه در حوزه دانش بنیان دارد یاد کرد و ادامه داد: برای استفاده از این ظرفیت‌ها نیازمند همراهی همه نهادها و متولیان امر هستیم و اتاق بازرگانی هم در این بین نقش تسهیل گری و هماهنگ کننده دارد.

رئیس اتاق کرمانشاه از تدوین هفت راهبرد اصلی از سوی اتاق کرمانشاه برای تحقق شعار سال خبر داد و اظهار کرد: یکی از مهمترین این راهبردها تمرکز بر صادراتی کردن تولیدات شرکت‌های دانش بنیان و ورود آنها به زنجیره ارزش بین‌المللی است.

کاشفی همچنین بر لزوم حضور شرکت‌های دانش بنیان در رویدادهای برجسته فناوری دنیا تاکید کرد که دید تازه‌ای برای فعالیت به این شرکت‌ها می‌دهد و خاطرنشان کرد: اتاق کرمانشاه تلاش می‌کند زمینه فعالیت‌های بین‌المللی این شرکت‌ها را فراهم کند.

وی برگزاری اولین نمایشگاه‌ تخصصی حوزه دانش‌بنیان با همکاری دانشگاه‌های استان را از دیگر راهبردهای تعریف شده برای تحقق نامگذاری شعار سال اعلام کرد.

کاشفی همچنین با اشاره به ایجاد مرکز شتابدهی صادرات در اتاق کرمانشاه، گفت: امیدواریم بتوانیم به سمت دانش بنیان کردن این مرکز با همکاری پارک علم و فناوری پیش برویم.

تسهیل گری برای بورسی شدن شرکت‌های دانش‌بنیان

مدیر بورس منطقه‌ای کرمانشاه نیز در ادامه از پیگیری و تلاش برای تسهیل شرایط پذیرش شرکت‌های دانش بنیان کرمانشاه در بازار سرمایه خبر داد.

 دکتر محمد بهمن  با اشاره به وجود ۶۰۰ شرکت در بازار سرمایه کشور، اظهار کرد: از این تعداد ۴۹ شرکت دانش بنیان است که ۲۴ شرکت آن در بورس و ۱۹ شرکت در فرابورس  هستند و شش شرکت دیگر هم در فرابورس پذیرفته شده اند که هنوز روی تابلو نیامده اند.

وی خاطرنشان کرد: بخش عمده‌ای از این شرکت‌ها در حوزه فناوری اطلاعات، دارو و سلامت، تولید مواد پیشرفته و... فعالیت دارند.

مدیر بورس منطقه‌ای کرمانشاه سپس از وضعیت حضور شرکت‌های کرمانشاه در بازار سرمایه هم یاد کرد و گفت: متاسفانه در ۱۴، ۱۵ سال گذشته هیچ شرکت جدیدی از استان چه در عرصه دانش بنیان و چه سایر حوزه‌ها وارد بازار سرمایه نشده و حتی تعدادی از شرکت‌هایی که از قبل در بورس داشتیم هم از بازار خارج شدند.

به گفته بهمن، روند کنونی نزولی بازار سرمایه نیز باعث شده تمایل شرکت‌ها برای ورود به بازار سرمایه کاهش یابد.

وی از اقداماتی که طی سال‌های اخیر برای ورود شرکت‌های کرمانشاه به بازار سرمایه انجام شده هم یاد کرد و افزود: امیدواریم امسال چند شرکت جدید استان بورسی شوند.

مدیر بورس منطقه‌ای کرمانشاه همچنین از آمادگی بورس کرمانشاه برای حمایت از شرکت‌های دانش بنیان خبر داد و عنوان کرد: تلاش کردیم تخفیفات و حمایت‌هایی برای تسهیل پذیرش شرکت‌های دانش بنیان استان در بازار سرمایه در نظر بگیریم.

بهمن با بیان اینکه در حال حاضر هزینه پذیرش شرکت‌های دانش بنیان و فناور در بازار سرمایه نزدیک به ۲۰ تا ۴۰ میلیون تومان است، خاطرنشان کرد: نیمی از این میزان از طریق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تامین می‌شود و تلاش کردیم برای شرکت‌های دانش بنیان کرمانشاه نیم دیگر هم رایگان شود.

کرمانشاه رتبه اول غرب کشور از نظر شرکت‌های دانش بنیان

رییس پارک علم و فناوری کرمانشاه نیز بر پرهیز از عملکرد جزیره‌ای و وجود هماهنگی و وحدت رویه بین متولیان و بخش‌های مرتبط با حوزه فناوری و دانش بنیان تاکید کرد.

سیامک آزادی خاطرنشان کرد: برای تحقق این نامگذاری نباید فقط بر این موضوع متمرکز شویم که چه تعداد شرکت دانش بنیان داریم و چه تعداد دیگر خواهیم داشت، بلکه باید به توسعه و گسترش شرکت‌های موجود هم توجه ویژه داشته باشیم.

وی ادامه داد: باید به این موضوع هم توجه داشت که نمی‌شود عرصه فناوری و دانش بنیان را یکساله دید، بلکه این حوزه نیازمند نگاهی راهبردی و بلندمدت است.

رئیس پارک علم و فناوری جهاددانشگاهی کرمانشاه با تاکید بر اینکه مجموع بازیگران حوزه دانش بنیان و تعاملات بین آنها را باید در کنار هم دید، افزود: مسئله اصلی چگونگی نقش آفرینی اقتصاد دانش بنیان در توسعه کشور و خصوصا استان کرمانشاه است.

نکته مهم دیگری که آزادی بر آن تاکید داشت پرهیز از عملکرد جزیره‌ای و وجود هماهنگی و وحدت رویه بین متولیان و بخش‌های مرتبط با حوزه فناوری و دانش بنیان بود و یادآور شد: باید برای تقویت عرصه دانش بنیان و فناوری در کشور، به صورت یکپارچه و در قالب یک برنامه مشخص جلو برویم.

لزوم تمرکززدایی از استقرار شرکت های دانش بنیان در مرکز

رئیس پارک علم و فناوری کرمانشاه در ادامه به مهمترین چالش‌های پیش روی واحدهای دانش بنیان اشاره کرد و گفت: تمرکز واحدها در تهران یکی از مهمترین این چالش ها است، بگونه‌ای که از شش هزار شرکت دانش بنیانی که در کشور داریم ۴۷۰۰ تا ۴۸۰۰ مورد آنها در تهران مستقر هستند.

رئیس پارک علم و فناوری کرمانشاه بر لزوم تمرکز زدایی از استقرار شرکت‌های شرکت های دانش بنیان در تهران تاکید کرد.

موضوع دیگری که آزادی به آن اشاره کرد محدودیت بازار فروش شرکت های دانش بنیان بود که در این خصوص گفت: با وجود آنکه بسیاری از این شرکت‌ها تولیدات منحصر به فردی دارند و بسیاری از استانداردهای لازم را دریافت کرده اند، اما برای خرید محصولات مورد نیاز از ظرفیت این شرکت‌ها آنطور که باید استفاده نمی‌شود.

کرمانشاه رتبه اول غرب کشور را از نظر تعداد شرکت‌های دانش بنیان دارد

آزادی در ادامه از وضعیت واحدهای دانش بنیان و فناور هم در استان کرمانشاه یاد کرد و گفت: هم اکنون از نظر تعداد شرکت‌های دانش بنیان بین ۳۱ استان کشور رتبه ۱۵ را داریم که البته اختلاف ما با رتبه‌های ۱۲ و ۱۴ کم است.

وی اضافه کرد: به علاوه بین استان‌های غرب کشور شامل آذربایجان غربی، لرستان، همدان، ایلام و کردستان نیز رتبه اول را داریم.

رئیس پارک علم و فناوری کرمانشاه با اشاره به تفاوتی که بین واحدهای فناور و شرکت‌های دانش بنیان وجود دارد، تاکید کرد: در حال حاضر در استان کرمانشاه ۴۰۰ واحد فناور داریم که از این تعداد ۳۰۰ واحد مستقر و تحت حمایت پارک علم و فناوری هستند و 100 واحد دیگر نیز زیرمجموعه سایر مراکز رشد استان قرار دارند.

به گفته این مسئول، از این ۴۰۰ واحد فناور ۶۲ مورد آنها موفق به اخذ گرید دانش بنیان شده اند.

وی با بیان اینکه ظرفیتی که در حوزه دانش بنیان در کرمانشاه داریم بسیار بیشتر از  تعداد فعلی است، خاطرنشان کرد: برای افزایش تعداد شرکت‌ها و توسعه واحدهای موجود برنامه داریم.

آزادی یکی از مهمترین این برنامه‌ها را تغییر در ارزیابی شرکت‌هاش دانش بنیان اعلام کرد که از اول سال از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مطرح شده و اظهار کرد: بر این اساس شرکت‌هایی که در گذشته ارزیابی و رد شدند، دوباره ارزیابی خواهند شد.

وی همچنین بر لزوم منسجم شدن حمایت‌ها از شرکت‌های دانش بنیان هم تاکید کرد و ادامه داد: افزایش و منسجم کردن حمایت‌ها و پیگیری مستمر واحدهایی که حمایت دریافت کرده اند می‌تواند به خروج آنها از مرحله نوپایی و ورود آنها به حوزه تولید کمک کند.

رئیس پارک علم و فناوری کرمانشاه از تکمیل برج فناوری کرمانشاه نیز به عنوان یک ظرفیت خوب برای حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و واحدهای فناور یاد کرد و ادامه داد: هم اکنون ۱۱۰ واحد فناور و شرکت دانش بنیان در برج فناوری که پنج طبقه از آن تکمیل شده مستقر هستند و با تکمیل سایر طبقات ظرفیت خوبی برای استقرار سایر شرکت‌ها و واحدها نیز فراهم خواهد شد.

آزادی خاطرنشان کرد: برج فناوری، مجموعه‌ای ویژه برای در کنار هم قرار گرفتن مجموعه و اعضای زیست بوم دانش بنیان کرمانشاه است که به توسعه و ارتقا آنها کمک می‌کند.

وی همچنین با بیان اینکه  ستاد توسعه اقتصاد دانش بنیان کرمانشاه به ریاست استاندار در حال شکل گیری است، گفت: این ستاد نیز می تواند به ارتقا سیاست گذاری و هم نوا کردن تصمیم گیری برای حوزه دانش بنیان استان کمک کند.

در ادامه کهریزی استاد دانشگاه نیز با بیان اینکه زیربنای تولید دانش بنیان، دانش، ایده، تحقیق و توسعه است، گفت: اگر قرار باشد تولید دانش‌بنیان را محقق کنیم باید ارتباط صنعت و دانشگاه ملموس‌تر شود.

وی یکی از دلایلی که باعث عدم تعامل سازنده صنعت و دانشگاه می‌شود را عدم توجه به مسائل استان در طرح‌های پژوهشی دانست، تاکید کرد: متاسفانه هم اکنون تحقیق و توسعه وضعیت مناسبی در استان ندارد.

 وی بر لزوم کاربردی کردن پژوهش‌ها و از سوی دیگر اختصاص اعتبارات مناسب برای پژوهش تاکید کرد و گفت: تنها راه حرکت به سمت تولید دانش بنیان تعامل دانشگاه و صنعت است.

کهریزی معتقد است، از سوی دیگر چون تولید دانش بنیان هزینه بر است بسیاری از شرکت‌ها سراغ آن نمی‌روند.

وی حمایت از شرکت‌های دانش بنیان را بسیاری ضروری دانست و افزود: این حمایت باید در زمینه تامین مالی، برقراری بیمه برای این شرکت‌ها، در نظر گرفتن معافیت های مالیاتی باشد.

وی در پایان بر لزوم تدوین یک برنامه مدون برای توسعه اشتغال و اقتصاد دانش بنیان تاکید کرد و ادامه داد: توجه به این حوزه نباید به یکسال خاص محدود شود.

در ادامه دکتر سهراب دل انگیزان  استاد دانشگاه نیز تحقق نامگذاری سال را نیازمند توجه به حوزه دانش بنیان در چهار لایه اصلی دانست.

وی با بیان اینکه هم اکنون سهم تولیدات حوزه دانش بنیان سه تا چهار درصد از تولید ناخالص ملی است، گفت: با احتساب شش هزار همت ( هزار میلیارد تومان) تولید ناخالص داخلی کشور، سهم تولیدات دانش بنیان به حدود ۲۵ تا ۳۰ همت می‌رسد.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه اعتباراتی که برای حوزه دانش بنیان در نظر گرفته می‌شود بسیار بیشتر از سهم این بخش از تولید ناخالص ملی است، اظهار کرد: مجموع اعتبارات توسعه دانش بنیان در بخش‌های مختلف شامل معاونت علمی و فناوری نهاد ریاست جمهوری، وزارت علوم، وزارت بهداشت، دانشگاه آزاد و ... به حدود ۱۵۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد.

به گفته مشاور اقتصادی اتاق کرمانشاه، اگرچه برای توسعه فعالیت‌های دانش بنیان پول گذاشته می‌شود اما بخشی از آن ممکن است هدر برود و از سوی دیگر ممکن است بخشی از درآمدهای حوزه دانش بنیان به حساب نیاید و در بخش حسابداری آن مشکل داشته باشیم که در همین راستا بخش حسابداری شرکت‌های دانش بنیان باید تقویت شود.

موضوع دیگری که دل انگیزان به آن اشاره کرد لزوم تعیین یک متولی مشخص برای اکوسیستم دانش بنیان استان بود و عنوان کرد: اگرچه اکنون پارک علم و فناوری متولی عرصه دانش بنیان است اما توانایی تحکم به سایر دستگاه‌های متولی را ندارد.

وی معتقد است، باید در دفتر استاندار فردی متولی مخصوص این حوزه شود و امکان نظارت و دسترسی به فعالیت همه دستگاه‌های متولی این عرصه را داشته باشد و به علاوه موانع و مشکلات موجود را هم شناسایی کند.

محمدی فر یکی دیگر از اساتید دانشگاه نیز به چند مانع حوزه دانش بنیان اشاره کرد که مهمترین آن موانع فضای کسب و کار شرکت‌های دانش بنیان بود.

وی یکی دیگر از چالش‌های پیش روی شرکت‌های دانش بنیان را مسایل مرتبط با فروش، بازرگانی و بازاریابی دانست که باید مد نظر قرار گیرد زیرا پیشران سایر فعالیت‌های شرکت‌های دانش بنیان است.

این استاد دانشگاه همچنین بر لزوم پیشگیری از خروج و مهاجرت نخبه‌های صاحب ایده و دانش هم تاکید کرد.

دکتر بیژن رضایی مشاور دبیرخانه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی کرمانشاه نیز در این نشست با بیان اینکه هم اکنون هم منبع دانش را در دانشگاه‌ها در اختیار داریم و‌ هم صنایع متعددی داریم، گفت: حلقه مفقوده ارتباط بین صنعت و دانشگاه است که باید شناسایی شود.

وی با بیان اینکه دانش باید از دانشگاه‌ها به سمت صنایع سرازیر شود، اضافه کرد: باید به سمت دانش بنیان کردن واحد‌های موجود برویم.

در ادامه نجفی استاد دانشگاه نیز با بیان اینکه اکنون سهم فعالیت‌های دانش بنیان از مجموع فعالیت‌های اقتصادی بسیار پایین و کمتر از دو درصد است، گفت: نیازمند تامل در آمارهایی هستیم که در زمینه فعالیت‌های دانش بنیان ارایه می شود زیرا بسیاری از آنها واقعی نیست.

به گفته وی، اکنون عمده فعالیت‌ها مبتنی بر حداقل تکنولوژی و یا تکنولوژی متوسط است و بسیاری از فعالیت‌هایی که از آنها به عنوان های تک یاد می‌شود سوری است.

نجفی با بیان اینکه اقتصاد دانش بنیان مبتنی بر تولید و توزیع دانش است، اظهار کرد: متاسفانه اکثر تولید دانش و مقالات بدون توجه به تقاضا صورت می گیرد و از همین رو دانشگاه ها نیز باید عملکرد خود را مورد ارزیابی قرار دهند.

نجفی از عدم توجه به اهمیت موضوع علم، دانش و آموزش در نهادها و دستگاه‌ها هم یاد کرد و گفت: این عدم علم باوری از انتخاب مدیران غیرمتخصص منشا می‌گیرد.

این استاد دانشگاه بر لزوم انتخاب مشاوران تخصصی برای مدیران تاکید کرد.

خواندن 223 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 18 فروردين 1401 13:05