EN    AR    KU   
سه شنبه, 06 ارديبهشت 1401 17:53

در نشست فعالان اقتصادی کرمانشاه با نائب رئیس مجلس مطرح شد: دغدغه های بخش خصوصی درباره انرژی

فعالان اقتصادی کرمانشاه در دیدار با نائب رئیس مجلس شورای اسلامی به بیان مشکلات و دیدگاه‌های خود در زمینه انرژی پرداختند.
در ابتدای این جلسه، کیوان کاشفی رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه از چالش اصلی صنایع طی دو، سه سال اخیر با حوزه انرژی یاد کرد و افزود: این چالش صنایع بزرگ و پرمصرف که عمدتا صنایع پیشران هستند را بیشتر تحت تأثیر قرار داده است.
وی با بیان اینکه در پیک فصل گرما با قطع برق و پیک فصل سرما با محدودیت تامین سوخت صنایع مواجهیم، از اینکه صنایع در اولویت اعمال محدودیت‌های مصرف انرژی هستند، انتقاد و تاکید کرد: این موارد هزینه تمام شده تولید را بسیار بیشتر کرده است.
کاشفی افزود: در برخی موارد وقتی که صنایع قصد دارند به سمت ایجاد نیروگاه تخصصی برق بروند یا مازوت کافی برای فصل سرما ذخیره کنند باز هم با چالش مواجهند، برای مثال در زمینه سوخت مازوت گاهی صنایع مجبورند مازوت مصرفی خود را با هزینه چند برابری از سایر استان‌ها تامین کنند.
کاشفی سپس از صحبت‌هایی که در زمینه صادرات محصولات پتروشیمی مطرح شده هم یاد کرد که با هدف محدودیت تولید و محدودیت مصرف انرژی است و گفت: این محدودیت تعجب‌آور است، زیرا بخش عمده ارزآوری کشور آن هم در شرایط حساس کنونی از طریق پتروشیمی ها صورت می‌گیرد.
وی از پیگیری‌های متعدد انجام شده برای کمک به حل مشکل انرژی صنایع استان و طرح موضوع در شورای گفت‌وگو یاد کرد و ادامه داد: متاسفانه برخی از شرکت‌های خدمت‌رسان حوزه انرژی امکان اجرای مصوبات شورای گفت‌وگو را ندارند.
رئیس اتاق کرمانشاه پیشنهاد کرد فکری به حال تامین انرژی صنایع خصوصا در استان‌های کمتر توسعه یافته بشود و ادامه داد: تمام صنایع کرمانشاه به اندازه یک واحد صنعتی برخی استان‌های توسعه یافته مصرف ندارند و از همین رو نباید نسخه واحدی برای همه پیچید.
دود قطعی انرژی در چشم مصرف‌کنندگان
محسن دارابی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه نیز در این نشست از افزایش قیمت برخی حامل‌های انرژی از جمله گاز یاد کرد که هزینه تمام شده تولید را بالا برده است.
وی ادامه داد: وقتی هزینه تمام شده تولید یک کالا بالا می‌رود، در نهایت فشار به مصرف کنندگان وارد خواهد شد.
رئیس سازمان صمت استان کرمانشاه یکی دیگر از تبعات محدودیت انرژی خصوصا قطعی برق را آسیب به خط تولید و تجهیزات صنایع دانست که مجبورند برای جایگزین کردن آن هم در این شرایط تحریم متحمل هزینه فراوانی بشوند.
وی با بیان اینکه با وجود همه این معضلات اجازه افزایش قیمت کالا نیز به واحدهای تولیدی داده نمی‌شود، افزود: مجموع این عوامل فشار را به بنگاه‌های اقتصادی دوچندان کرده است.
رئیس سازمان صمت استان کرمانشاه سپس به بیان چند راهکار برای مدیریت این شرایط پرداخت و عنوان کرد: مجموع مصرف انرژی صنایع کرمانشاه به اندازه یکی از واحدهای دیگر استان‌های صنعتی نیست و از همین رو نباید برای مناطق کمتر توسعه یافته نیز قاعده یکسان با تمام کشور در نظر گرفته شود.
دارابی همچنین از تمرکز ۶۰ درصد صنایع استان در دو شهرستان کرمانشاه و هرسین یاد کرد که می‌توان این دو بخش را از محدودیت‌های انرژی معاف کرد.
.

پیگیر افزایش سهمیه برق صنایع کرمانشاه هستم

عبدالرضا مصری نایب رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست با اشاره به محدودیت برق صنایع در تابستان و محدودیت گاز در زمستان، عنوان کرد: دولت هم مصمم است برق و گاز بخش خانگی را در اولویت قرار دهد.
وی نتیجه این شرایط را فشار به صنایع و بخش تولید دانست و افزود: سال گذشته اقدامات فوری انجام دادم تا صنایع کمتر دچار قطعی برق و گاز شوند و امسال هم خصوصا با توجه به نزدیکی پیک تابستان نباید زمان را از دست بدهیم.
نماینده کرمانشاه در مجلس شورای از پیگیری برای افزایش سهمیه برق کرمانشاه هم از بالاترین مراجع ممکن خبر داد تا دیگر مجبور نباشیم بین صنایع کشمکش ایجاد کنیم.
وی به صنایع پر مصرف هم توصیه کرد ظرفیت بیشتری برای ذخیره مازوت فصل سرما فراهم کنند.
مصری از اینکه در زمستان گذشته بدون اینکه بسیاری از صنایع اطلاع داشته باشند موضوع تامین سوخت آنها دنبال شده هم یاد کرد و گفت: اجازه ندادیم تا حد امکان دو کارخانه سیمان کرمانشاه از استان‌های دیگر مازوت تامین کنند و تلاش کردیم تمام ظرفیت پالایشگاه کرمانشاه در اختیار صنایع استان قرار گیرد.
این نماینده مجلس پیگیری مسائل واحدهای صنعتی را اولویت کاری خود اعلام کردو یادآور شد: دوست دارم بیشتر وقت خود را برای کمک به صنایعی که اشتغالزایی کرده‌اند، بگذارم، زیرا اگر این واحدها فعال نباشند مشخص نیست چه آسیب‌هایی متوجه کارگران آنها خواهد بود.
وی در پایان بر همراهی مدیران و بخش خصوصی استان برای حل مشکلات تاکید کرد.
در ادامه سایر فعالین اقتصادی حاضر در جلسه نیز به بیان مشکلات خود پرداختند، ازجمله سختی در تامین مازوت، محدودیت شرکت پخش فرآورده‌های نفتی برای تهیه سوخت صنایع به جهت نگرانی از قاچاق،ممنوعیت استفاده از مازوت در حاشیه شهرها، کمبود گازوئیل برای ژنراتورهای برق، آسیب میلیاردی به تجهیزات به دلیل مشخص نبودن برنامه خاموشی‌ها و ... .

خواندن 232 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 12 ارديبهشت 1401 08:37