EN    AR    KU   
شنبه, 10 ارديبهشت 1401 10:04

توسعه شرکت‌های دانش بنیان نقطه اتکایی در شرایط تحریم و گامی برای تحقق اقتصاد مقاومتی

توسعه شرکت‌های دانش بنیان نقطه اتکایی در شرایط تحریم و گامی برای تحقق اقتصاد مقاومتی

حامد احمدیان

فعال اقتصادی/ مدیرعامل صنایع غذایی اوکادو

مقام معظم رهبری در ادامه سلسله نامگذاری‌هایی که برای هر سال با محوریت مسائل اقتصادی دارند، امسال را نیز با عنوان سال "تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین" نامگذاری کردند که این نامگذاری نشان از کار کارشناسی بسیار زیاد انجام شده با توجه به نیاز روز جامعه و اهمیت حوزه دانش بنیان در طلیعه گام دوم انقلاب اسلامی دارد.

به علاوه حوزه دانش بنیان در تولید، اقتصاد و پویایی تولید در کشورنیز اهمیت بسیار بالایی دارد.

شرکت های دانش بنیان بر پایه دانش و بر اساس اهداف علمی و اقتصادی شکل می‌گیرند، عمده این شرکت‌ها در ابتدای شروع به کار دارایی ملموس و مشهودی ندارند بلکه بر اساس یک ایده و یا استارت آپ شکل می گیرند و سپس کسب و کار خود را گسترده می کنند و رونق می دهند.

در واقع شرکت های دانش بنیان تلاش می کنند ایده های علمی را در خدمت جامعه قرار دهند تا تسهیل گری رخ دهد.

با توجه به ظرفیت های علمی و امکاناتی که در کشور وجود دارد، امروز به خوبی می توان به شرکت های دانش بنیان اتکا کرد مخصوصا در شرایط تحریم که محدودیت‌های ناشی از تحریم مشکلاتی را در کشور ایجاد می کند.

در شرایط تحریم شرکت های دانش بنیان در زمینه‌های مختلف زیستی، علوم پزشکی، کشاورزی، صنعتی، IT و ... می توانند به کمک کشور بیایند و از همین رو اتکا به ظرفیت این شرکت‌ها از اهمیت بسزایی برخوردار است.

استفاده از ظرفیت شرکت های دانش بنیان مزیت های متعددی برای اقتصاد کشور دارد که می توان به موارد زیر اشاره کرد.

یکی از مهمترین این مزیت ها کاهش وابستگی به نفت و درامدهای حاصل از آن است که در سال های اخیر همواره یکی از اهداف دولت ها بوده است.

از سوی دیگر شرکت های دانش بنیان می توانند به درون زایی اقتصاد و اتکا به ظرفیت های داخلی که همواره در اقتصاد مقاومتی مورد تاکید مقام معظم رهبری بوده نیز به کمک بیایند و با استفاده از این شرکت ها می توانیم ظرفیت های داخلی را شناسایی کنیم.

مزیت دیگر استفاده از ظرفیت شرکت های دانش بنیان استفاده بهینه از نیروی انسانی و استفاده از نیروهای توانمند در جایگاه مناسب است.

اما شرکت های دانش بنیان نیازهایی هم دارند که برای استفاده بیشتر از ظرفیت آنها باید مورد توجه قرار بگیرد تا نامگذاری سال در حد شعار، برگزاری جلسه و همایش باقی نماند و به سمت تحقق برود.

یکی از مهمترین این موارد کمک به تامین مالی و نقدینگی برای این شرکت ها است، زیرا بسیاری از افراد صاحب ایده ممکن است در ابتدای امر از توان مالی کافی برخوردار نباشند.

یکی دیگر از ملزومات موفقیت شرکت های دانش بنیان فروش محصولات و خدمات آنها در بازارهای صادراتی جهانی است که این مهم باید با کمک حاکمیت و تشکل های بخش خصوصی محقق شود.

بهبود فضای کسب و کار شرکت های دانش بنیان نیز از اهمیت ویژه‎ای برخوردار است و نباید اجازه داد این شرکت ها در پیچ و خم اداری گیر کنند.

به علاوه این شرکت ها نیازمند یک اعتماد اجتماعی نسبت به محصولات دانش بنیان هستند که این اعتماد باید از طریق فرهنسگازی بین مردم رخ دهد.

موضوع دیگری که باید مد نظر قرار گیرد چابک شدن دستگاه های نظارتی است که بر فرآیند فعالیت و تولیدات شرکت های دانش بنیان نظارت دارند و لازم است این نهادها تسهیل گیری بیشتری داشته باشند تا شرکت های بیشتری بتوانند به سمت دانش بنیان شدن پیش بروند و شاهد توسعه کمی و کیفی فعالیت شرکت های دانش بنیان در کشور باشیم.

خواندن 148 دفعه