EN    AR    KU   
شنبه, 10 ارديبهشت 1401 10:09

رییس پارک علم و فناوری کرمانشاه بر پرهیز از عملکرد جزیره‌ای و وجود هماهنگی و وحدت رویه بین متولیان و بخش‌های مرتبط با حوزه فناوری و دانش بنیان تاکید کرد.

سیامک آزادی با اشاره به نامگذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری، خاطرنشان کرد: برای تحقق این نامگذاری نباید فقط بر این موضوع متمرکز شویم که چه تعداد شرکت دانش بنیان داریم و چه تعداد دیگر خواهیم داشت، بلکه باید به توسعه و گسترش شرکت‌های موجود هم توجه ویژه داشته باشیم.

وی ادامه داد: باید به این موضوع هم توجه داشت که نمی‌شود عرصه فناوری و دانش بنیان را یکساله دید، بلکه این حوزه نیازمند نگاهی راهبردی و بلندمدت است.

رئیس پارک علم و فناوری جهاد دانشگاهی کرمانشاه با تاکید بر اینکه مجموع بازیگران حوزه دانش بنیان و تعاملات بین آنها را باید در کنار هم دید، افزود: مسئله اصلی چگونگی نقش آفرینی اقتصاد دانش بنیان در توسعه کشور و خصوصا استان کرمانشاه است.

نکته مهم دیگری که آزادی بر آن تاکید داشت پرهیز از عملکرد جزیره‌ای و وجود هماهنگی و وحدت رویه بین متولیان و بخش‌های مرتبط با حوزه فناوری و دانش بنیان بود و یادآور شد: باید برای تقویت عرصه دانش بنیان و فناوری در کشور، به صورت یکپارچه و در قالب یک برنامه مشخص جلو برویم.

لزوم تمرکززدایی از استقرار شرکت های دانش بنیان در مرکز

رئیس پارک علم و فناوری کرمانشاه در ادامه به مهمترین چالش‌های پیش روی واحدهای دانش بنیان اشاره کرد و گفت: تمرکز واحدها در تهران یکی از مهمترین این چالش ها است، بگونه‌ای که از شش هزار شرکت دانش بنیانی که در کشور داریم ۴۷۰۰ تا ۴۸۰۰ مورد آنها در تهران مستقر هستند.

رئیس پارک علم و فناوری کرمانشاه بر لزوم تمرکز زدایی از استقرار شرکت‌های شرکت های دانش بنیان در تهران تاکید کرد.

موضوع دیگری که آزادی به آن اشاره کرد محدودیت بازار فروش شرکت های دانش بنیان بود که در این خصوص گفت: با وجود آنکه بسیاری از این شرکت‌ها تولیدات منحصر به فردی دارند و بسیاری از استانداردهای لازم را دریافت کرده اند، اما برای خرید محصولات مورد نیاز از ظرفیت این شرکت‌ها آنطور که باید استفاده نمی‌شود.

کرمانشاه رتبه اول غرب کشور را از نظر تعداد شرکت‌های دانش بنیان دارد

آزادی در ادامه از وضعیت واحدهای دانش بنیان و فناور هم در استان کرمانشاه یاد کرد و گفت: هم اکنون از نظر تعداد شرکت‌های دانش بنیان بین ۳۱ استان کشور رتبه ۱۵ را داریم که البته اختلاف ما با رتبه‌های ۱۲ و ۱۴ کم است.

وی اضافه کرد: به علاوه بین استان‌های غرب کشور شامل آذربایجان غربی، لرستان، همدان، ایلام و کردستان نیز رتبه اول را داریم.

رئیس پارک علم و فناوری کرمانشاه با اشاره به تفاوتی که بین واحدهای فناور و شرکت‌های دانش بنیان وجود دارد، تاکید کرد: در حال حاضر در استان کرمانشاه ۴۰۰ واحد فناور داریم که از این تعداد ۳۰۰ واحد مستقر و تحت حمایت پارک علم و فناوری هستند و 100 واحد دیگر نیز زیرمجموعه سایر مراکز رشد استان قرار دارند.

به گفته این مسئول، از این ۴۰۰ واحد فناور ۶۲ مورد آنها موفق به اخذ گرید دانش بنیان شده اند.

وی با بیان اینکه ظرفیتی که در حوزه دانش بنیان در کرمانشاه داریم بسیار بیشتر از  تعداد فعلی است، خاطرنشان کرد: برای افزایش تعداد شرکت‌ها و توسعه واحدهای موجود برنامه داریم.

آزادی یکی از مهمترین این برنامه‌ها را تغییر در ارزیابی شرکت‌هاش دانش بنیان اعلام کرد که از اول سال از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مطرح شده و اظهار کرد: بر این اساس شرکت‌هایی که در گذشته ارزیابی و رد شدند، دوباره ارزیابی خواهند شد.

وی همچنین بر لزوم منسجم شدن حمایت‌ها از شرکت‌های دانش بنیان هم تاکید کرد و ادامه داد: افزایش و منسجم کردن حمایت‌ها و پیگیری مستمر واحدهایی که حمایت دریافت کرده اند می‌تواند به خروج آنها از مرحله نوپایی و ورود آنها به حوزه تولید کمک کند.

رئیس پارک علم و فناوری کرمانشاه از تکمیل برج فناوری کرمانشاه نیز به عنوان یک ظرفیت خوب برای حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و واحدهای فناور یاد کرد و ادامه داد: هم اکنون ۱۱۰ واحد فناور و شرکت دانش بنیان در برج فناوری که پنج طبقه از آن تکمیل شده مستقر هستند و با تکمیل سایر طبقات ظرفیت خوبی برای استقرار سایر شرکت‌ها و واحدها نیز فراهم خواهد شد.

آزادی خاطرنشان کرد: برج فناوری، مجموعه‌ای ویژه برای در کنار هم قرار گرفتن مجموعه و اعضای زیست بوم دانش بنیان کرمانشاه است که به توسعه و ارتقا آنها کمک می‌کند.

وی همچنین با بیان اینکه  ستاد توسعه اقتصاد دانش بنیان کرمانشاه به ریاست استاندار در حال شکل گیری است، گفت: این ستاد نیز می تواند به ارتقا سیاست گذاری و هم نوا کردن تصمیم گیری برای حوزه دانش بنیان استان کمک کند.

خواندن 146 دفعه