EN    AR    KU   
شنبه, 10 ارديبهشت 1401 12:28

یک استاد دانشگاه گفت: اگر بنا داریم تولیدات دانش بنیان را افزایش دهیم ارتباط بین صنعت و دانشگاه باید ملموس‌تر باشد.

یک استاد دانشگاه گفت: اگر بنا داریم تولیدات دانش بنیان را افزایش دهیم ارتباط بین صنعت و دانشگاه باید ملموس‌تر باشد.

کهریزی با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری سال 1401 را با عنوان "تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین" نامگذاری کردند، اظهار کرد: زیربنای تولید دانش بنیان، دانش، ایده، تحقیق و توسعه است که این امر نشان می‌دهد بخش دانشگاهی برای تحقق نامگذاری سال جایگاه ویژه ای دارد.

 وی با تاکید بر لزوم تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه برای تحقق نامگذاری سال، عنوان کرد: اگر قرار باشد تولید دانش‌بنیان را محقق کنیم باید ارتباط صنعت و دانشگاه ملموس‌تر شود.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه و توجه به مقوله تولیدات دانش بنیان از چند سال قبل مد نظر بوده و تلاش‌هایی برای آن صورت گرفته است، خاطرنشان کرد: برخی دانشگاه‌ها وارد این پروسه شدند اما به صورت محدود.

وی یکی از دلایلی که باعث عدم تعامل سازنده صنعت و دانشگاه می‌شود را عدم توجه به مسائل استان در طرح‌های پژوهشی دانست، تاکید کرد: متاسفانه بسیاری از پژوهش‌هایی که انجام می‌شود چندان در راستای مسائل استان نیست و این امر باعث شده بخشی از پژوهش‌ها به صورت کاربردی و عملیاتی دنبال نشود.

وی ادامه داد: بخش زیادی از اعتباراتی که سالانه در استان به مقوله پژوهش اختصاص می‌یابد صرف پژوهش‌های تکراری و کتابخانه‌ای می‌شود که کاربرد چندانی به جز اینکه به درد کتابخانه‌ها و مجلات بخورد ندارد و متولیان امر باید به این موضوع رسیدگی کنند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر گاهی شاهد آن هستیم که اولین بودجه‌ای که حذف می‌شود مربوط به بخش آموزش یا پژوهش است.

 به گفته این استاد دانشگاه، این امر باعث شده هم اکنون تحقیق و توسعه وضعیت مناسبی در استان نداشته باشد.

 وی بر لزوم کاربردی کردن پژوهش‌ها و از سوی دیگر اختصاص اعتبارات مناسب برای پژوهش تاکید کرد و گفت: تنها راه حرکت به سمت تولید دانش بنیان استفاده از ظرفیت مراکز آکادمیک و دانشگاه‌ها است.

کهریزی بر اینکه نکته هم تاکید کرد که مقصر شرایط نامناسب فعلی در زمینه تعامل دانشگاه و صنعت تنها بخش صنعت نیست و دانشگاه‌ها نیز گاهی کم کاری داشتند.

وی بر لزوم تعامل سازنده بین این دو بخش تاکید کرد و یادآور شد: در همین راستا دانشگاه آزاد کاری را آغاز کرده که بر اساس آن به شرکت‌های استان مراجعه می‌کنیم و در تلاش هستیم اتاق‌های مشترک R&D با آنها راه‌اندازی کنیم که گامی موثری برای کمک به دانش بنیان شدن صنایع است.

کهریزی معتقد است، چون تولید دانش بنیان هزینه بر است بسیاری از شرکت‌ها سراغ آن نمی‌روند اما دانشگاه‌ها نباید منتظر بمانند که بخش صنعت و یا خدمات سراغ آنها بیاید، بلکه باید خود پیشگام شوند.

وی در ادامه بر لزوم تدوین یک برنامه مدون برای توسعه اشتغال و اقتصاد دانش بنیان تاکید کرد و ادامه داد: توجه به این حوزه نباید به یکسال خاص محدود شود.

وی حمایت از شرکت‌های دانش بنیان را بسیاری ضروری دانست و افزود: این حمایت باید در زمینه تامین مالی، بیمه برای این شرکت‌ها، در نظر گرفتن معافیت های مالیاتی و ... باشد.

کهریزی تاکید کرد: به علاوه در بحث اختراعات که یکی از دغدغه‌های مهم شرکت‌های دانش بنیان است نیز در حوزه قوانین کپی رایت دچار مشکلاتی هستیم که باید مد نظر قرار گیرد.

خواندن 179 دفعه