EN    AR    KU   
شنبه, 10 ارديبهشت 1401 12:41

یک فعال اقتصادی معتقد است، دانش بنیان شدن تولیدات یک مجموعه دروازه ورود تولیدات آن به بازارهای جهانی و صادراتی است.

یک فعال اقتصادی معتقد است، دانش بنیان شدن تولیدات یک مجموعه دروازه ورود تولیدات آن به بازارهای جهانی و صادراتی است.

عباس مومیوند با اشاره به نامگذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری با عنوان سال "تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین"، اظهار کرد: طی سال های اخیر همواره شاهد آن بودیم که ایشان در نامگذاری های هر سال مباحث اقتصادی را مورد تاکید قرار دادند و امسال نیز تاکید ایشان بر تولید مبتنی بر دانش بود.

مدیر کارخانه مارپیچ باختر از تولید دانش بنیان به عنوان  تولیدی یاد کرد که حاصل فرآیند تحقیق و توسعه و نشات گرفته از  نوآوری و فناوری باشد و خاطرنشان کرد: تولید دانش بنیان، تولیدی با ارزش افزوده بالا و همراه با بکارگیری توان نیروهای متخصص دارای تحصیلات دانشگاهی است.

وی اضافه کرد: یکی دیگر از ویژگی های تولید دانش بنیان این است که از طراحی تا بومی سازی محصول، حاصل فعالیت و دانش فنی نیروی انسانی متخصص داخلی باشد.

این فعال اقتصادی جوان کرمانشاه به سایر ویژگی های تولید دانش بنیان اشاره کرد و افزود: تولید دانش بنیان ارزش افزوده بسیار بیشتری نسبت به سایر تولیدات دارد.

مومیوند رقابت پذیری، امکان توسعه و بروز رسانی بر اساس نیاز بازار و ... را از دیگر ویژگی‌های تولید دانش بنیان دانست و خاطرنشان کرد: در نهایت این تولید دانش بنیان است که می‌تواند موجب توسعه اقتصادی در سطوح مختلف گردد.

نکته مهم دیگری که مومیوند به آن اشاره داشت تاثیر دانش بنیان شدن بنگاه‌ها بر وضعیت بازار آنها بود و تاکید کرد: تولید نوآوری محور و بر پایه دانش، تولیدی با کیفیت مطلوب و قیمت مناسب است که توان رقابت بسیار بیشتر با سایر کالاهای مشابه دارد و همین امر دروازه ورود تولیدات به بازارهای صادراتی و سایر کشورهای جهان است.

مومیوند بر این موضوع هم تاکید کرد که تولیدات دانش بنیان حتما باید برای آنکه به هدف نهایی خود برسند، وارد زنجیره ارزش بین المللی شده و راه بازارهای صادراتی را در پیش بگیرند.

وی اظهار کرد: به علاوه تولیدات دانش بنیان می تواند گامی برای برطرف کردن نیازهای سایر صنایع داخلی کشور هم باشد که نتیجه آن اتکا به توانمندی های داخلی و در نهایت تحقق اقتصاد مقاومتی است که مقام معظم رهبری همواره بر آن تاکید دارند.

موضوع دیگری که مدیر کارخانه مارپیچ باختر به آن اشاره کرد اهمیت توجه به مقوله بهره‌وری در تولیدات دانش بنیان بود که اکنون در بسیاری از کشورها مورد توجه است و خاطرنشان کرد: این بهره‌وری می‌تواند خود را در کاهش مصرف انرژی، استفاده بهینه از نیروی کار و ... نشان دهد.

وی اضافه کرد: به علاوه وقتی که تولیدات یک واحد دانش بنیان می‌شود، می تواند بیش از پیش پاسخگوی نیازهای مردم و جامعه باشد

وی سپس از راهکارهایی که می‌تواند یک واحد تولیدی را به سمت دانش بنیان شدن سوق دهد یاد کرد و یادآور شد: یکی از مهمترین راههای دانش بنیان کردن تولید، راه اندازی واحد تحقیق و توسعه در بطن مجموعه‌های تولیدی و بنگاه‌های اقتصاد یا حتی در شروع فعالیت آنها است.

به گفته مدیر کارخانه مارپیچ باختر، در صورتی که واحد تحقیق و توسعه در یک مجموعه پویا باشد، آن مجموعه می‌تواند تولیدی برخاسته از نیاز بازار، نوآور و فناور داشته باشد که به دنبال آن توسعه محصول بر اساس نیاز بازار و فروش مناسب را شاهد خواهیم بود که همین فروش مناسب یک امتیاز ویژه برای بنگاه اقتصادی محسوب می‌شود.

مومیوند معتقد است، واحد تولیدی که  به دنبال ایجاد یا توسعه خط تولیدی است بدون تردید باید با نگرش دانش بنیان، فناورانه و همچنین تحلیل همه جانبه کار، اقدام کند تا تولیدی توجیه پذیر، رقابت پذیر و پایدار داشته باشد.

وی اضافه کرد: با توجه به مجموع این موارد، حرکت واحدهای تولیدی به سمت دانش بنیان کاملا مثبت ارزیابی می شود و دارای مزایایی است که در کوتاه مدت و بلند مدت اثرات خود را بر روی بخش‌های مختلف واحد تولیدی از جمله ارتقا و افزایش تولید، ارتقا سطح تکنولوژی، بهبود بازارهای داخلی و خارجی، تربیت نیروی های متخصص، ایجاد اشتغال دانش محور در واحد و... نشان خواهد داد.

مومیوند در ادامه از مهمترین موانع پیش روی دانش بنیان شدن بنگاه های اقتصادی و شرکت ها هم یاد کرد و افزود: یکی از مهمترین این موانع شروط سختگیرانه احراز امتیاز دانش بنیان تولیدی از جمله عدم وجود نام محصولات و خدمات تولید کنندگان است.

وی بالا بودن سقف مبلغ فروش شرکت های تولیدی جهت اخذ شرایط و عدم هماهنگی بین بخش‌های مختلف در زمینه  ارزیابی و سطح بندی کالاها و خدمات دانش بنیان را از دیگر موانع برشمرد.

این فعال اقتصادی پیشنهاداتی هم برای بهبود شرایط حمایت از بنگاه های اقتصادی برای حرکت به سمت دانش بنیان شدن داشت و افزود:یکی از برنامه های حمایتی که در برخی از دیگر استانها نظیر تهران و البرز در حال انجام است، اجرای فرآیند پتانسیل سنجی دانش بنیان از سوی کارگزاران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بمنظور شناسایی شرکت های تولیدی مستعد اخذ گواهی دانش بنیان و بهره مندی از مزایای دانش بنیان شدن است.

 به گفته مومیوند،  این امر به تسریع انجام فرآیند پیش رفتن واحدهای تولیدی مستعد و توانمند کرمانشاه به سوی دانش بنیان شدن کمک می‌کند اما در کنار آن حمایت سایر بخش‌ها از جمله پارک علم و فناوری ، شرکت شهرکهای صنعتی و سایر سازمانهای مرتبط را هم می‌طلبد.

خواندن 186 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 10 ارديبهشت 1401 12:42