EN    AR    KU   
شنبه, 10 ارديبهشت 1401 12:44

عضو هیات رییسه اتاق ایران مطرح کرد: راهبردهای ملی و استانی برای تحقق «تولید دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین»

عضو هیات رئیسه اتاق ایران با بیان اینکه نامگذاری امسال با عنوان "تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین" به معنای آغاز یک مسیر در حوزه دانش بنیان و لزوم توجه به این عرصه است، از تدوین هفت برنامه شاخص در استان کرمانشاه برای تحقق نامگذاری سال خبر داد.

کیوان کاشفی، با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری سال جاری را با عنوان "تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین" نامگذاری کردند، گفت: طی چند سال اخیر مقام معظم رهبری حساسیت ویژه‌ای نسبت به پیشرفت علم و تکنولوژی داشتند و در جلسات متعددی نیز بر اهمیت حوزه دانش بنیان و استارت آپ‌ها بسیار تاکید کردند.

وی نامگذاری امسال را بیانگر اوج اهمیت ایشان به عرصه دانش بنیان دانست که بر اساس یک سیاست و برنامه از پیش تدوین شده صورت گرفته و عنوان کرد: مهمترین نکته درباره نامگذاری‌های سالانه از سوی مقام معظم رهبری این است که نامگذاری‌ها فقط محدود به یک سال نیست، بلکه شروعی برای یک حرکت و نقشه راه چند ساله است تا همه بخش‌های کشور در بعد اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، علمی و ... نسبت به موضوع حساس شوند.

رئیس اتاق کرمانشاه معتقد است، نامگذاری امسال نیز از همین جنس است و توجه به تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین باید در سال‌های آتی نیز مورد توجه قرار گیرد.

کاشفی تقویت حوزه دانش بنیان را نیازمند توجه ویژه و اقدامات پیوسته چند ساله دانست و افزود: آینده تولید و اقتصاد در ایران و جهان بر پایه همین تولیدات دانش بنیان است.

تحقق نامگذاری سال، نیازمند 3 راهبرد اصلی

وی سپس از سه راهبرد اساسی یاد کرد که برای تحقق نامگذاری سال باید مورد توجه قرار بگیرد و اظهار کرد: اولین راهبرد توجه به نیروهای انسانی ارزشمند و فعال در حوزه دانش بنیان و استارت آپ‌ها است.

عضو هیات رئیسه اتاق ایران با بیان اینکه نیروهای انسانی که در حوزه علم، تکنولوژی و اقتصاد دانش بنیان فعالیت دارند به آسانی به دست نمی‌آیند و از سوی دیگر همین نیروهای انسانی منشا و سرچشمه برنامه‌ها و فعالیت‌های دانش بنیان هستند، خاطرنشان کرد: از همین رو نیازمند حفظ، تقویت و افزایش نیروهای فعال در این عرصه هستیم.

کاشفی تاکید کرد: از یک سو باید برای افرادی که اکنون در حوزه دانش بنیان فعالیت دارند حمایت‌های ویژه مادی و معنوی در نظر گرفته شود و از سوی دیگر تلاش کنیم تعداد این افراد بیشتر شود.

وی درباره لزوم حفظ این نیروها نیز هشدار داد و عنوان کرد: امروز بسیاری از دانشگاه‌های بزرگ و معتبر جهان در حال رقابت برای جذب این نیروها هستند و ما نباید اجازه بدهیم این نیروها از دست بروند.

لزوم تسهیل فضای کسب و کار شرکت‌های دانش‌بنیان

دومین راهبردی که رئیس اتاق کرمانشاه به آن اشاره کرد لزوم تسهیل شرایط برای فعالیت اکوسیستم‌های دانش بنیان در کشور بود و ادامه داد: این حمایت‌ها باید در زمینه‌های مختلف از حمایت‌های مادی و معنوی تا تسهیل در صدور مجوزها باشد.

کاشفی گفت: از آنجایی که حوزه دانش بنیان فضای کسب و کار مختص به خود و متفاوت از سایر حوزه‌های کشاورزی، صنعت، خدمات و ... را دارد، نیازمند تسهیل‌گری ویژه در این فضا و حتی اصلاح قوانین و مقررات دست و پاگیر و در نظر گرفتن قوانین حمایتی هستیم.

لزوم جهانی شدن شرکت‌های دانش‌بنیان

وی درباره سومین راهبرد تحقق نامگذاری سال نیز یادآور شد: راهبرد سوم ایجاد ارتباط بین تولیدات دانش بنیان با زنجیره ارزش تولید و تجارت است و باید تلاش کنیم زمینه ورود تولیدات دانش بنیان کشور به بازارهای جهانی فراهم شود.

عضو هیات رئیسه اتاق ایران با بیان اینکه فعالیت‌های حوزه دانش بنیان بگونه ای است که تمام دنیا می‌توانند از آن برخوردار شوند، تاکید کرد: اتصال شرکت‌های فعال در این حوزه به اقتصاد جهانی می‌تواند خروجی مناسبی در زمینه بین‌المللی کردن این شرکت‌ها و افزایش سرمایه و درآمد آنها به میزان قابل توجه داشته باشد. در این راستا باید زمینه حضور شرکت‌های دانش بنیان در رویدادهای بین‌المللی داخلی و خارجی فراهم شود.

وی ابراز امیدواری کرد با به نتیجه رسیدن مذاکرات و بازگشایی فضای ناشی از تحریم ها که طی سال های اخیر ورود تکنولوژی و دانش روز به کشور را دچار محدودیت کرده بود، بتوانیم شرکت های دانش بنیان ایران را به علم و دانش روز دنیا متصل کنیم.

اقتصاد دانش‌بنیان نقطه تمرکز اتاق کرمانشاه در 2 سال اخیر

کاشفی سپس از برنامه های اتاق کرمانشاه برای توجه به حوزه دانش بنیان و تحقق نامگذاری سال هم یاد کرد و گفت: طی دو سال اخیر حوزه دانش بنیان را به شدت مورد توجه قرار دادیم و نامگذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری بیانگر این بود که مسیر را درست انتخاب کردیم.

رئیس اتاق کرمانشاه با بیان اینکه پایه بسیاری از برنامه‌هایی که در اتاق کرمانشاه برای توسعه حوزه دانش بنیان تدوین شده در همین دو سال اخیر گذاشته شده، گفت: برای تحقق تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین هفت برنامه اصلی را برای سال جاری تدوین کرده ایم.

وی اولین برنامه را هم افزایی با دانشگاه ها، شرکت های دانش بنیان، استارت آپ ها، شتاب دهنده ها و مراکز علم و فناوری استان دانست تا بتوان از این طریق یک برنامه مدون، سند و نقشه راه مشخص را تدوین کرد.

وی ادامه داد: دومین برنامه این است که هم افزایی مشخصی برای تجاری سازی و صادرات تولیدات و محصولات شرکت های دانش بنیان داشته باشیم، زیرا متاسفانه طی سال‌های اخیر عمده تولیدات این شرکت ها رویکرد داخلی داشته و باید تلاش کنیم فعالیت این شرکت‌ها بین المللی شود.

عضو هیات رئیسه اتاق ایران معتقد است، فراهم کردن شرایط ورود این شرکت ها به حوزه تجارت و صادرات می تواند همه به پایداری این شرکت ها و هم تقویت اقتصاد استان کمک کند.

سومین برنامه ای که رئیس اتاق کرمانشاه به آن اشاره کرد تاسیس مرکز علم و فناوری در اتاق کرمانشاه بود و عنوان کرد: خوشبختانه شتاب دهنده صادرات که یکی از مهمترین بخش های این مرکز است اکنون فعالیت خود را آغاز کرده و آغاز به کار این شتاب دهنده با نامگذاری سال را به فال نیک می گیریم.

وی ابراز امیدواری کرد این مرکز بتواند کسب و کارهای دانش بنیان کرمانشاه را به سمت تجارت جهانی سوق دهد.

از تاسیس انجمن شرکت‌های دانش‌بنیان کرمانشاه تا برپایی اولین رویداد شتابدهی صادرات

کاشفی همچنین از تاسیس انجمن شرکت های دانش بنیان ذیل اتاق کرمانشاه به عنوان برنامه دیگر یاد کرد و افزود: اگر این شرکت ها یک انجمن داشته باشند می توانند دارای جایگاه مستقل شوند و این تشکل به عنوان یک شخص حقوقی در تمام جلسات و کارگروه ها مسائل و مشکلات مربوط به حوزه دانش بنیان و فضای کسب و کار این بخش را پیگیری کرده و صدای رسای این حوزه باشد.

وی اظهار کرد: در پنجمین برنامه بنا داریم به زودی اولین رویداد شتابدهی صادرات کرمانشاه را با هدف صادراتی کردن شرکت هایی که تاکنون صادرات نداشتند برگزار کنیم.

کاشفی با بیان اینکه در این رویداد سه روزه اطلاعات مورد نیاز برای ورود به بازارهای جهانی در اختیار شرکت ها قرار خواهد گرفت و آموزش های لازم را دریافت می کنند، عنوان کرد: هدف ما اتصال این شرکت ها به بازارهای جهانی است.

رئیس اتاق کرمانشاه خاطرنشان کرد: برنامه دیگر ما برپایی نمایشگاه تخصصی حوزه دانش بنیان با همکاری دانشگاه‌ها، نمایشگاه بین‌المللی کرمانشاه و... است که در این نمایشگاه همه شرکت های دانش بنیان استان حضور داشته و دستاوردهای خود را ارائه می دهند.

وی افزود: به علاوه در این نمایشگاه امکان ایجاد ارتباط بین حوزه دانش بنیان و سایر بخش‌های صنعت، معدن، کشاورزی و ... نیز فراهم خواهد شد.

وی اضافه کرد: در حاشیه این نمایشگاه می‌توان دوره‌های آموزشی متعدد را نیز برگزار کرد.

عضو هیات رئیسه اتاق کرمانشاه آخرین برنامه را فراهم کردن امکان حضور شرکت های دانش بنیان کرمانشاه در رویدادهای بین المللی و نمایشگاه‌ها از جمله نمایشگاه سالانه "جی‌تکس" دبی اعلام و تاکید کرد: اتاق کرمانشاه با جدیت پیگیر این موضوع خواهد بود و شرکت‌های دانش بنیان را در این زمینه حمایت می‌کند.

کاشفی معتقد است، با این رویکرد هم شرکت ها امکان ارائه دستاوردهای خود را خواهند داشت و هم می‌توانند از نمایشگاه بازدید کنند که این امر زاویه دید آنها را گسترده می کند.

خواندن 187 دفعه