EN    AR    KU   
شنبه, 10 ارديبهشت 1401 12:46

یک استاد دانشگاه معتقد است، تا زمانیکه به علم باوری واقعی نرسیم، سقف پرواز ما در حوزه اقتصاد دانش بنیان بسیار محدود خواهد بود.

یک استاد دانشگاه معتقد است، تا زمانیکه به علم باوری واقعی نرسیم، سقف پرواز ما در حوزه اقتصاد دانش بنیان بسیار محدود خواهد بود.

دکتر محمد باقر نجفی با اشاره به نامگذاری امسال با عنوان سال « تولید دانش بنیان و اشتغال افرین»،  افزود: یک نکته مهم در ارتباط با مقوله دانش بنیان،این است که باید تأمل جدی بر آمارهای دولتی که در زمینه اقتصاد دانش بنیان و شرکت‌های این عرصه ارایه می‌شود صورت گیرد زیرا معتقدیم بر اساس آمارهای غیردولتی، سهم اقتصاد دانش بنیان از مجموع فعالیت‌های اقتصادی کشور بسیار کمتر از آمارهایی است که ارائه می‌شود.

وی ادامه داد: بر اساس همین آمارهای غیردولتی، ۷۰ درصد کل فعالیت‌های اقتصادی کشور منبع محور یا مبتنی بر حداقل تکنولوژی است و ۲۸ درصد دیگر با تکنولوژی متوسط صورت می‌گیرد.

به گفته این استاد دانشگاه، کمتر از دو درصد کل فعالیت‌های اقتصادی با تکنولوژی های تک انجام می‌شود که حتی در این حوزه هم بخشی از آمار واقعی نیست.

نجفی سهم واقعی حوزه دانش بنیان از اقتصاد کشور را حدود یک درصد پیش‌بینی کرد که با این میزان به اهدافی که در حوزه اقتصاد دانش بنیان مد نظر است نمی‌رسیم.

 وی در ادامه با بیان اینکه اقتصاد دانش بنیان بر پایه تولید، توزیع و کاربرد علم است، خاطرنشان کرد: دانش هم مانند هر کالای دیگر هر دو طرف عرضه و تقاضا را دارد که متاسفانه ما عمدتا بر عرضه دانش تمرکز کردیم و عرضه و توزیع دانش بر مبنای تقاضا نیست.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: حتی در بخش عرضه دانش که مربوط به تولید مقالات است نیز چندان کیفی کار نکردیم و کیفیت مقالات ما چندان بالا نیست.

موضوع دیگری که نجفی به آن اشاره کرد و در عدم تحقق اقتصاد دانش بنیان نقش زیادی دارد را عدم باور نهادها و خصوصا برخی مدیران میانی به اقتصاد دانش بنیان بود که گاهی فکر می‌کنند این اقتصاد فقط مختص به دانشمندان است.

نجفی یادآور شد: پایه اصلی اقتصاد دانش بنیان علم باوری است اما متاسفانه هنوز دانش و علم را آنطور که باید باور نکردیم.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: اینکه بسیاری از رقبای دانش از آن قدرتمندتر هستند نشان می‌دهد هنوز دانش را باور نکردیم.

وی با بیان اینکه عوامل متعددی در عدم باور به علم اثرگذار است، انتخاب مدیران غیرمتخصص را یکی از مهمترین این موارد دانست و عنوان کرد: با وجود آنکه نیروهای متخصص و انقلابی فراوانی در کشور داریم اما در برخی حوزه‌های کلیدی از افراد غیرمتخصص استفاده می‌شود.

 وی عدم انتخاب مشاور تخصصی در زمینه های مختلف از سوی مدیران را نیز عامل دیگری بر عدم علم باوری دانست و تأکید کرد: به هر حال هر مدیری در زمینه‌ای خاص تخصص دارد و باید در سایر حوزه‌ها از مشاور استفاده کند.

نجفی معتقد است، تا زمانیکه به علم باوری نرسیم پیشرفت زیادی در حوزه اقتصاد دانش بنیان نخواهیم داشت و سقف پرواز ما در حد همین یک تا دو درصد می ماند.

خواندن 179 دفعه