EN    AR    KU   
یکشنبه, 08 خرداد 1401 09:27

همه چالش‌های پیش روی معدن‌داری، از حقوق دولتی تا ریسک سرمایه‌گذاری

ایسنا/کرمانشاه - رئیس خانه معدن استان کرمانشاه معتقد است، چالش‌های متعدد پیش روی بخش معدن باعث شده فعالیت در معدن به یک عرصه پر ریسک تبدیل شود.

محمد عارف ابراهیمی ضمن تبریک هفته معدن به همه فعالان این عرصه و خصوصا کارآفرینان حوزه معدن، اظهار کرد: معدن‌کاران فرماندهان اقتصادی و از پرتلاش‌ترین فعالان اقتصادی هستند زیرا کار در حوزه معدن نسبت به بسیاری از حوزه‌های دیگر فراز و نشیب فراوانی به همراه دارد.

وی با بیان اینکه معدن یک ظرفیت عظیم است که بنا به فرمایش مقام معظم رهبری می‌تواند جایگزین درآمدهای نفتی باشد، تاکید کرد: ایران از نظر ظرفیت‌ها و ذخایر معدنی بسیار غنی است.

ابراهیمی افزود: اما چالش‌های متعددی که پیش روی بخش معدن وجود دارد باعث شده فعالین این عرصه نتوانند به راحتی کار کنند.

وی سپس از مهمترین چالش‌های پیش روی بخش معدن یاد کرد و ادامه داد: ریسک بالا یکی از مهمترین دغدغه‌های معدن‌کاران است زیرا بر خلاف واحد صنعتی که دارای محوطه مشخص و فضای محصور است، یک معدن در فضایی باز و بدون حائل قرار دارد که امکان هرگونه تردد و رفت و آمد در آن فراهم است که مشکلات فراوانی را به همراه دارد.

ابراهیمی چالش دیگر پیش روی معادن را بروکراسی اداری اعلام کرد که باعث عدم اعتماد و اطمینان سرمایه‌گذار می‌شود و افزود: جنس این بروکراسی اداری تقریبا در تمام کشور یکسان است.

وی عنوان کرد: ایجاد مشکل از سوی دستگاه‌هایی از جمله محیط زیست، منابع طبیعی، میراث فرهنگی و ... نیز مزید مشکلات معدن‌داران شده است.

رئیس خانه معدن استان کرمانشاه معتقد است، وجود اختلافات و تحریکات محلی نیز در مشکلات بخش معدن بی تاثیر نیست.

ابراهیمی عدم ورود ماشین آلات مناسب برای معادن، عدم آشنایی با مقرون به صرفه بودن سرمایه‌گذاری در بخش معدن، حقوق مالکیتی معدن‌داران و ... را نیز از دیگر چالش‌های پیش روی سرمایه‌گذاری در بخش معدن دانست و اظهار کرد: فعالین عرصه معدن آنقدر با مشکل مواجهند که گاهی به دیگران هم اعلام می‌کنند حوزه معدن پرریسک است و وارد آن نشوند.

رئیس خانه معدن استان کرمانشاه به مشکل حقوق دولتی نیز به عنوان یکی از معضلات اصلی پیش روی بخش معدن اشاره کرد و افزود: اعلام حقوق دولتی باید اول سال صورت بگیرد که معدن‌دار بتواند برنامه‌ریزی اقتصادی داشته باشد، نه آنکه در اسفند ماه حقوق دولتی را برای کل سالی که گذشته اعلام کنند.

وی تاکید کرد: از سوی دیگر حقوق دولتی نباید برای همه معادن یکسان باشد زیرا معادن شرایط مشابهی ندارد، برای نمونه وضعیت معادن سنگ تزئینی هرسین با محلات و اصفهان متفاوت است و یا حتی معادن قیر طبیعی گیلان‌غرب و قصرشیرین از نظر جنس و کیفیت ماده و میزان خلوص بسیار تفاوت دارد و نمی‌توان برای همه آنها نسخه واحدی پیچید.

وی با پیشنهاد اینکه بهتر است اخذ حقوق دولتی به عنوان یکی از عوارض بخش معدن به وزارت اقتصاد و دارایی و امور مالیاتی واگذار شود، تاکید کرد: اینکه اخذ حقوق دولتی از سوی وزارت صمت باشد باعث می‌شود این دستگاه تمام تمرکز ، انرژی و وقت خود را بر اخذ حقوق دولتی قرار دهد.

رئیس خانه معدن استان کرمانشاه معتقد است، وزارت صمت صرفا باید وظیفه توسعه و نظارت و کنترل معادن را داشته باشد و از مسئولیت اخذ حقوق دولتی فاصله بگیرد.

وی سپس اشاره‌ای هم به وضعیت معادن کرمانشاه داشت و با بیان اینکه هم اکنون بیش از ۲۲۰ پروانه بهره‌برداری معدن در استان صادر شده، افزود: البته تمامی این معادن فعال نیستند و تعدادی از آنها راکد و یا نیمه‌فعال هستند.

رئیس خانه معدن استان کرمانشاه کرمانشاه را استانی متوسط از نظر وضعیت معادن برشمرد و تاکید کرد: عمده معادن کرمانشاه رسوبی هستند و به میزان محدودی هم ذخیره مواد فلزی را در شرق استان از جمله سنقر داریم.

ابراهیمی از شناسایی نزدیک به ۱۷، ۱۸ ماده معدنی در استان خبر داد که نزدیک به ۱۰ نوع از این مواد هم اکنون در حال استخراج است و تعدادی از این مواد معدنی با ارزش محسوب می‌شوند.

وی با بیان اینکه بخش اعظم معادن کرمانشاه مخلوط کوهی است، اظهار کرد: برخی از مواد معدنی از جمله سنگ تزیینی هرسین شهرت جهانی دارد و در کنار آن مواد با ارزشی مانند قیر طبیعی، منگنز و ... را نیز داریم.

رئیس خانه معدن کرمانشاه اضافه کرد: این استان از نظر صنایع وابسته به معدن وضعیت خوبی دارد بگونه‌ای که در استان شاهد فعالیت صنایع بزرگی همچون دو کارخانه سیمان، کارخانجات کاشی، سرامیک و چینی و ... هستیم

خواندن 180 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 08 خرداد 1401 10:13