EN    AR    KU   
چهارشنبه, 11 خرداد 1401 08:57

دبیر کل اتاق کرمانشاه تاکید کرد: لزوم برنامه ریزی برای رونق صادرات صنایع دستی کرمانشاه

در کمیته ذیل کارگروه توسعه صادرات موضوع صادرات صنایع دستی تولیدی استان کرمانشاه و ظرفیت‌هایی که در این بخش داریم مورد بررسی قرار گرفت.

داریوش پناهی دبیرکل اتاق کرمانشاه در ابتدای این نشست با اشاره به ظرفیت های متعددی که در حوزه صنایع دستی داریم، اظهار کرد: متاسفانه بنا به دلایل مختلفی از ظرفیت صنایع دستی در حوزه تجارت خارجی آنطور که باید استفاده نکردیم.

وی ادامه داد: طی سال‌های اخیر فعالیت اقتصادی در حوزه صنایع دستی پشت پرده مانده و علی رغم ظرفیت‌هایی که داریم انطور که باید دیده نمی‌شود.

دبیرکل اتاق کرمانشاه یکی از دلایل این امر را عدم برنامه‌ریزی و حمایت لازم به مانند دیگر حوزها‌ی تولیدی اعلام کرد.

پناهی با بیان اینکه کرمانشاه حداقل در چند رشته مهم صنایع دستی به ویژه گیوه، فرش، گلیم  و ادوات موسیقی ظرفیت صادراتی قابل توجهی دارد، عنوان کرد: هم اکنون نیز این محصولات تولید و صادر می‌شود اما صادرات آن به علت محدودیت‌هایی به صورت غیر رسمی انجام می‌گیرد.

یکی از این محدودیت‌ها تعهدات ارزی است که موجب صدور غیر رسمس این صنعت گردیده است.

وی با اشاره به اینکه زمانی در کرمانشاه صادرات ۶ میلیون دلاری صنایع دستی در طول یکسال هم به ثبت رسیده، تاکید کرد: این ظرفیت را داریم که دوباره این میزان صادرات را احیا و توسعه دهیم.

در ادامه ویسی رئیس اداره صنایع دستی اداره کل صنایع دستی، گردشگری و میراث فرهنگی کرمانشاه نیز با اشاره به ظرفیت‌های متعددی که در بخش صنایع دستی داریم، گفت: صنایع دستی در کنار اینکه یک کالا است، معرف فرهنگ و تمدن ما نیز می‌باشد و نباید از آن غافل شد.

وی سپس از ظرفیت‌های صنایع دستی کرمانشاه یاد کرد و ادامه داد: هم اکنون ۵۰ رشته صنایع دستی در کرمانشاه به ثبت رسیده و و چهار شهر و روستای ملی ثبت شده داریم.

ویسی گیوه نودشه، گلیم هرسین، ساز فش کنگاور و تنبور دالاهو را از مهمترین این موارد برشمرد و عنوان کرد: ارغوان بافی داریان نیز ظرفیت قابل توجهی دارد.

به گفته این مسئول، خوشبختانه کرمانشاه رشد خوبی در زمینه صادرات صنایع دستی داشته و سال گذشته رتبه سوم کشور را کسب کردیم .

وی سپس از چالش‌های پیش روی صادرات صنایع دستی هم یاد کرد و گفت: مشکلات تردد از مرزها موضوع مهمی است که در نمایشگاهی که اخیرا در عراق داشتیم بسیار مشهود بود.

ویس نبود برندسازی و بسته بندی مناسب را نیز از دیگر چالش‌های پیش روی صادرات صنایع دستی برشمرد.

وی خواستار همراهی بخش خصوصی و فعالان اقتصادی برای کمک به صادرات صنایع دستی شد و عنوان کرد: تقاضا داریم صنایع دستی در بسته صادراتی استان قرار گیرد.

در ادامه سایر فعالین حوزه صنایع دستی استان نیز به بیان نظرات خود پرداختند.

خواندن 140 دفعه