EN    AR    KU   
جمعه, 13 خرداد 1401 13:04

اولین سمپوزیم « کاربرد مدیریت پروژه و صنعتی سازی در پروژه‌های انبوه‌سازی» به همت بخش خصوصی کرمانشاه برگزار شد.

در ابتدای این نشست رئیس اتاق کرمانشاه با اشاره به اهمیت افزایش رقابت‌پذیری و ارتقا سرعت در حوزه صنعت ساختمان، بر لزوم تشکیل کنسرسیوم ساختمانی قدرتمند در کرمانشاه تاکید کرد.

کیوان کاشفی ضمن ابراز خرسندی از برپایی این سمپوزیم در حوزه صنعت ساختمان، اظهار کرد: یکی از رسالت‌های مهم بخش خصوصی و تشکل‌های این بخش آینده نگری است که برپایی این نشست گامی مثبت در همین راستا است.

وی آینده نگری را اصلی‌ترین رسالت بخش خصوصی و تشکل‌ها دانست تا بتوان از مشکلات فعالین اقتصادی و واحد‌های تولیدی تا حدودی پیشگیری کرد.

به گفته عضو هیات رییسه اتاق ایران، ارائه دید درست و آینده‌نگرانه و ترسیم افق‌های جدید آینده باید در اولویت تشکل‌های بخش خصوصی قرار گیرد.

کاشفی آموزش را اولویت مهم دیگری برشمرد که باید در دستور کار تشکل‌های بخش خصوصی قرار گیرد و ادامه داد: این آموزش خصوصا در حوزه رقابت پذیری که جای آن در کشور خالی است از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد.

وی معتقد است، اینکه بسنده کنیم به حل مشکلات فعالان اقتصادی در ستادهای تسهیل و... کارمنطقی نیست و باید با آینده نگری جلوی بروز مشکلات را بگیریم.

رئیس اتاق کرمانشاه نمونه این مشکلات را مربوط به صنایعی مانند خودرو سازی و لوازم خانگی دانست که قدرت رقابت پذیری را از دست داده‌اند و این موضوع حتی مورد تاکید مقام معظم رهبری هم قرار گرفته است.

کاشفی سپس به صنعت ساختمان و اهمیت آن اشاره کرد و مسکن را یکی از معضلات مهم امروز کشور و جامعه دانست.

وی از کمبود حدود شش میلیون مسکن در کشور یاد کرد که بیانگر بخشی از مشکلات صنعت ساختمان کشور است و یادآور شد: یکی از وعده‌های مهم دولت ساخت یک میلیون مسکن در سال است که نیازمند اقدامات متعددی است.

رئیس اتاق کرمانشاه یکی از ویژگی‌های مهم صنعت ساختمان را تامین بخش عمده آن در داخل کشور دانست که امکان واردات و ثبت سفارش برای آن وجود ندارد و همین امر روند کار را سخت تر می‌کند.

وی توجه به مواردی مانند سرعت کار، قیمت تمام شده، ارتقا بهره‌وری،  رعایت استاندارد، حفظ محیط زیست، مدیریت فنی و مهندسی و ... را در صنعت ساختمان ضروری دانست و خاطرنشان کرد: صنعت ساختمان متشکل از زنجیره عریض و طویلی است که باید همه بخش‌های آن همزمان دیده شود تا بتوان افق صنعت ساختمان را به طور روشن ترسیم کرد.

 رئیس اتاق کرمانشاه از مهمترین چالش‌های پیش روی صنعت ساختمان هم یاد کرد و بروکراسی اداری را از مهمترین آنها برشمرد که عمدتا ناشی از قوانین و مقررات، دریافت مجوزها، تغییر کاربری و ... است.

کاشفی دومین چالش پیش روی صنعت ساختمان را نیاز به علم و تکنولوژی دانست که خلا این بخش باعث شده متاسفانه در کشور گاهی نگاه به سمت شرکت‌های چینی، ترک و ... برای ساخت و سازها باشد.

وی معتقد است، بخش خصوصی باید با تمرکز بر ارتقا بهره‌وری و کاهش زمان و هزینه ساخت کمک کند از ظرفیت شرکت‌ها و پیمانکاران بومی در ساخت و سازها استفاده شود.

رئیس اتاق  آخرین چالش پیش روی صنعت ساختمان را جای خالی یک کنسرسیوم ساختمانی بزرگ در کرمانشاه دانست که تلاش‌های زیادی هم برای شکل‌گیری آن انجام شد.

کاشفی از اهمیت تشکیل چنین کنسرسیومی برای ورود به پروژه‌های بزرگ داخلی و بین‌المللی یاد کرد و گفت: ما بازار عراق و سوریه را کنار دست خود داریم که سال‌ها در حوزه ساخت و ساز ظرفیت دارد و نباید این بازار را از دست بدهیم.

وی در پایان بر لزوم برپایی سمپوزیم هایی از این دست در کرمانشاه تاکید کرد.

در ادامه پرویز رضایی عضو هیات مدیره انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی ایران با اشاره به وضعیت صنعتی سازی در پروژه های انبوه سازی، اظهار کرد: متاسفانه هم اکنون صنعتی سازی را آنطور که باید در پروژه های انبوه سازی نداریم.

وی با بیان اینکه برای برخی پروژه های ساخت و ساز به دلیل مقرراتی که وجود دارد گاهی مجبوریم پایه کار را سنتی بنا نهیم، گفت: پروژه ای که ابتدا به شیوه سنتی آغاز شده را حتی اگر در ادامه به شیوه صنعتی پیش برود نمی توان صنعتی کامل دانست.

رضایی یکی از راهکارهایی که می تواند به صنعتی سازی پروژها کمک کند را استفاده از شیوه "قالب تونلی" دانست که مزیت آن نسبت به سایر شیوه ها این است که می‌تواند تا 40 طبقه را نیز با این روش پیش برد.

وی سپس به وضعیت ساخت و سازها در کرمانشاه نیز اشاره ای داشت و تاکید کرد: متاسفانه کرمانشاه وضعیت مناسبی در زمینه کارهای عمرانی ندارد و در بسیاری از مباحث عمرانی نسبت به سایر کلانشهرها عقب است.

عضو هیات مدیره انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی ایران قطار سبک شهری را یکی از مهمترین پروژه های عمرانی کرمانشاه دانست و عنوان کرد: تنها 250 شهر در جهان و در ایران چند شهر محدود از جمله تهران ، اصفهان، قم، شیراز، مشهد، اهواز و کرمانشاه صاحب این پروژه هستند.

رضایی با بیان اینکه به نرخ امروز تا کنون نزدیک به چهار هزار میلیارد تومان در این پروژه هزینه شده، عنوان کرد: این پروژه از سراب قنبر تا طاقبستان به صورت رو و زیر زمین اجرا می شود و یکی از زیباترین سازه های شهر کرمانشاه و ویترین شهر است.

وی پروژه هایی از این دست را نمادهای مهم ساخت و ساز دانست و تاکید کرد: ساختمان را هر کسی می تواند بسازد و اگر قرار است بر سازه های بتنی واقعی تمرکز کنیم باید سراغ مواردی مانند این پروژه، سد، نیروگاه، تصفیه خانه و ... برویم که کرمانشاه ظرفیت های خوبی در این زمینه دارد.

عضو هیات مدیره انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی ایران سپس به موضوع ساخت 120 هزار واحد در قالب جهش مسکن در کرمانشاه طی چهار سال  هم اشاره کرد و ادامه داد: ساخت این تعداد واحد توسط شرکت های استان کار دشواری است.

وی تلاش برای ساخت 170 هزار واحد مسکن مهر در کرمانشاه طی یازده سال اخیر که هنوز برخی از آنها به نتیجه نرسیده است را گواهی بر این سختی کار دانست.

در ادامه مهدی روانشاد نیا عضو هیات مدیره انجمن مدیریت پروژه ایران نیز گریزی به گزارش مکنزی درباره ایران داشت و عنوان کرد: در این گزارش عنوان شده که ایران می تواند ظرف مدت 20 سال تولید ناخالص داخلی خود را هزار میلیارد تومان افزایش داده و به رقم 1400 میلیارد دلار برساند.

وی با بیان اینکه در این گزارش به لزوم انجام 3500 میلیارد دلار سرمایه گذاری در ایران تاکید شده، افزود: بخش عمده ای از این سرمایه گذاری مربوط به حوزه زیرساخت ها است.

عضو هیات مدیره نظام مهندسی تهران سپس از مهمترین چالش های پیش روی حوزه ساخت و ساز در ایران یاد کرد و عدم همخوانی الگوی ساخت، محل قرارگیری، متراژ و ... واحدها با تقاضای بازار را از مهمترین آنها برشمرد.

وی وجود دو میلیون واحد خانه خالی در کشور با وجود تقاضای فراوانی که برای مسکن وجود دارد را گواهی بر این مدعا دانست.

روانشادنیا ناکارآمدی نظام مالی کشور و خصوصا عدم امکان تامین مالی از سوی بانک ها را از دیگر چالش ها برشمرد.

وی طولانی شدن روند اجرای پروژه ها که در این بخش حتی نسبت به برخی کشورهای همسایه نیز وضعیت بدتری داریم را از جمله دیگر چالش ها عنوان کرد و افزود: بیشتر از پولی که خرج اجرای طرح ها می شود به دلیل تاخیر در اجرای آنها زیان می کنیم که براورد آن چیزی نزدیک به سه میلیارد دلار در سال است.

به گفته وی، از سوی دیگر ظرفیت های متعددی هم در بخش ساخت و ساز داریم که وجود 250 هزار مهندس که از این نظر رتبه چهار یا پنج دنیا را داریم از جمله این ظرفیت ها است.

عضو هیات مدیره انجمن مدیریت پروژه ایران وجود هشت شهر با جمعیت بالای یک میلیون نفر، جمعیت شهر نشینی 75 درصدی و ... را از جمله دیگر مزیت ها برشمرد.

روانشاد نیا سپس به اهمیت مدیریت پروژه اشاره کرد که در دنیا بسیار مورد توجه قرار گرفته است و ما نیز باید به این سمت حرکت کنیم.

وی استفاده از ظرفیت بخش خصوصی و افزایش مشارکت بخش خصوصی در پروژه های عمرانی را نیز از دیگر مواردی دانست که باید مد نظر قرار گیرد.

محسن ارجمندی مدیرکل دفتر فنی استانداری کرمانشاه نیز در این نشست از توجه ویژه دولت سیزدهم به موضوع مسکن مردم یاد کرد که در همین راستا قانون جهش تولید مسکن و ابلاغ شده است.

وی از این قانون به عنوان یک فرصت طلایی یاد کرد و ادامه داد: قرار است طی چهار سال هر سال یک میلیون واحد در کشور ساخته شود.

به گفته ارجمندی، لازم است در این ساخت و سازها از تجربیات گذشته استفاده کنیم و کیفیت را در عین کاهش هزینه های تولید مد نظر داشته باشیم.

دکتر حبیبی از دیگر فعالان بخش مسکن و صاحب نظران این عرصه از اهمیت توجه به بخش خصوصی در حوزه ساخت و ساز یاد کرد که چیزی نزدیک به سه میلیون میلیارد تومان در این بخش هزینه می کند در حالیکه نهایت هزینه کرد دولت در این بخش شاید در سال 1401 با احتساب افزایش هزینه ها 251 هزار میلیارد تومان باشد و این امر نشان می دهد باید بخش خصوصی را بیشتر ارج نهیم.

وی صنعت ساختمان را در تمام کشورهای دنیا آینه اقتصاد، فرهنگ و هنر دانست که بخش زیادی از گردش مالی را به خود اختصاص می دهد.

حبیبی بر لزوم پوست اندازی حوزه ساخت و ساز خصوصا در زمینه اصلاح قوانین و مقررات تاکید کرد و گفت: باید به سمت چابک سازی برویم.

رامین الماسی از دیگر صاحب نظران بخش مسکن نیز بر لزوم استفاده از تجاربی که از گذشته در حوزه مسکن داشتیم تاکید کرد.

محمدرضا دادگر دبیر انجمن ساختمان کرمانشاه نیز با بیان اینکه کرمانشاه می تواند قطب صنعتی سازی ساختمان غرب کشور باشد، گفت: پتانسیل های فراوانی در این بخش داریم.

وی همچنین ساخت مسکن ارزان قیمت و با کیفیت، تسریع در ساخت و ساز و اصلاح قوانین دست و پاگیر را ضروری دانست.

آرش شادفر رئیس انجمن ساختمان کرمانشاه با بیان اینکه دولت مصمم است در قالب قانون جهش مسکن چهار میلیون واحد مسکونی در کشور بسازد، سهم کرمانشاه را از این تعداد 120 هزار واحد برای چهار سال اعلام کرد.

وی افزود: البته این قانون نواقصی هم دارد که مهمترین آن دیده نشدن سهم و مشارکت بخش خصوصی است، به علاوع نحوه برآورد مالی طرح نیز شفاف نیست.

شادفر ابراز امیدواری کرد بتوان اجرای این طرح در کرمانشاه را با استفاده از ظرفیت شرکت های داخلی استان یپش برد.

خواندن 181 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 19 خرداد 1401 13:20