EN    AR    KU   
سه شنبه, 17 خرداد 1401 19:13

در نشست با عضور هیات رئیسه مجلس بررسی شد: همه مشکلات سامانه جامع انبارها و تلاش برای رفع آن


سامانه جامع انبارها و لزوم ثبت اطلاعات جابجایی کالاها در این سامانه به یک دغدغه مهم فعالان اقتصادی و خصوصا صنف فروشندگان حبوبات و غلات کرمانشاه تبدیل شده و برخی از فعالان این عرصه به دلیل عدم اطلاع از چند و چون این سامانه، متحمل جرایم میلیاردی شدند.
در نشستی که با دکتر محمد رشیدی عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی و تعدادی از مسئولین حوزه کشاورزی استان کرمانشاه برگزار شد، این دغدغه مهم مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در ابتدای این جلسه رئیس اتاق کرمانشاه با انتقاد از افزایش دخالت دولت‌ها در اقتصاد کشور طی سال‌های اخیر، گفت: دو دهه است که بار تصمیم‌گیری‌های اشتباه دولت را بخش خصوصی به دوش می‌کشد.

 

کیوان کاشفی از تشدید دخالت و نظارت دولت در اقتصاد کشور طی حدود دو دهه اخیر یاد کرد و افزود: فشار هر تصمیم اشتباهی که دولت‌ها می‌گیرد بر دوش بخش خصوصی است و فعالان این عرصه مدام در تنگنا قرار می‌گیرند.

وی وجود سامانه‌های متعدد و بررسی زیر و بم مبادلات فعالین اقتصادی را گوشه‌ای از این تنگنا دانست و یادآور شد: به دلیل این فشارها اعتماد در بازار و فضای مبادلاتی بین فعالین اقتصادی از دست رفته است.

کاشفی خاطرنشان کرد: در گذشته بازاریان با اتکا به اعتماد به یکدیگر کسب و کار خود را پیش می‌بردند و امروز فضا بگونه‌ای تنگ شده که همه این فعالان برای دریافت سرمایه در گردش مقابل بانک‌ها صف می‌کشند!

وی با انتقاد از اینکه این تنگناها تمام توان و انرژی تشکل‌های بخش خصوصی و اتاق بازرگانی را به خود معطوف کرده، تاکید کرد: به جای آنکه به فکر بازاریابی و ایجاد دروازه های صادراتی جدید باشیم باید بر رفع مشکلات واحدها و فعالان اقتصادی در جلسات ستادهای تسهیل و ... تمرکز کنیم.

 

کاشفی یکی دیگر از پیامدهای این وضعیت را کاهش سهم اقتصاد خودجوش کشور از ۸۵ درصد در سالیان گذشته به کمتر از ۵۰ درصد اعلام کرد.

وی با تاکید بر لزوم آرام کردن این فضا، تنها راهکار را کاهش بروکراسی و دستورالعمل‌های مخل فضای کسب و کار دانست که به دست و پای بخش خصوصی پیچیده و شرایط کار را دشوار می‌کند.

عضو هیات رییسه اتاق ایران بر لزوم شفاف سازی قوانین و تسهیل فضای کسب و کار تاکید کرد تا فضای فعالیت بخش خصوصی باز شود.

موضوع دیگری که رئیس اتاق کرمانشاه به آن اشاره کرد گرفتاری تعدادی از صادرکنندگان بود که به دلیل اجرای دستورالعمل رفع تعهدات ارزی در سال ۱۳۹۷ بود که چون تعدادی از صادرکنندگان هنوز در جریان موضوع نبودند نتوانستند تسویه حساب ارزی خود را انجام دهند.

وی تقاضا کرد این موضوع یکبار برای همیشه یا با در نظر گرفتن جریمه یا هر راهکار دیگری مرتفع شود تا دست فعالان حوزه صادرات باز شود.

رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه درباره سامانه جامع انبارها نیز از فعالان اقتصادی خواست اگر امکان کار کردن با سامانه جامع انبارها را ندارند از فعالیت در این عرصه کنار بروند، در غیر این صورت گرفتار می شوند.

وی با بیان اینکه حل مشکلات این سامانه نیازمند تعامل سه جانبه بین بخش خصوصی، سازمان صمت و نمایندگان مجلس است، اظهار کرد: وظیفه سازمان صمت این است که مسائل دست و پاگیر و چالش‌های این سامانه را رصد کند و به مسئولین بالادست کشور برای مرتفع شدن اعلام کند.

رئیس اتاق کرمانشاه با بیان اینکه نمایندگان مجلس نیز باید همراهی لازم را داشته باشند که قوانینی که در مجلس مصوب می‌شود به این شکل دست و پای بخش خصوصی و فعالان اقتصادی را نبندد، به بخش خصوصی هم تاکید کرد که اگر می خواهند به فعالیت خود ادامه دهند به هر شکل شده کار کردن با سامانه جامع انبارها و جزئیات آن را بیاموزند
ناصر مرادی رئیس اتحادیه صنف فروشندگان غلات و حبوبات کرمانشاه نیز با اشاره به مشکلات متعددی که فروشندگان غلات و حبوبات با آن مواجهند، افزود: گاهی با ظن به اینکه بار جابجا شده توسط اعضای اتحادیه قاچاق است، آنها را دچار مشکلات متعدد می‌کنند.

وی اظهار کرد: شیوه فعالیت صنف فروشندگان غلات بگونه‌ای است که با سراسر کشور تبادل بار دارند و گاهی به ظن اینکه مبادا بار آنها قاچاق باشد تا ۱۰ شب هم خواب کامیونِ بار به آنها تحمیل می‌شود که خواب هر شب کامیون برای آنها حدود سه میلیون تومان زیان به همراه دارد.

به گفته رئیس شورای ملی نخود، گاهی برخی از اعضای اتحادیه به دلیل نداشتن آگاهی کامل نسبت به وضعیت سامانه جامع انبارها و کاری که باید انجام دهند، متحمل جرایم میلیاردی می‌شوند.

مرادی با اشاره به نزدیک شدن فصل خرید جو از مناطق گرمسیری، نسبت به تشدید این مشکلات ابراز نگرانی کرد و یادآور شد: توقع داریم با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، این مشکلات کاهش یابد.

وی با بیان اینکه مجموعه این مشکلات اعضای اتحادیه فروشندگان غلات و حبوبات را تا پای تعطیلی کشانده است، افزود: ما مخالفتی با اجرای قانون نداریم اما تقاضا داریم همراهی بیشتری با اعضای اتحادیه صورت بگیرد.

مرادی از ارائه آموزش‌های لازم به اعضای اتحادیه هم خبر داد و گفت: حتی فردی در اتحادیه را برای کمک به اعضای اتحادیه که آگاهی کافی ندارند در نظر گرفتیم اما همراهی متولیان امر را هم نیاز داریم.

محسن دارابی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه نیز ثبت اطلاعات کالاها در سامانه جامع انبارها را اجتناب ناپذیر دانست و تاکید کرد: حتی نهادهای نظارتی هم بر این سامانه نظارت دارند.

وی ادامه داد: تمام فعالان بخش خصوصی و حتی دستگاه‌های دولتی از جمله شرکت غله و خدمات بازرگانی نیز موظفند اطلاعات انبارهای خود را در این سامانه وارد کنند و تنها انبارهای دستگاه های نظامی و انتظامی از این قائده مستثنی هستند.

دارابی عنوان کرد: این امادگی را داریم که هر آموزشی مورد نیاز اعضای صنف اتحادیه فروشندگان غلات و حبوبات است برای استفاده از سامانه جامع انبارها در اختیار آنها قرار دهیم.

 

محمد رشیدی عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست با بیان اینکه لزوم ثبت اطلاعات همه انبارها در سامانه جامع انبارها مصوبه سران سه قوه را دارد و از ضروریات کشور است، اظهار کرد: بخش خصوصی هم در این زمینه کوتاهی داشته و با وجود انکه نزدیک به سه سال از راه اندازی این سامانه می‌گذرد هنوز چند و چون کار کردن با آن را نمی داند.

وی فعالیت سامانه جامع انبارها را نیاز کشور دانست و عنوان کرد: از طریق اطلاعات این سامانه مسئولین کشور می‌دانند که وضعیت تامین غذا در کشور چگونه بوده و چطور باید برای سیر کردن مردم برنامه ریزی کنند. به علاوه از سوی دیگر شرایط امنیت غذایی در جهان که همه کشورها را گرفتار کرده نیز لزوم فعالیت این سامانه را جدی تر می کند.

نماینده کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی ابراز امیدواری کرد با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، مشکلاتی که در این بخش وجود دارد نیز تا حدودی برطرف شود.

رشیدی از در ادامه از بروکراسی اداری پیچیده ای که در کشور حاکم است و بخش خصوصی را فشل کرده هم یاد کرد و گفت: باید بخش خصوصی که می توانست پول خود را وارد فعالیت های دلالی، بورس، طلا و ... کند اما به اشتغالزایی روی آورده را حمایت کنیم نه آنکه در تقابل با آنها باشیم.

وی اضافه کرد: ما هم در مجلس با بروکراسی اداری حاکم بر کشور می‌جنگیم و تلاش می‌کنیم به هر نحوی که شده این بروکراسی را کاهش دهیم.

خواندن 252 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 19 خرداد 1401 13:24