EN    AR    KU   
جمعه, 20 خرداد 1401 18:40

در نشست فعالان حوزه صادرات کرمانشاه با نائب رئیس مجلس تاکید شد: لزوم برقراری حمل یکسره در مرزهای استان کرمانشاه

نشست فعالان حوزه صادرات استان کرمانشاه با نائب رئیس مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

رئیس اتاق کرمانشاه در این نشست خواستار برقراری حمل یکسره در مرزهای کرمانشاه و همچنین تصویب هرچه زودتر طرح جامع مرزهای سومار، شوشمی و شیخ صله شد.
کیوان کاشفی اشاره‌ای به معضلاتی که رفع تعهدات ارزی برای صادرکنندگان ایجاد کرده داشتو افزود: موضوع رفع تعهدات ارزی که در سال 1397 به صور ضرب الاجل از سوی دولت وقت مطرح شد به یکی از مشکلات بزرگ صادرکنندگان طی دو، سه سال اخیر تبدیل شده است.
وی ادامه داد: در دولت سیزدهم هم علی رغم گشایش‌هایی که صورت گرفته اما حدود 70 تا 80 درصد سیاست‌های رفع تعهدات ارزی همچنان پابرجاست.
عضو هیات رئیسه اتاق ایران با بیان اینکه سیاست‌های رفع تعهدات ارزی در ابتدای اجرا در سال 1397 التهابات فراوانی ایجاد کرد، یادآور شد: در آن سال تعدادی از صادرکنندگان بنا به دلایل مختلف از جمله مشخص نبودن ساز و کارها، مشکلات سامانه، مبادلات ریالی با برخی کشورها از جمله عراق و افغانستان و ...نتوانستند تعهدات ارزی خود را رفع کنند و گرفتار شدند و از آن زمان تا کنون مشکلات آنها حل نشده است.
کاشفی با بیان اینکه عمده صادرکنندگانی که در این زمینه دچار مشکل شدند از تجار با سابقه و موفق کشور بودند، خواستار حل مشکلات این گروه شد و عنوان کرد: تقاضا داریم یکبار برای همیشه حتی شده با در نظر گرفتن جرائم، مشکلات این صادرکنندگان مرتفع شود.
وی خواستار همراهی مجلس شورای اسلامی برای حل این معضل شد و عنوان کرد: نامه‌ای به امضا روسای اتاق های بازرگانی تمام استان‌های هم مرز با عراق و افغانستان برای این موضوع نوشته شده است.
رئیس اتاق کرمانشاه تعداد صادرکنندگانی که در استان کرمانشاه فقط به دلیل مشکلات سال 1397 دچار مشکل شدند را 258 نفر اعلام کرد و یادآور شد: متاسفانه امکان تمدید کارت بازرگانی برای این صادرکنندگان نیست و عملا از چرخه صادرات کنار گذاشته شدند. از سوی دیگر متحمل زیان‌های فراوانی هم شدند زیرا نرخ صفر مالیاتی نیز برای آنها حذف شده است.

لزوم تصویب طرح جامع مرزهای سومار، شوشمی و شیخ صله
کاشفی در ادامه از ظرفیت صادراتی استان کرمانشاه هم یاد کرد و با بیان اینکه کرمانشاه در سال 1400 رتبه پنجم صادرات ایران را به خود اختصاص داد، این موضوع را بیانگر توانمندی تجار، صادرکنندگان و تولیدکنندگان استان دانست.
وی اظهار کرد: از سوی دیگر بدون احتساب گاز نزدیک به 48 درصد و با احتساب گاز نزدیک به 50 درصد صادرات ایران به عراق از طریق مرزهای کرمانشاه صورت می گیرد.
رئیس اتاق کرمانشاه با بیان اینکه با وجود این ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های تجاری که کرمانشاه دارد اما با مشکلات متعددی در حوزه مرزهای استان مواجهیم، گفت: این در حالی است که مرزهای کرمانشاه کارکرد ملی دارند و به همه کشور ارائه خدمات می دهند.
کاشفی یکی از اصلی‌ترین این مشکلات را عدم تصویب طرح جامع سه مرز مهم سومار، شوشمی و شیخ صله با وجود اعلام رسمی شدن آنها دانست.
وی اضافه کرد: تا زمانیکه طرح جامع به تصویب نهایی نرسد، حمل و نقل و پایانه‌ها و گمرک نمی‌توانند به خوبی کارها را از پیش ببرند و این موضوع خصوصا برای مرزی مانند سومار که پیش بینی می شود در آینده از پرویزخان و خسروی جلو بزند از اهمیت بیشتری برخوردار است.

لزوم اجرای فاز دوم طرح جامع گمرک پرویزخان
موضوع دیگری که رئیس اتاق کرمانشاه بر آن تاکید داشت لزوم اجرای هرچه زودتر فاز دوم طرح جامع گمرک پرویزخان بود و افزود: مرز پرویزخان در کنار بخش پایانه‌ای که دارد یک فضای بزرگ تخلیه و بارگیری کامیون‌ها را هم دارد که عمده نابسامانی و مشکلات نیز مربوط به همین بخش است.
وی با بیان اینکه در این بخش سال‌ها است دچار مشکل هستیم و دو، سه سال قبل به همت گمرک ایران فاز اول 14 هکتاری این منطقه ساماندهی شد، اظهار کرد: اکنون نیازمند اجرای فاز دوم این طرح هم هستیم در غیر این صورت آنچه که در فاز اول انجام شده نیز آسیب خواهد دید.
کاشفی با بیان اینکه اگر فاز دوم در سال‌های گذشته اجرا می‌شد با 40 تا 50 میلیارد تومان قابل حل بود و اکنون به چیزی نزدیک به 400 تا 500 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد، تاکید کرد: متاسفانه هیچ کجا متولی تامین این اعتبار نمی شود و بنا داریم در سفر آتی رئیس جمهور موضوع را مطرح کنیم.
حمل یکسره، شتابدهنده صادرات استان
خواسته دیگر عضو هیات رئیسه اتاق ایران از نائب رئیس مجلس شورای اسلامی همکاری برای کمک به برقراری حمل یکسره در مرزهای استان بود که اکنون فقدان آن تجار و صادرکنندگان را متحمل هزینه زیادی کرده است.
کاشفی برقراری حمل یکسره را شتاب دهنده‌ای برای صادرات استان دانست و عنوان کرد: با حذف تخلیه و بارگیری هم کاهش زمان و هزینه‌ها را خواهیم داشت، هم نیازمند این اندازه سرمایه‌گذاری برای زیرساخت در مرزها نیستیم، هم کیفیت کالاها حفظ می شود و هم جلوی قاچاق کالا تا حدود زیادی گرفته خواهد شد.
وی از پیگیری های فراوان اتاق بازرگانی برای برقراری حمل یکسره هم خبر داد و گفت: حتی پیشنهاد دادیم این کار از طریق ایجاد شرکت های حمل و نقل مشترک بین دو کشور انجام شود اما مقاومت هایی در برابر این موضوع خصوصا از سوی حمل و نقل پایانه‌ها وجود دارد.

حمل یکسره در سفر رئیس جمهور مطرح شود

در ادامه نایب رئیس مجلس شورای اسلامی هم گفت: برقراری حمل یکسره کالا به عراق باید به عنوان یکی از مهمترین مطالبات در سفر رئیس جمهور به کرمانشاه مطرح شود.

عبدالرضا مصری با بیان اینکه در شرایط کنونی کشور هدف اصلی ما توسعه صادرات است زیرا در شرایط تحریم به شدت به ارز نیاز داریم، عنوان کرد: وقتی که صادرات رونق بگیرد، به دنبال آن رونق تولید و اشتغالزایی برای نیروی انسانی را هم داریم.

نماینده کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی تخلیه و بارگیری کالا در مرزها خصوصا در استانی مانند کرمانشاه را یکی از مهمترین موانع پیش روی رونق صادرات دانست و ادامه داد: این موضوع باید به مطالبه جدی استان تبدیل شود و در سفر رئیس جمهور به جای آنکه به دنبال پروژه های کوچک باشیم، این مطالبه بزرگ را پیگیری کنیم.

وی با انتقاد از اینکه مرزهای استان تبدیل به میادین میوه و تره‌بار شده و این روند از اساس اشتباه است، اظهار کرد: برای اینکه چالش‌های این روند اشتباه را کاهش دهیم، به دنبال راهکارهایی مانند ایجاد زیرساخت‌ها در مرز هستیم، در حالیکه در درجه اول باید اصل موضوع مرتفع شود.

عضو مجمع نمایندگان استان کرمانشاه با انتقاد از روند فعلی تخلیه و بارگیری کالا که در مرزهای استان انجام می‌شود، اظهار کرد: تمام ترافیک این امر سمت مرزهای ما است و طرف عراقی کامیون‌های ما را مدام معطل می‌کند تا بررسی‌های لازم را انجام دهد، اما ما بر خلاف این روند به تمام کامیون‌های عراقی اجازه ورود می‌دهیم و تمام ترافیک به مرزهای ما منتقل می‌شود.

مصری اظهار کرد: کسانی که در وزارت خارجه برای حل مسائل تجاری رایزنی می کنند، با تعارف مسائل را با طرف عراقی مطرح می کنند و این رویه باید درست شود.

وی با بیان اینکه اتاق بازرگانی باید قاطعانه خواستار حل مشکل تخلیه و بارگیری کالا باشد تا موضوع از طریق وزارت خارجه در دولت پیگیری شود، یادآور شد: کالایی که مبدا و مقصد آن مشخص است باید بدون آنکه باز شود یکسره تا مقصد برود و بساط تخلیه و بارگیری در مرزها جمع شود.

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی درباره نگرانی که در زمینه از دست رفتن نیروی اشتغالی که در حوزه تخلیه و بارگیری در مرزها وجود دارد نیز عنوان کرد: نباید به دنبال ایجاد اشتغال به این شیوه که کارگرانی در مرزها اقدام به تخلیه و بارگیری کالا کنند، باشیم. اگر این روند خوب بود و به ایجاد اشتغال کمک می‌کرد همه کشورهای دنیا از روش تخلیه و بارگیری استفاده می کردند.

مصری با اشاره به اعتبار مورد نیاز حدودا 500 میلیارد تومانی برای فراهم کردن زیرساخت در مرزی مانند پرویزخان، افزود: به جای اینکه این 500 میلیارد تومان را هزینه کنیم تا عده ای در مرز اقدام به تخلیه و بارگیری کالا کنند، این پول را صرف ایجاد یک واحد صادراتی کنیم تا افراد بتوانند با شرایط بهتر آنجا کار کنند، نه اینکه سراغ جابجایی بار در مرز بروند که مشخص نیست از نظر جسمی تا چه سنی می توانند به این کار ادامه دهند. حتی می توان این اشتغال را از طریق ایجاد خدمات در مرزها مانند رستوران، هتل و ... حفظ کرد.

مصری معتقد است، در شرایطی که مقام معظم رهبری تاکید دارند باید به سمت تولیدات دانش بنیان برویم، نباید به فکر چنین روش های نادرستی برای اشتغالزایی باشیم.

خواندن 223 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 21 خرداد 1401 09:14