EN    AR    KU   
چهارشنبه, 01 تیر 1401 13:49

با حضور استاندار و جمع بزرگی از بازاریان و فعالین اقتصادی کرمانشاه، مراسم گرامیداشت روز اصناف در اتاق بازرگانی کرمانشاه برگزار شد.

بهمن امیری مقدم استاندار کرمانشاه در این مراسم از اصناف به عنوان همراهان همیشگی نظام و انقلاب یاد کرد که چه در به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی و چه دوران دفاع مقدس همواره پای کار بوده اند و عنوان کرد: اصناف ما در این سال‌ها هرکجا که شرایط سختی داشتیم مانند ایام بیماری کرونا، به عنوان ارزشمندترین قشر جامعه همواره دوشادوش مردم بودند.

استاندار کرمانشاه از اصناف به عنوان پل ارتباطی با دولت هم یاد کرد و افزود: تقاضا داریم اصناف همچون گذشته تعامل خود را با دولت تقویت کنند تا بتوانیم با همراهی یکدیگر پشت دشمن را به خاک بمالیم.

امیری مقدم یکی از ویژگی‌های مهم اصناف و قشر بازاریان را رفتار خوب با مردم و کسب روزی حلال دانست و با بیان اینکه در گذشته بازاریان برای یادگیری تجارت حلال درس حوزه می‌خواندند، خاطرنشان کرد: امروز هم بازاریان باید همین روند را در پیش بگیرند و اجازه ندهند فردی غیر امین وارد جمع آنها شود.

خواسته دیگر استاندار کرمانشاه از اصناف خود نظارتی برای جلوگیری از تخلفات بود و تاکید کرد: علاقمندیم جلوگیری از تخلفات با همراهی خود بازاریان باشد، نه اینکه از روش‌های اجباری و در نظر گرفتن جریمه استفاده شود.

استاندار کرمانشاه مطالبه دیگری هم از بازاریان کرمانشاه داشت و آن حضور پررنگ تر در آیین های ملی و مذهبی مانند گذشته بود.

وی به مهمترین مشکلات بازار هم اشاره کرد و افزود: یکی از چالش‌های مطرح شده از سوی بازاریان موضوع ریزگردها بود که در این بخش دولت از طریق وزرا در حال پیگیری‌های مشترک بین المللی است.

امیری مقدم  یادآور شد: دغدغه مهم اصناف کرمانشاه درباره تاثیر ریزگردها بر کسب و کار آنها و لزوم در نظر گرفتن مشوق‌ها را نیز دنبال خواهیم کرد.

رضا سلیم ساسانی رئیس اتاق اصناف کرمانشاه نیز با اشاره به شرایط سختی که طی ۲.۵ سال اخیر به دلیل شرایط بیماری کرونا به اصناف تحمیل شد، افزود: این شرایط مختص به کرمانشاه نبود و تمام کشور با آن درگیر بودند.

وی معضل مهمی که اکنون اصناف را درگیر کرده و  مختص به کرمانشاه و چند استان دیگر است را پدیده ریزگردها دانست و عنوان کرد: در روزهایی که با گرد و خاک مواجهیم نه بازارایان رمغی برای رفتن به مغازه دارند و نه مردم به بازار می‌آیند که خریدی انجام دهند.

رئیس اتاق اصناف کرمانشاه خواستار در نظر گرفتن مشوق‌های مالیاتی برای بازاریان کرمانشاه که با این شرایط سخت مواجهند شد و تاکید کرد: تقاضا داریم این موضوع حتما در سفر رئیس جمهور به کرمانشاه مطرح شود.

ساسانی از همراهی خوب اصناف کرمانشاه در جراحی اقتصادی دولت و حذف  ارز ۴۲۰۰ تومانی هم یاد کرد و گفت: خوشبختانه با همراهی شورای تامین امنیت بسیار خوبی در کرمانشاه برای بازاریان فراهم است.

وی در ادامه از وجود ۳۵ هزار واحد صنفی در کرمانشاه در قالب ۵۸ اتحادیه صنفی خبر داد و خاطرنشان کرد: در سراسر کشور اصناف سهم ۱۷ درصد از تولید ناخالص داخلی را به خود اختصاص می‌دهند.

در ادامه مجتبی صفایی نائب رئیس اتاق اصناف کرمانشاه و ایران نیز از مشکلاتی که اصناف در حوزه مالیات با آن مواجهند یاد کرد و افزود: اینکه یک ممیز مالیاتی برای مالیات یک واحد صنفی رقم سه برابر بیشتر از نرخ واقعی را لحاظ می‌کند و صاحب مغازه باید یک سال دنبال کار بدود تا با سند میزان مالیات واقعی خود را ثابت کند، پذیرفتنی نیست.

وی خواستار در نظر گرفتن روش‌های بازدارنده برای ممزین مالیاتی شد تا چنین مشکلاتی برای بازاریان رخ ندهد زیرا آثار مخربی در اذهان آنها خواهد گذاشت.

نائب رئیس اتاق اصناف ایران با بیان اینکه اصناف مقید به پرداخت مالیات هستند، تاکید کرد: اما درخواست ما این است که به جای تمرکز بر واحدهای کوچکی که به صورت منظم اظهارنامه مالیاتی خود را ارائه می‌دهد بر فرارهای مالیاتی بزرگ تمرکز شود.

صفایی با بیان اینکه یک میلیون واحد صنفی کشور نزدیک به ۱۰ هزار میلیارد تومان پرداخت مالیات دارند، یادآور شد: این در حالی است که ۳۰ شرکت بزرگ ۱۲ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی داشتند.

وی در ادامه از همراهی همیشگی بازاریان چه در ایام بیماری کرونا و در چه در سایر موارد یاد کرد و ادامه داد: در استان کرمانشاه و در ایامی که بیماری کرونا شیوع داشت در شرایطی که بازاریان درآمد چندانی نداشتند اما نیم میلیارد تومان کمک مالی به نیازمندان کردند.

در ادامه سردار بهمن ریحانی فرمانده سپاه نبی اکرم (ص) نیز ار جایگاه ویژه کاسب در دین اسلام و نظام جمهوری اسلامی یاد کرد و افزود: این قشر در بدترین شرایط اقتصادی که با آن مواجه بودند به دعوت مقام معظم رهبری مبنی بر کمک مومنانه لبیک گفتند.

به گفته وی، در استان کرمانشاه در قالب این طرح ۸۵۰ هزار بسته معیشتی توزیع شد که بخش قابل توجهی از آن از محل کمک‌های مردمی و بازاریان بود.

در پایان این همایش از تعدادی از چهره‌های ماندگار اصناف کرمانشاه تجلیل شد.

خواندن 195 دفعه