EN    AR    KU   
دوشنبه, 06 تیر 1401 09:09

در هفتاد و هشتمین جلسه شورای گفت‌وگو کرمانشاه تاکید شد: از لزوم حمل یکسره تا افزایش صادرات

هفتاد و هشتمین جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان کرمانشاه با حضور استاندار، رئیس اتاق بازرگانی و جمعی از صادرکنندگان و فعالان اقتصادی برگزار شد.
در ابتدای این جلسه رییس اتاق بازرگانی کرمانشاه گفت: برقراری حمل یکسره کالا در مرزهای استان مهمترین مطالبه بخش خصوصی در سفر رئیس جمهور به کرمانشاه است.
کیوان کاشفی از تجارت خارجی به عنوان یکی از پتانسیل‌های بزرگ اقتصادی کرمانشاه یاد کرد و افزود: اینکه بر اساس آمار سال ۱۴۰۰ سازمان توسعه تجارت، کرمانشاه رتبه پنجم صادرات کشور و رتبه چهارم صادرات به کشورهای همسایه را کسب کرده بیانگر ظرفیت‌های صادراتی استان است.
وی با اشاره به صادرات دو میلیارد و ۸۸۰ میلیون دلاری کرمانشاه در سال گذشته، از روند صعودی صادرات استان طی ۲۰ سال اخیر یاد کرد که از ۸۰ میلیون دلار در سال ۱۳۸۰ به رقم فعلی رسیده و عنوان کرد: بررسی روند صادرات استان نشان می‌دهد طی سه، چهار سال اخیر به ثبات رسیده‌ایم و اگر مدتی هم رشد نداشتیم ناشی از شوک تعهدات ارزی بوده است.
عضو هیات رییسه اتاق ایران یکی از نقاط مثبت دیگر صادرات کرمانشاه را سهم ۴۳ درصدی استان از مجموع صادرات ایران به عراق اعلام کرد که این سهم با احتساب گاز و میعانات نفتی به ۵۳ درصد می‌رسد.
کاشفی سپس از افق روشن صادرات به عراق حداقل برای ۱۰ سال آینده خبر داد و عنوان کرد: بر اساس اطلاعات بانک جهانی، عراق به عنوان کشور همسایه در فاصله ۲۰۰ کیلومتری ما یکی از قطب‌های در حال پیشرفت اقتصادی جهان است و سالانه نزدیک به ۱۴۰ میلیارد دلار نفت می‌فروشد.
وی معتقد است، مجموع این موارد نشان می‌دهد بازار عظیمی را برای چند سال آینده در کشور عراق داریم که باید برای استفاده حداکثری از این بازار برنامه‌ریزی داشته باشیم.
وی سپس از چالش‌های مهم پیش روی صادرات هم یاد کرد که رفع تعهدات ارزی از مهمترین آنها بود و تاکید کرد: مسائل ناشی از رفع تعهدات ارزی و برخی دیگر از سیاست‌هایی که علیه حوزه صادرات اعمال می‌شود، باعث شده برخی از بازرگانان ما از رده خارج شوند و این در حالیست که بازرگانان واسطه‌های مهم بین تولید و بازاریابی هستند و برخی از آنها چندین واحد تولیدی بزرگ را راهبری می‌کنند.
کاشفی سپس سه خواسته مهم را هم در حوزه تجارت خارجی مطرح کرد که مهمترین آن لزوم برقراری حمل یکسره در مرزهای ایران با عراق بود.
وی روند کنونی تخلیه و بارگیری که در مرزها انجام می‌شود را باعث افزایش هزینه‌های صادرات، کاهش کیفیت محصول و شلوغی و نابسامانی در مرزها دانست و اظهار کرد: به علاوه تا زمانی‌که روند کنونی برقرار است نیازمند هزینه‌های عظیم عمرانی برای زیرساخت‌های مرزی هستیم.
رئیس اتاق کرمانشاه برقراری حمل یکسره را مهمترین خواسته بخش خصوصی در سفر رئیس جمهور به کرمانشاه اعلام کرد و گفت: تقاضا داریم این موضوع یکبار برای همیشه حل شود، زیرا نیازمند یک عزم ملی است.
وی یکی از موانع حذف تخلیه و بارگیری کالا در مرزها را مخالفت‌های منطقه‌ای به جهت نگرانی از اشتغال نیروی کار شاغل در مرزها دانست و عنوان کرد: باید برای این گروه شغل ثابت ایجاد کنیم، نه آنکه نگران فعالیت کارگری آنها در مرز باشیم.
خواسته دوم کاشفی تدوین یک پلتفرم و ‌چارچوب برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در مرزهای استان بر اساس روشی قانونمند بود و گفت: اکنون سرمایه‌گذاران متعددی متقاضی فعالیت در مرزها هستند، اما موانعی پیش روی آنها است.
وی معتقد است، چنانچه فعالیت برای حضور بخش خصوصی تسهیل شود می‌توان بسیاری از خلاهای زیرساختی مرزها از جمله انبار، سردخانه، سکوهای بارگیری و ... را مرتفع کرد و کارهای عمرانی قابل توجهی در مرزها صورت داد.
رئیس اتاق کرمانشاه به موضوع پایین بودن سهم حوزه تجارت از تسهیلات بانکی هم اشاره کرد و ادامه داد: هم اکنون این سهم تنها نزدیک به سه درصد است.
وی با بیان اینکه تخصیص تسهیلات به حوزه تجارت می‌تواند به جهش صادرات استان کمک کند، یادآور شد: در بخش تجارت کمترین عدم وصول تسهیلات بانکی را داریم.

همه تولیدات کرمانشاه باید صادراتی شود
در ادامه استاندار کرمانشاه با تاکید بر لزوم دو برابر کردن میزان صادرات استان، گفت: این کار سخت، اما شدنی است.
بهمن امیری مقدم با اشاره به وجود پنج مرز رسمی و یک بازارچه مرزی استان و همچنین ۳۷۰ کیلومتر مرز مشترک با هر دو بخش کردی و عربی عراق، افزود: سهم بیش از ۵۰ درصدی کرمانشاه از صادرات به عراق و سهم ۱۰ درصدی از کل صادرات کشور گواهی بر مزیت‌های صادراتی استان است.
وی با بیان اینکه همین میزان صادرات نیز تمام ظرفیت صادراتی استان نیست، خاطرنشان کرد: ظرفیت بخش خصوصی کرمانشاه آنقدر هست که صادرات استان را دو برابر کنیم.
مدیر ارشد استان کرمانشاه اظهار کرد: هدف‌گذاری افزایش دو برابری صادرات کرمانشاه سخت، اما با تلاش و همراهی دولت و بخش خصوصی قابل دسترس است.
امیری مقدم وظیفه دولت در این راستا را فراهم کردن زیرساخت‌های توسعه صادرات خصوصا در مرزها اعلام کرد و خواستار همراهی دستگاه‌های اجرایی خصوصا راهداری و گمرک برای رفع موانع زیرساختی شد.
امیری مقدم اضافه کرد: البته برای پایانه‌های مرزی استان نیز عدد قابل توجهی در سفر هیات دولت به استان در نظر گرفتیم که امیدواریم تزریق این اعتبارات به بهبود زیرساخت‌های مرزی استان کمک کند.
وی از راهداری خواست هرچه زودتر طرح جامع مرزهای شوشمی، شیخ صله و سومار و همچنین کمربندی مرز سومار را پیگیری کند.
استاندار کرمانشاه از کوتاهی پنج ماهه در اجرای طرح جامع گمرک پرویزخان هم انتقاد کرد و این فرصت سوزی را غیرقابل قبول دانست.

استاندار کرمانشاه وظیفه بخش خصوصی را نیز برای افزایش صادرات استان خطیر دانست و عنوان کرد: تمام واحدهای تولیدی استان باید از این پس در صادرات سهم داشته باشند و از تمام تولیدات استان برای صادرات استفاده شود.
وی اضافه کرد: البته این صادرات باید برای مواد فرآوری شده با ارزش افزوده باشد و خام فروشی را در استان تعطیل کنیم.
استاندار کرمانشاه بر لزوم برپایی نمایشگاه توانمندی‌های تولیدی استان در مرز پرویزخان هم تاکید کرد تا تجار عراقی بتوانند در همانجا بازدید و عقد قرارداد داشته باشند.
موضوع دیگری که مورد تاکید استاندار کرمانشاه قرار گرفت لزوم برقراری حمل یکسره در مرزها با عراق بود و با بیان اینکه این موضوع باید از طریق وزارت امور خارجه پیگیری شود، گفت: باید جلسه‌ای مشترک در این زمینه بین مسئولین امور خارجه دو کشور و استانداران استان‌های مرزی برگزار شود.
وی همچنین از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در مرزهای استان به شدت استقبال کرد و افزود: باید زمینه حضور سرمایه‌گذاران در طرح‌های جامع و حتی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی فراهم شود.
استاندار کرمانشاه معتقد است، همه دستگاه‌ها باید بخش خصوصی را برای سرمایه‌گذاری در مرزها حمایت کنند.
وی همچنین بر لزوم افزایش سهم حوزه تجارت از پرداخت تسهیلات خصوصا از محل تسهیلات تبصره ۱۸ تاکید کرد.
امیری مقدم بر لزوم رونق واردات از عراق با اولویت تامین کالاهای اساسی مورد نیاز مردم و تجهیزات و ماشین آلات صنایع هم تاکید کرد و ادامه داد: نباید منتظر بمانیم که تجار عراقی سراغ ما بیایند، بلکه حتی باید تجار خرد عراق را هم پای کار بیاریم.

در ادامه ناصر مرادی رئیس شورای ملی نخود و رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق کرمانشاه نیز از کرمانشاه به عنوان یکی از قطب‌های مهم تولید نخود کشور یاد کرد و افزود: این محصول به لحاظ مصرف آب کمی که دارد بسیار مورد توجه است.

وی با بیان اینکه در گذشته واردات نخود با ارز ۴۲۰۰ تومانی انجام می‌شد و از همین رو برای صادرات آن سخت‌گیری هایی وجود داشت، تاکید کرد: اکنون که ارز ۴۲۰۰ تومانی حذف شده صادرات این محصول باید تسهیل شود.

موضوع دیگری که مرادی به آن اشاره کرد در نظر گرفتن مالیات های قابل توجه برای صادرکنندگان بر اساس تراکنش‌های مالی بود و خواستار در نظر گرفتن راهکاری برای این موضوع شد.

وی افزود: از سوی دیگر به لحاظ اینکه گمرک کرمانشاه در داخل شهر واقع شده، خواب کامیون ها هزینه زیادی به صادرکنندگان وارد می‌کند.

در ادامه نمایندگانی از فعالان اقتصادی مرزهای کرمانشاه نیز به بیان مشکلات خود پرداختند.

در ادامه این نشست از صادرکنندگان برتر استان شامل مهندس علیزاده برمی مدیرعامل شرکت توسعه صنایع چاپ و بسته‌بندی کرمانشاه، امیرحسین صفری مدیرعامل شرکت مانیزان، مظفر عبدالله مدیرعامل شرکت روژین تاک، سید جعفر هاشمی مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی کرمانشاه، ایرج وطن دوست مدیرعامل شرکت لاوین پلاست بیستون، آرام خوشه سپهر مدیرعامل شرکت آرام خوش، حمیدرضا تازش مدیرعامل شرکت چینی کرد، یاسر وطن دوست مدیرعامل شرکت اورامان غرب، بیژن قبادی مدیرعامل شرکت شیرین بیان زاگرس، کسری ذوالفقاری مدیرعامل شرکت سیما فولاد جهان، امیررضا حسینی مدیرعامل شرکت جام پلاست، جهانبخش شکری مدیرعامل مجتمع جهان فولاد غرب، جواد خسروی کاکاوند مدیرعامل شرکت فرش رجال و آرش عباسی بازرگان محترم تقدیر شد.

خواندن 215 دفعه