EN    AR    KU   
دوشنبه, 06 تیر 1401 12:32

در یکصدمین کارگروه استانی فرش تاکید شد: لزوم تشکیل انجمن تخصصی فرش در کرمانشاه

یکصدمین کارگروه استانی فرش کرمانشاه با حضور رئیس اتاق کرمانشاه و تعدادی از فعالان این عرصه برگزار شد.

کیوان کاشفی رئیس اتاق کرمانشاه در ابتدای این جلسه ابتدا اشاره‌ای به اهمیت برنامه توسعه بلندمدت کشوری و استانی و وجود یک نهاد متولی برای این منظور داشت و عنوان کرد: تنها از طریق چنین نهادی است که می‌توانیم ظرفیت‌های اقتصادی که در بلندمدت توسعه آفرین است را شناسایی و بر آنها تمرکز کنیم.

وی با بیان اینکه اتاق بازرگانی همواره هر ظرفیتی که امکان توسعه اقتصادی را ایجاد می‌کند را مورد توجه قرار داده و حتی برای آن تشکل سازی کرده، عنوان کرد: این تشکل‌ها با حضور افراد متخصص شکل گرفته، جایگاه قانونی دارد و می‌تواند تریبونی در نهادهای مختلف باشد.

 

رئیس اتاق کرمانشاه وجود نزدیک به ۲۳۰ تشکل ملی و بیش از ۵۰۰ تشکل استانی را گواهی بر این مدعا دانست و تاکید کرد: اتاق بازرگانی نیز به عنوان یک شتابدهنده حمایت‌های مالی و معنوی را از تشکل‌ها دارد.

رئیس اتاق کرمانشاه معتقد است، هم اکنون حوزه فرش کرمانشاه به جایگاهی رسیده که می‌تواند تشکلی اختصاصی برای خود داشته باشد.

به گفته کاشفی، این تشکل می‌تواند در زمینه برندسازی، ایجاد نقشه‌های اختصاصی فرش با برند کرمانشاه، حضور قدرتمند در نمایشگاه‌ها و ... اثرگذار باشد.

وی افزود: بعد از اعلام تمایل اعضا، باید مراحل بعدی آن یعنی ارایه درخواست به اتاق ایران، تدوین اساسنامه، برگزاری مجمع و ... انجام شود.

در ادامه جلیل بالایی مدیر طرح و توسعه اتاق کرمانشاه نیز با اشاره به اهمیتی که فرش دارد، افزود: فرش علاوه بر بعد صنعتی و اشتغالزایی که دارد با فرهنگ منطقه نیز عجین است.

وی با تاکید بر اینکه فرش کرمانشاه این ظرفیت را دارد که یک کرسی ملی داشته باشد، افزود: باید بتوانیم برای فرش یک انجمن تخصصی راه‌اندازی کنیم.
بالایی همچنین بر لزوم تکمیل زنجیره ارزش فرش، حضور در نمایشگاه‌های کشورهای مختلف و ... تاکید کرد.

وی افزود: باید در صنعت فرش کرمانشاه، فناوری های جدید را دنبال کنیم.

مدیر طرح و توسعه اتاق کرمانشاه خاطرنشان کرد: برای احیا جایگاه فرش کرمانشاه، باید از ظرفیت اتاق کرمانشاه استفاده کنیم.

احسان باقرخانی معاون توسعه بازرگانی سازمان صمت استان کرمانشاه نیز در این نشست بازاریابی و فروش را حلقه مفقوده فرش کرمانشاه دانست و گفت: صنعت فرش پتانسیل فراوانی برای تولید و اشتغال دارد.

وی عنوان کرد: از سوی دیگر زنجیره پشم تا فرش استان نیز اگرچه تکمیل نشده اما شکل گرفته و باید برای تکمیل آن تلاش کنیم.

باقرخانی تامین مالی در حوزه فرش را مهم ارزیابی کرد و افزود: باید بخش فرش استان نمایندگانی در هیات‌های تجاری و اقتصادی داشته باشد.

فعالان صنعت فرش حاضر در جلسه نیز مسائلی را پیرامون موزه دائمی فرش، ارز صادراتی فرش و ... مطرح کردند.

خواندن 187 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 06 تیر 1401 18:38