EN    AR    KU   
سه شنبه, 07 تیر 1401 12:04

بی ثباتی قیمت ها، چالش مهم پیش روی صنایع

مدیرعامل مجتمع شیمیایی بیستون کرمانشاه کمبود نقدینگی خصوصا برای سرمایه در گردش را یکی از مهمترین چالش‌های پیش روی صنایع دانست و خواستار همراهی بیشتر بانک‌ها در این زمینه شد.

احد قبادی به مناسبت روز صنعت و معدن (۱۰ تیر) از چالش‌های متعددی که صنایع با آن مواجهند یاد کرد و افزود: یکی از مهمترین این چالش‌ها کمبود نقدینگی است، خصوصا برای واحدهایی که دانش‌بنیان هستند و صاحبان ایده معمولا سرمایه اولیه کمتری دارند.

وی معتقد است، اکنون که با افزایش نرخ ارز و به تبع آن افزایش قیمت بسیاری از مواد اولیه، تجهیزات و ماشین‌آلات مورد نیاز صنایع مواجهیم مشکل کمبود نقدینگی و نیاز به سرمایه در گردش خود را بیشتر نشان می‌دهد.

قبادی با بیان اینکه بانک‌ها باید در زمینه پرداخت تسهیلات بانکی تسهیل گری بیشتری خصوصا در زمینه وثایق بانکی داشته باشند، خواستار کاهش بروکراسی پیچیده بانک‌ها شد.

وی عنوان کرد: البته لازم است، در کنار منابع بانکی به سمت سایر روش های تامین مالی از جمله بازار سرمایه و ... هم برویم که در این بخش نیز باید شرایط حضور شرکت‌ها آسان شود.

موضوع دیگری که رئیس هیات مدیره شرکت شیرین بیان زاگرس به عنوان چالش مهم صنایع از آن یاد کرد عدم امکان برنامه‌ریزی صنایع به دلیل نوسانات شدید قیمت‌ها بود.

قبادی با بیان اینکه در برخی مواقع قیمت مواد اولیه طی زمان کوتاهی بسیار زیاد می‌شود، یادآور شد: این امر باعث می‌شود صنایع نتوانند به قراردادها و تعهداتی که دارند عمل کنند و این موضوع برای صنایع صادرات محور که قراردادهای خارجی دارند محسوس‌تر است.

وی ثبات قیمت‌ها را مهمترین نکته برای برنامه‌ریزی بنگاه‌های اقتصادی دانست که مسئولین حتما باید فکری به حال این موضوع داشته باشند.

 

مدیرعامل مجتمع شیمیایی بیستون کرمانشاه اظهار کرد: از سوی دیگر عدم ثبات در قیمت‌ها در نهایت به زیان مصرف‌کنندگان است.

قبادی عدم همراهی بدنه کارشناسی دستگاه‌ها با بخش خصوصی و بروکراسی اداری این بخش را یکی دیگر از چالش‌های پیش روی حوزه صنعت و معدن دانست و عنوان کرد: اگرچه در سطح مدیران کل همراهی خوبی با صنایع وجود دارد اما مدیران میانی و بدنه کارشناسی درباره اهمیت حمایت از بخش خصوصی توجیه نیستند.

وی اظهار کرد: تا زمانیکه این شرایط تسهیل نشود، امکان اینکه صنایع بتوانند با فراغ خاطر کسب و کار خود را توسعه دهند فراهم نیست.

رئیس هیات مدیره شرکت شیرین بیان زاگرس، به معضل رکود صنایع استان کرمانشاه و یا فعالیت زیر ظرفیت آنها هم اشاره کرد که عمدتا ناشی از همین مشکلات است.

قبادی ادامه داد: بسیاری از این صنایع با سرمایه اولیه که به نرخ امروز چند صد و حتی چند هزار میلیارد تومان است راه‌اندازی شدند و اکنون راکد ماندند.

وی معتقد است، در کنار توجهی که به سرمایه‌گذاری‌های جدید در استان می‌شود باید برای حمایت از صنایع راکد و نیمه فعال هم برنامه داشته باشیم.

قبادی در پایان ضمن تبریک روز صنعت و معدن به همه دست اندرکاران این عرصه، ابراز امیدواری کرد توجه به بخش صنعت و معدن مختص به یک روز خاص نباشد.

خواندن 155 دفعه