EN    AR    KU   
سه شنبه, 07 تیر 1401 12:16

یک صنعتگر و صادرکننده: رفع تعهدات ارزی و بی ثباتی نرخ ارز، دو سد مهم پیش روی صنایع

عضو هیات نمایندگان اتاق کرمانشاه معتقد است، مشکلات رفع تعهدات ارزی طی حدود سه سال اخیر به مهمترین چالش صنایع خصوصا صنایع صادرات محور تبدیل شده است.

نوید یوسفی به مناسبت روز صنعت و معدن (۱۰ تیر) از مهمترین دغدغه‌های پیش روی صنعتگران یاد کرد و گفت: از سال ۱۳۹۷ موضوع رفع تعهدات ارزی به یکی از مهمترین موانع صادرات محور تبدیل و باعث شده بسیاری از صنعتگران برجسته از عرصه صادرات فاصله بگیرند.

وی تأکید کرد: در شرایطی که طی سال‌های اخیر نرخ ارز افزایش چند برابری داشته و به تبع آن باید شاهد جهش صادرات هم می‌بودیم، عنوان کرد: موانعی که پیش روی برگرداندن ارز به کشور وجود داشت باعث شد صادرات از رونق بیفتد و صنایعی که صادرات محور هستند آسیب جدی ببینند.

این صادرکننده تاکید کرد: اگر این موانع نبود، امروز بسیاری از صنایع می‌توانستند با استفاده از رونق صادرات فعالیت خود را توسعه دهند.

 

بی‌ثباتی نرخ ارز مانع عمل به تعهدات صنایع

یوسفی بی ثباتی نرخ ارز و به تبع آن نوسانات قیمتی شدید مواد اولیه مورد نیاز صنایع را نیز چالش اصلی دیگری دانست که امکان برنامه‌ریزی را از بنگاه‌های اقتصادی می‌گیرد.

وی خاطرنشان کرد: در بسیاری از موارد صنعتگران به صورت ناگهانی با جهش مواد اولیه مواجه شده و نمی‌توانند به قراردادها و تعهداتی که داشتند عمل کنند.

این تولیدکننده اظهار کرد: در چنین شرایطی به صورت دستوری به تولیدکنندگان تاکید می‌شود که حق افزایش قیمت تولیدات خود را ندارند در غیر این صورت با برخوردهای تعزیری مواجه می‌شوند و همین امر باعث زیان انباشته بسیاری از واحد‌های تولیدی شده است.

 

بروکراسی دست و پای بخش تولید را بسته است

 

موضوع دیگری که یوسفی بر آن تاکید داشت نامناسب بودن فضای کسب و کار و بروکراسی اداری پیچیده پیش روی بخش خصوصی بود.

وی با بیان اینکه این بروکراسی در بانک‌ها و‌بدنه کارشناسی دستگاه‌ها بسیار بیشتر است، افزود: تقاضا داریم مدیران ارشد دستگاه‌ها کارشناسان را نسبت به اهمیت همراهی بخش خصوصی توجیه کنند.

عضو هیات نمایندگان اتاق کرمانشاه با بیان اینکه در برخی موارد این بروکراسی باعث می‌شود سرمایه‌گذاران جدید و کسانیکه قصد توسعه واحد خود را دارند منصرف شوند، افزود: گاهی یک فعال اقتصادی باید ماه‌ها برای اخذ یک مجوز در دستگاه‌ها در رفت و آمد باشد.

 

بانک‌ها همراه صنعت نیستند

عدم همراهی بانک‌ها و پایین بودن اختیارات استانی آنها نیز موضع دیگری بود که یوسفی از آن یاد کرد و گفت: اخیرا که نوسانات ارز جدی تر شده بسیاری از بنگاه‌های اقتصادی برای تامین سرمایه در گردش خود با مشکل مواجهند.

وی خاطرنشان کرد: این در حالی است که بانک‌ها برای اخذ وثایق سخت‌گیری فراوانی دارند و در عمده موارد محل طرح را به عنوان وثیقه نمی‌پذیرند.

یوسفی از پایین بودن اختیارات بانک‌های استانی هم یاد کرد و ادامه داد: اکنون یک واحد تولیدی برای تامین منابع مالی خود تسهیلات میلیاردی نیاز دارد در حالیکه اختیارات بانک‌های استانی برای پرداخت منابع تا این اندازه نیست‌.

خواندن 163 دفعه