EN    AR    KU   
چهارشنبه, 08 تیر 1401 09:52

در جلسه تخصصی اسب کرد مطرح شد: لزوم صادراتی کردن اسب کرد و ثبت جهانی آن به نام کرمانشاه

نشست تخصصی اسب کرد با حضور رئیس اتاق کرمانشاه و جمعی از فعالان عرصه سوارکاری و پرورش اسب کرمانشاه برگزار شد.
در ابتدای این نشست کیوان کاشفی رئیس اتاق کرمانشاه از اسب کرد به عنوان ثروتی برای کرمانشاه یاد کرد و گفت: باید باب تجاری سازی اسب کرد را باز کنیم.
وی با اشاره به ملزوماتی که صادراتی کردن اسب کرد دارد، افزود: یکی از مهمترین این ملزومات ثبت ملی و جهانی اسب کرد به نام کرمانشاه است.
رئیس اتاق کرمانشاه با بیان اینکه موانع گمرکی پیش روی صادرات اسب کرد نیز باید مرتفع شود، تاکید کرد: تلاش می‌کنیم از ظرفیت‌های قانونی که در اختیار اتاق بازرگانی است برای این مهم استفاده کنیم.
کاشفی بر لزوم استفاده از ظرفیت های کشورهای همسایه خصوصا کردستان عراق برای صادراتی کردن اسب کرد تاکید کرد و گفت: برای این منظور باید برنامه‌ای برای اعزام و پذیرش‌های هیات‌های تجاری و اقتصادی با عراق با محوریت اسب کرد داشته باشیم.
وی از افراد توانمند و با سابقه‌ای که در زمینه اسب کرد در کرمانشاه از دیرباز فعالیت داشتند و برای ثبت اسب کرد تلاش کردند هم یاد کرد و افزود: باید با همراهی یکدیگر از ظرفیت عظیمی که در این بخش وجود دارد استفاده کنیم.
داریوش پناهی دبیرکل اتاق کرمانشاه نیز با بیان اینکه در مباحث مرتبط با اسب کرد سه اولویت داریم، ثبت جهانی آن را اولویت اولی دانست که باید دنبال شود.
وی افزود: به علاوه باید ایجاد میدان سوارکاری در استان را نیز دنبال کنیم و این موضوع در سفر رئیس جمهور نیز مطرح شود.
وی تمرکز بر تولید و پرورش اسب کرد با محوریت تجارت و بازرگانی آن را نیز ضروری دانست.
جهانبخش شکری رئیس انجمن صنفی اسب داران کرمانشاه با تاکید بر لزوم راه‌اندازی هرچه زودتر میدان سوارکاری در استان، گفت: راه‌اندازی این میدان می‌تواند به اندازه چند کارخانه به اشتغال و اقتصاد کرمانشاه کمک کند.
وی اسب کرد را ظرفیتی عظیم دانست که می‌تواند کمک بسزایی به اشتغالزایی و تولید ثروت در کرمانشاه داشته باشد.
شکری بر لزوم صادراتی کردن اسب کرد، ثبت جهانی آن و همچنین ایجاد میدان سوارکاری در دهکده المپیک کرمانشاه تاکید کرد.

ستار الماسی رئیس هیات سوارکاری کرمانشاه نیز گفت: باید زمینه خروج قانونی اسب کرد به سایر کشورها و حضور در فستیوال‌ها و رویدادهای خارجی فراهم شود.
وی از برآورد وجود شش هزار اسب کرد در کرمانشاه خبر داد وافزود: اگر تعداد اسب‌هایی که پراکنده در استان حضور دارند را هم حساب کنیم جمعیت اسب کرد به 10 هزار راس هم می‌رسد.
الماسی ادامه داد: براوردها نشان میدهد سالانه نزدیک به هزار راس نیز بر اساس تولید و خرید به جمعیت اسب کرد کرمانشاه اضافه می‌شود.
رئیس هیات سوارکاری استان کرمانشاه با بیان اینکه کشور ایران تنها کشوری است که پنج نژاد بومی اسب شامل دره شوری، کاسپین، ترکمن، اسب کرد و عرب را دارد، یادآور شد: به جز اسب کرد، سایر نژادهای بومی اسب کشور ثبت جهانی شده است.
الماسی از اهمیت و قدمت اسب کرد یاد کرد که به نوعی پایه تمام اسب‌های جهان بوده و تاکید کرد:اسب کرد با وجود ظرفیت‌ها و پتانسیل‌هایی که دارد و آینده روشنی که برای آن متصور است، آنطور که باید مورد توجه قرار نگرفته است.

در ادامه نمایندگان جهاد کشاورزی و میراث فرهنگی از آخرین وضعیت ثبت اسب کرد گزارش دادند.

همچنین فعالان صنعت اسب نیز به بیان مشکلات و نظرات خود پرداختند.

خواندن 166 دفعه