EN    AR    KU   
چهارشنبه, 08 تیر 1401 10:59

بیم و امیدهای سرمایه‌گذاری در بخش صنعت و معدن کرمانشاه

اگر بخواهیم مهمترین موانع و چالش‌هایی كه هم اكنون پیش روی سرمایه گذاری در بخش صنعت و معدن كرمانشاه وجود دارد را نام ببریم باید به چند موضوع مهم اشاره کرد.
آثار به جامانده از جنگ تحمیلی ازجمله فرار سرمایه و صنعت از استان و عقب ماندگی استان در زمینه توسعه صنعتی یکی از مهمترین این چالش ها است، از سوی دیگر بوروکراسی اداری و زمانبر بودن صدور مجوزهای مورد نیاز نیز به مانع دیگری تبدیل شده است.
مشکل تأمین مالی و نقدینگی واحدهای تولید، مشکلات موجود در راستای اجرای طرح های صنعتی و معدنی با منابع طبیعی و محیط زیست، بی ثباتی و عدم انعطاف قوانین و مقررات عدم توجه به ایجاد ارزش افزوده و فروش محصولات به صورت خام خصوصاً در بخش معدن، جهش نرخ ارز و افزایش یکباره هزینه های تولید، عدم هدایت هدفمند منابع استان به دلیل مشخص نبودن پروژه های سرمایه گذاری اولویت دار استان به صورت دقیق و شفاف، تمرکز بر روی بخش کشاورزی به دلیل فرهنگ موجود در استان، عدم تکمیل زنجیره های صنعتی در استان و کمبود نیروی کار ماهر علیرغم داشتن نیروهای بیکار و تحصیلکرده که نشان از عدم هماهنگی بین دانشگاه و صنعت است را نیز می توان از مهمترین چالش های دیگر برشمرد.
اما در استان برنامه‌های متعددی برای تسهیل شرایط سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شده است که یکی از مهمترین آنها راه‌اندازی سامانه پنجره واحد خدمات سرمایه گذاری به منظور تسهیل و تسریع در امر صدور مجوزها می‌باشد.
از سوی دیگر پیگیری تهیه و تدوین اطلس سرمایه گذاری استان کرمانشاه نیز اقدام ارزشمند دیگری برای تسهیل جذب سرمایه‌گذار در استان است.
به علاوه در کرمانشاه مشوق‌های خوبی نیز برایسرمایه‌گذاران در بخش‌های مختلف تعریف شده است که از مهمترین آنها می‌توان به پیگیری برخورداری یازده شهرستان از شهرستان‌های استان از معافیت مالیاتی اشاره کرد.
از جمله دیگر مشوق‌ها، تأسیس صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی جهت تأمین تمام یا قسمتی از خسارت‌های مالی اکتشاف کنندگان و بهره‌برداران (ماده 31 قانون اصلاح معدن)، می باشد.
امكان تخصيص زمين در تمامي شهرك های صنعتی استان با شرايط و تسهيلات ويژه، استفاده از ظرفیت کارگروه‌های تسهیل،رفع موانع تولید، اقتصاد مقاومتی و ... در راستای رفع موانع و مشکلات واحدهای صنعتی، شرکت در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی به منظور معرفی فرصت‌های سرمایه گذاری و ... از جمله سایر مشوق ها و تسهیلات برای جذب سرمایه‌گذاری در استان است.
نکته مهم دیگری که باید به آن اشاره کرد تاثیر سرمایه گذاری حوزه صنعت و معدن در اشتغال استان است که یکی از مهمترین این اثرا توسعه صادرات و ارزآوری حاصل از آن می‌باشد.
با توجه به ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های اقتصادی فراوان استان ازجمله در بخش صنعت و معدن و همچنین دارا بودن 371 کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق، وجود 5 مرز رسمی ( پرویزخان و خسروی در شهرستان قصرشیرین، شیخ صله در شهرستان ثلاث باباجانی، شوشمی در شهرستان پاوه و سومار در شهرستان گیلانغرب )، چهار گمرک رسمی ( پرویزخان، خسروی ،پاوه و کرمانشاه )، دو پایانه بزرگ صادراتی ( خسروی و پرویزخان ) و نیز یک بازارچه مرزی ( تیله کوه در شهرستان سرپل ذهاب )؛ سرمایه گذاری در حوزه های صنعت و معدن می‌تواند موجب اشتغالزایی به صورت مستقیم و غیرمستقیم شود و کاهش نرخ بیکاری استان را در پی خواهد داشت.
جذب سرمایه گذاری‌های جدید در قالب یک زنجیره نیز تاثیر دیگر جذب سرمایه‌گذاری ها در حوزه صنعت و معدن است.

اما اگر بخواهیم به راهكارهايی كه می‌تواند سرمايه گذاران را برای بخش صنعت و معدن استان ترغيب کند هم اشاره کنیم می‌توان به موارد متعددی خصوصا به بهبود فضای کسب و کار و تسهیل و تسریع درخصوص صدور مجوزهای سرمایه گذاری اشاره کرد که در سال‌های اخیر اقدامات خوبی ازجمله راه اندازی سامانه پنجره واحد خدمات سرمایه گذاری صورت گرفته اما بهتر است نواقص و ایرادات سامانه مذکور مرتفع گردد.
تقویت زیرساخت‌ها بویژه در شهرستان‌های مرزی استان، تعامل و مشارکت بیشتر بانک‌ها برای اعطای تسهیلات سرمایه گذاری، معافیت مالیاتی طرح‌های صنعتی و سرمایه گذاری، معافیت یا تخفیف درصدی از حق بیمه نیروهای شرکت‌ها و صنایع جدید و توسعه ای، منعطف نمودن قوانین و مقررات خصوصاً قوانین زیست محیطی و ... راهکارهایی است که می تواند سرمایه گذاران بخش صنعت و معدن را ترغیب کند.
البته مواردی از جمله تعامل و همکاری مدیران و کارشناسان دستگاه‌های اجرایی برای معرفی فرصت‌های سرمایه گذاری استان با استفاده از ظرفیت صدا و سیما، شرکت در نمایشگاه‌ها و سمینارهای سرمایه گذاری، راه اندازی سریع‌تر پرتال اطلس سرمایه گذاری استان که در دست اقدام می‌باشد و توسعه شهرک های صنعتی هم بسیار اثر گذار است.
پیگیری فسخ قرارداد اراضی ملی که در سنوات گذشته در اختیار سرمایه گذاران قرار گرفته اما هیچ اقدامی از سوی آن‌ها صورت نگرفته به منظور واگذاری زمین‌های مذکور برای اجرای طرح‌های سرمایه گذاری جدید نیز می تواند به ترغیب سرمایه گذاران کمک کند.
پیگیری اجرای طرح توسعه شرق و غرب، معافیت چند ساله استان از عوارض تغییر کاربری اراضی زراعی و باغی برای طرح‌های صنعتی و خدماتی، اتصال محور ریلی کرمانشاه به قصرشیرین که عامل مهمی در گسترش صادرات و مبادلات تجاری می‌باشد و تکمیل بزرگراه کربلا تا قصرشیرین نیز راهکارهای دیگری برای ترغیب سرمایه گذاران برای حضور در بخش صنعت و معدن کرمانشاه است.

مصطفي موشاخانی
سرپرست دفتر هماهنگی امور سرمايه گذاری و اشتغال استانداری کرمانشاه

خواندن 139 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 08 تیر 1401 11:34