EN    AR    KU   
چهارشنبه, 08 تیر 1401 11:03

بخش معدن در سایه

اگرچه حوزه صنعت و معدن همواره در کنار یکدیگر دیده شده و متولیان واحد داشته است، اما گستردگی کار در بخش صنایع باعث شده بخش معدن در همه این سال ها کمتر مورد توجه قرار بگیرد.
سهم کمتر بخش معادن از حمایت ها و تسهیلات بانکی خود گواهی بر این مدعاست.
از سوی دیگر در کنار این کم توجهی و عدم توسعه یافتگی که معادن با آن مواجهند، این بخش چالش های متعدد دیگری هم دارد که عمده این چالش ها از اختیار خود معدن داران خارج است.
برای نمونه بخش معدن و سرمایه گذاری در آن حوزه ای پر ریسک است که هر کسی قدم در این راه نمی گذارد تا سرمایه خود را برای کار معدن بگذارد، مگر افرادی که دلبسته کار باشند.
به علاوه عمده معادن ایران در مناطق کمتر توسعه یافته قرار گرفته شده و معدن داران انتخاب دیگری ندارد و باید در همان منطقه با همه محدودیت های امکانات، زیرساخت و ... فعالیت کنند.
و البته در کنار این موضوع، بوروکراسی اداری پیچیده ای که در بخش معادن داریم مزید مشکلات این بخش شده است و معدن داران باید مدام با دستگاه های مختلف خصوصا دستگاه هایی که مجوز صادر می کنند چالش داشته باشند.
از سوی دیگر معارضین چه دستگاه ها و چه معارضین محلی نیز کار در بخش معدن را دشوار کرده و گاهی بخاطر وجود یک معارض فعالیت معدنی باید مدت ها متوقف بماند و معدن دار متحمل هزینه های فراوان شود.
تصمیمات ناگهانی و خلق الساعه که گاهی کارشناسی شده نیست هم در این سال ها صدمه فراوانی به معادن زده و هزینه کار در بخش معدن را بالا برده است، خصوصا افزایش های ناگهانی و قابل توجه عوارض بخش معدن که متاسفانه در بسیاری از مواقع برای معادن سراسر کشور نیز بدون توجه به آنکه ظرفیت این معادن متفاوت است اما یکسان در نظر گرفته می شود.
بیشتر از اینکه در بخش معادن از تحریم های خارجی اثر بپذیریم تحریم های داخلی بر فعالیت ما اثر گذاشته است و از چتر حمایتی برخودار نیستم.
فرسوده شدن ناوگان و ماشین آلات حوزه معدن و فراهم نبودن امکان نوسازی آن برای صاحبان معدن نیز مزید مشکلات شده و این در حالی است که در تمام دنیا از تجهیزات و ماشین‌آلات مدرن و به روز در معادن استفاده می‌شود.
با وجود تمام این مشکلات، معدن داران در همه این سال ها با تمام توان در برابر مسائلی که وجود دارد خود را سر پا نگه داشته اند و به اقتصاد و اشتغال کشور کمک کردند.
این معدن است که مواد اولیه بسیاری از صنایع بزرگ سیمان، فولاد و ... کشور ر تامین می کند و هر شغل معدنی چند برابر شغل غیرمستقیم به همراه دارد و از سوی دیگر بارها تاکید شده که بخش معدن آنقدر امکان حمایت و توسعه دارد که می تواند جایگزینی برای فروش نفت شود.
حالا این بخش چشم انتظار حمایت ها و نگاه ویژه مسئولین است وکه نباید اجازه بدهیم این نعمت خدادادی به راحتی از دست ما برود.

محمد عارف ابراهیمی
رئیس خانه معدن استان کرمانشاه

خواندن 194 دفعه