EN    AR    KU   
پنج شنبه, 09 تیر 1401 08:49

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کرمانشاه: جهش کرمانشاه به سمت بهره‌برداری از طرح‌های بزرگ صنعتی

محسن دارابی ضمن تبریک روز صنعت و معدن ابتدا اشاره ای به نامگذاری سال تولید، دانش‌بنیان، اشتغال آفرین از سوی مقام معظم رهبری داشت و اظهار کرد: ما نیز در راستای تحقق معنویات مقام معظم رهبری توجه خود را معطوف به ارتباط دو سویه با حوزه علمی و دانشگاهی کردیم و تلاش کردیم سمت و سویی به کارها بدهیم که حداکثر استفاده را از ظرفیت نخبگان علمی در حوزه تولید و تجارت ببریم.
وی ادامه داد: از نظر ما کالایی دانش‌بنیان است که بیشترین سهم در ارزش افزوده آن مربوط به حوزه دانش باشد.
رئیس سازمان صمت استان کرمانشاه از ظرفیت قابل توجه کرمانشاه در حوزه علمی و دانشگاهی یاد کرد که می‌توان با بهره‌جویی از این ظرفیت به رونق تولید و تجارت استان نیز کمک کرد.
وی اضافه کرد: تمام توان خود را بر استفاده از ظرفیت تحصیلکرده‌های دانشگاه خواهیم گذاشت.
دارابی سپس به سیاست‌های مقام عالی وزارت صنعت، معدن و تجارت اشاره کرد و ادامه داد: چهار اولویت مهم تعریف شده که شامل راه‌اندازی طرح‌های نیمه تمام، تامین مالی طرح‌ها، احیا واحد‌های راکد و تکمیل ظرفیت تولیدی واحد‌های موجود است که ما هم این مهم را در استان در اولویت کارها قرار دادیم.
به گفته دارابی، برای استان کرمانشاه در سال جاری تامین منابع مالی ۴۰ واحد تولیدی و صنعتی، احیا ۲۰ واحد صنعتی و پنج واحد معدنی ، اتمام و تکمیل چند طرح نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی بالای ۶۰ درصد و پیگیری و تکمیل چند طرح مهم صنعتی در نظر گرفته شده که کرمانشاه سعی کرده حتی بیش از هدف‌گذاری و برشی که وزارت برای استان تعریف کرده، برای خود تعهد ایجاد کند.
رئیس سازمان صمت استان کرمانشاه از پیگیری چند طرح مهم و عظیم استان کرمانشاه در سال جاری خبر داد و عنوان کرد: یکی از مهمترین این طرح‌ها پروژه ذوب آهن بیستون است که بسیار امیدواریم تا پایان نیمه اول سال به بهره‌برداری برسد.
وی با بیان اینکه این پروژه ظرفیت تولید ۴۰۰ هزار تن آهن اسفنجی را در سال دارد، اعتبار ذوب آهن بیستون را رقمی نزدیک به ۱۲۰۰ تا ۱۳۰۰ میلیارد تومان برآورد کرد.
به گفته وی، در کنار پروژه ذوب آهن نیروگاه ۱۲ مگاواتی نیز با سرمایه‌گذاری نزدیک به ۳۰۰ میلیارد تومان تعریف شده که به بهره‌برداری خواهد رسید.
رئیس سازمان صمت استان کرمانشاه یکی دیگر از پروژه‌های مهمی که امسال مورد تمرکز قرار دارد را بیواتانول اعلام کرد که بر اساس وعده سازمان گسترش امسال به بهره‌برداری خواهد رسید.
دارابی سرمایه‌گذاری پروژه بیواتانول را هم نزدیک به ۷۰۰ میلیارد تومان اعلام کرد که ظرفیت تولید سالانه ۶۰ میلیون لیتر بیواتانول در سال را دارد و با بهره‌برداری از این واحد سالانه ۶۰ میلیون دلار صرفه‌جویی انرژی به همراه دارد.
رئیس سازمان صمت استان کرمانشاه سرم سازی ایمان سرم را نیز از دیگر طرح‌های مهم صنعتی استان اعلام کرد که اگر مشکل خاصی رخ ندهد امسال به بهره‌برداری می‌رسد.
دارابی ظرفیت این واحد را نیز تولید ۱۲ میلیون عدد سرم در سال عنوان کرد و افزود: سرمایه‌گذاری این طرح نیز بین ۲۳۰ تا ۲۴۰ میلیارد تومان است و به ۶۰ میلیارد تومان تسهیلات هم نیاز دارد.
دارابی با بیان اینکه طرح‌های مهم دیگری هم داریم که تا سال ۱۴۰۲ به بهره‌برداری می‌رسند و تامین اعتبار آنها در دست انجام است، خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین این طرح‌ها توسعه پتروشیمی کرمانشاه ( اوره و آمونیاک) است.
وی تاکید کرد: ظرفیت این پروژه هم اکنون یک میلیون و ۵۰ هزار تن در سال است که با اجرای طرح توسعه دو برابر خواهد شد.
رئیس سازمان صمت استان کرمانشاه از پیشرفت فیزیکی ۵۷ درصدی این طرح خبر داد و افزود: برای این طرح نیز ۱۲۰ میلیون یورو اعتبارات ارزی گذاشته شده که اگر به موقع تامین شود این پروژه نیز تا پایان ۱۴۰۲ به بهره‌برداری می‌رسد.
دارابی اظهار کرد: یکی دیگر از این طرح‌ها کاغذ بسته‌بندی بیستون تامین از پروژه‌های شستا است که ۵۳ درصد پیشرفت دارد.
وی با اشاره به نیاز تسهیلاتی ۲۵۰ میلیارد تومانی که این طرح دارد، خاطرنشان کرد: معادل همین رقم نیز آورده شستا است.
به گفته این مسئول، تکمیل این پروژه تاثیر بسزایی در تکمیل زنجیره ارزش سلولزی در کرمانشاه دارد.
وی همچنین از در دست اقدام بودن دو پروژه کاشی و سرامیک هم در استان خبر داد که ظرف ۱۸ تا ۲۴ ماه آینده به بهره‌برداری می‌رسند و ظرفیت تولید کاشی و سرامیک استان را دو برابر خواهد کرد.
رئیس سازمان صمت استان کرمانشاه عنوان کرد: نگاه این دو واحد عمدتا صادراتی و به بازارهای عراق است.
دارابی یکی دیگر از پروژه‌های مهمی که تامین اعتبار آن دنبال می‌شود را طرح توسعه ایران خودرو کرمانشاه اعلام کرد که ظرفیت این واحد به صد هزار دستگاه در سال برسد.
دارابی در ادامه با بیان اینکه در سال گذشته به عمده وعده‌هایی که در حوزه صنعت استان داده شده بود عمل شد، خاطرنشان کرد: بهره‌برداری مجدد از پروژه خمیرمایه بعد از چند سال رکود، پاکت سازی سیمان غرب و سرمایه‌گذاری خارجی فروسیلیکومنگنز ( پروژه متحد شرق آسیا) از جمله این موارد بود.
وی در ادامه از وضعیت کنونی صنایع و معادن استان هم یاد کرد و ادامه داد: هم اکنون ۸۵۴ واحد صنعتی دارای پروانه بهره‌برداری در کرمانشاه داریم و تعداد واحد‌های معدنی دارای پروانه بهره‌برداری نیز ۲۲۲ مورد است .

خواندن 224 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 09 تیر 1401 09:03