EN    AR    KU   
پنج شنبه, 09 تیر 1401 10:05

مدیرعامل صنایع غذایی اوکادو: کمبود نقدینگی، اصلی ترین معضل پیش روی صنایع

یک فعال اقتصادی کمبود نقدینگی را یکی از مهمترین مشکلات صنایع دانست و افزود: گرانی تسهیلات بانکی باعث شده صنعتگران در صورت استفاده از تسهیلات بانکی توان رقابتی خود را از دست می دهند.

حامد احمدیان به مناسبت روز صنعت و معدن (10 تیر) ضمن تبریک این روز به تمامی کسانیکه در عرصه تولید و تجارت فعالیت دارند، گفت: امروز صنعتگران با چالش های متعددی مواجهند که باید با کمک یکدیگر بتوانیم به رفع این مشکلات کمک کرده و شرایط رشد و اعتلای صنعت کشور و نزدیک شدن آن به جایگاه واقعی را فراهم کنیم.

وی اصلی ترین مشکلی کنونی بخش صنعت را کمبود نقدینگی اعلام کرد و یادآور شد: به دلیل تورم فراوانی که در کشور با آن مواجهیم بسیاری از تولیدکنندگان امروز برای سرمایه در گردش خود دچار مضیقه هستند.

مدیرعامل صنایع غذایی اوکادو با بیان اینکه به دلیل نرخ بالای تورم مواد اولیه مورد نیاز صنایع به صورت مستمر افزایش قیمت دارد، گفت: در برخی موارد وقتی صنعتگران کالای خود را می فروشند دیگر توان جایگزین کردن آن را به دلیل کمبود نقدینگی ندارند.
احمدیان معتقد است این کمبود نقدینگی و به تبع آن در برخی موارد کاهش تولید، باعث کمرنگ شدن حضور شرکت ها در بازار شده و فعالیت آنها را مختل می کند.
وی اضافه کرد: کمرنگ شدن حضور شرکت ها در بازار باعث می شود هرآنچه که واحدها گاهی در طی سالیان برای بازاریابی و بازارسازی تلاش کردند هدر برود.
این فعال اقتصادی با بیان اینکه راهکار کمک به تامین سرمایه در گردش واحدهای اقتصادی از مسیر تسهیلات بانکی است، عنوان کرد: اگرچه عمده واحدها تمایل دارند تسهیلات بانکی دریافت کنند اما سود تسهیلات بانکی آنقدر بالا است که باعث می شود واحدها مزیت رقابتی حضور در بازارهای صادراتی را از دست بدهند زیرا بهای تمام شده تولیدات بالا می رود.
احمدیان موضوع دیگری که اکنون چالش بنگاه های اقتصادی است را حق بیمه تامین اجتماعی اعلام کرد و افزود: دولت می تواند برای مدت یک یا دو سال سهم حق بیمه کارفرمایان را تقبل و به تامین اجتماعی پرداخت کند.
وی اظهار کرد: این امر هم می تواند به کاهش بهای تمام شده تولید کمک کند و هم حفظ و افزایش اشتغال را در بنگاه های اقتصادی به همراه خواهد داشت.
مدیرعامل صنایع غذایی اوکادو بر لزوم داشتن سیاست خارجی فعال در حوزه اقتصاد از سوی دولت و حاکمیت هم تاکید کرد و افزود: اگرچه با توجه به شرایط تحریم ها نمی توانیم با تمام کشورها چنین روابطی را داشته باشیم اما کشورهای همسایه ما و کشورهایی که ایران در آنها نفوذ دارد بازارهای خوبی را از لحاظ جمعیت و مصرف کننده در اختیار ما قرار می دهد.
به گفته احمدیان، توجه به این حوزه منجر به افزایش صادرات و اثرگذاری مثبت در تراز تجاری خواهد شد اما متاسفانه تا حدودی در این زمینه غفلت شده است.
وی از یک چالش مهم دیگر که صنایع با آن مواجهند هم یاد کرد و گفت: قطع برق از اواخر بهار تا تابستان به یک معضل مهم برای صنایع تبدیل شده است.
این فعال اقتصادی با بیان اینکه به دلیل طولانی بودن فرآیند تولید، صنایع مجبورند مدتی قبل از قطع برق تولید را به حداقل برسانند تا خط تولید خالی شود، یادآور شد: این امر باعث می شود قبل و بعد از قطع برق کاهش تولید را داشته باشیم تا حداقل به تجهیزات و ماشین آلات گرانقیمت صنایع آسیب وارد نشود.
احمدیان رفع این معضل را نیازمند برنامه ریزی کوتاه مدت و بلندمدت دانست و عنوان کرد: باید به زیرساخت های توسعه برق توجه و حتی از ظرفیت بخش خصوصی در این زمینه استفاده شود تا برای سال های آتی کمتر با مشکل قطعی برق مواجه شویم.
وی اظهار کرد: چالش مهم دیگری که عمدتا صنایع کرمانشاه با آن مواجه هستند خواب کامیون ها در مرزها و بازارچه های مرزی است که هزینه زیادی را به واحدهای تولیدی که صادرات محور هستند تحمیل می کند.
این فعال اقتصادی معتقد است در نظر گرفتن یک لاین اختصاصی برای تولیدات صنایع کرمانشاه می تواند به این معضل کمک کند.
احمدیان ادامه داد: این خواب کامیون باعث می شود قیمت تمام شده برای صادرات تولیدات استان افزایش یافته و مزیت نزدیکی به مرز را از دست بدهیم.
وی حل این معضل را زمینه ساز افزایش صادرات استان دانست.

خواندن 161 دفعه