EN    AR    KU   
دوشنبه, 13 تیر 1401 08:15

ایجاد نهاد حرفه ای در اتاق بازرگانی تجاری سازی آبزی پروری را تسهیل می کند

نشست تخصصی حوزه شیلات و آبزیان کرمانشاه با هدف گفتگو ، نهاد سازی ، تکمیل زنجیره ارزش ، بازاریابی و در نهایت تجاری سازی آبزی پروری تشکیل شد
جلیل بالایی مشاور طرح و برنامه اتاق کرمانشاه از ظرفیت قابل توجه صنعت آبزی پروری کرمانشاه یاد کرد و افزود: توانمندسازی فعالان این بخش زمینه تاسیس یک نهاد حرفه ای و خصوصی را فراهم می کند
وی یکی از مسائل مهم مرتبط با حوزه شیلات را بازاریابی و تجاری سازی اعلام کرد و ادامه داد:نباید از ظرفیت صادرات انواع محصولات شیلات غافل شویم.
وی افزود برای اینکه بتوانیم مجموعه فعالیت های حوزه شیلات را ساماندهی کنیم این ظرفیت وجود دارد که تشکل اختصاصی برای این حوزه در کرمانشاه راه‌اندازی کنیم.
مشاور طرح و برنامه اتاق کرمانشاه با بیان اینکه این تشکل می تواند صدای رسای فعالین بخش شیلات چه در استان و چه در سطح ملی باشد، خاطرنشان کرد: با راه اندازی تشکل امکان تعامل با سایر تشکل های مشابه در کشور و تبادل اطلاعات و تجربه با آنها فراهم می شود.
بالایی تاکید کرد: ظرفیت های قانونی اتاق بازرگانی در اختیار توانمند سازی فعالان عرصه تولید به ویژه در جای که مزیت داریم قرار خواهد گرفت این خدمات در حوزه مشاوره های تخصصی، شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی برای رفع مشکلات و همچنین حضور در نمایشگاه ها و هیئت های تجاری است
در ادامه سید فرزاد افضلی مدیرکل شیلات استان کرمانشاه نیز از ظرفیت های قابل توجه این عرصه در کشور ایران یاد کرد و گفت: ایران در زمینه تولید انواع آبزیان خصوصا شاه میگو، ماهیان خاویاری و ... حرف برای گفتن دارد و اخیرا در زمینه هایی مانند تولید زالوی طبی و جلبک اسپیرولینا نیز اقداماتی انجام شده است.
وی از ظرفیت های قابل توجه کرمانشاه در حوزه شیلات هم یاد کرد که طی سال های اخیر بسیار گسترده شده و عنوان کرد: سال گذشته میزان تولیدات استان در این بخش به بیش از 21 هزارتن شامل هفت هزار تن تولیدات گرمابی و 14هزار تن تولیدات سردآبی رسید.
افضلی از ظرفیت تولید پنج میلیون قطعه ماهی زینتی در استان هم یاد کرد و ادامه داد: به علاوه کرمانشاه تنها تولیدکننده پست لارو میگو در کشور است.
به گفته این مسئول، کرمانشاه رتبه اول تولیدات گرمابی و رتبه پنجم تولیدات سردابی را بین استان های غیرساحلی کشور دارد.
وی معتقد است، باید از این ظرفیت برای کمک به توسعه پایدار اقتصادی در استان و اشتغالزایی برای جوانان استفاده کنیم.
در ادامه تولیدکنندگان و فعالین صنعت شیلات حاضر در جلسه نیز به بیان مشکلات و نظرات خود پرداختند.

خواندن 233 دفعه