EN    AR    KU   
دوشنبه, 20 تیر 1401 20:48

مراسم تجلیل از صنعتگران و معدنکاران نمونه کرمانشاه برگزار شد.

کیوان کاشفی عضو هیات رئیسه اتاق ایران در آیین گرامیداشت روز صنعت و معدن با بیان اینکه ایران طی ۳۰ سال اخیر همواره درگیر تحریم‌ها بوده و کمتر کشوری در جهان چنین شرایطی را دارد، اظهار کرد: با این وجود به همت تولیدکنندگان کشور از این شرایط به خوبی گذر کردیم و همچنان به ایستادگی ادامه خواهیم داد.
وی وفور کالا در کشور را بیانگر توانمندی فعالان اقتصادی کشور در این شرایط تحریم دانست و خاطرنشان کرد: اگرچه قیمت برخی کالاها بالا است، اما کمبودی در بازار نداریم.
رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه با بیان اینکه دوران تحریم را می‌توان به سه دوره کوتاه مدت، میان مدت و طولانی مدت تقسیم کرد، افزود: اکنون در حال گذر از دوره میان مدت و ورود به دوره بلندمدت هستیم.
کاشفی یکی از مهمترین تبعات طولانی شدن تحریم‌ها را کاهش چابکی و رقابت‌پذیری بنگاه‌های اقتصادی دانست و یادآور شد: اگر روزی تحریم‌ها برداشته و درهای کشور باز شود، صنایع کشور امکان رقابت با دنیا را نخواهند داشت.
کاشفی افزود: از سوی دیگر اکنون در حوزه تولید و تجارت جهانی قوانینی در حوزه انرژی و محیط زیست حاکم است که با پایان تحریم ها ناگزیر به پیوستن به این کنوانسیون‌ها هستیم و صنایع کشور باید برای به روز کردن سیستم‌های خود آماده باشند.
وی عنوان کرد: به علاوه نیروی کار ما نیز چون تاکنون پیوستگی کافی با دنیا را نداشته اند باید خود را به روز کنند و از همین رو برای دوران پساتحریم نیازمند نیروی کار بین‌المللی و بهره‌ور هستیم.
وی از آمادگی تشکل‌های بخش خصوصی نظیر اتاق بازرگانی و خانه صنعت و معدن برای تشکیل اتاق فکرهایی در این زمینه خبر داد.
بهبود فضای کسب و کار باید خط مشی اصلی کرمانشاه باشد
موضوع دیگری که کاشفی به آن اشاره کرد اهمیت بهبود فضای کسب و کار کرمانشاه بود و گفت: همه خواسته‌های فعالان اقتصادی از مسئولین در بهبود فضای کسب و کار خلاصه می‌شود.
رئیس اتاق کرمانشاه با تاکید بر اینکه بهبود فضای کسب و کار باید به خط مشی اصلی دستگاه‌ها تبدیل شود، تاکید کرد: عمده اقداماتی که برای بهبود فضای کسب و کار باید انجام شود، نرم‌افزاری است.
به گفته کاشفی، اگرچه فضای کسب و کار کرمانشاه طی سال‌های اخیر ۱۰ رتبه بهبود یافته، اما باید جزو پنج استان اول کشور باشیم.
وی معتقد است، تنها در این صورت درهای استان برای ورود سرمایه‌گذاران باز خواهد شد.

سرریز منابع مالی خوب به کرمانشاه از محل سفر رئیس جمهور
استاندار کرمانشاه نیز با اشاره به در نظر گرفتن ۱۸ هزار میلیارد تومان تسهیلات در سفر رئیس جمهور برای کمک به صنایع کرمانشاه، ورود این اعتبارات به استان را تحول آفرین خواند.
بهمن امیری مقدم ، با اشاره به نزدیک بودن سفر رئیس جمهور به کرمانشاه، اظهار کرد: برای این سفر کار کارشناسی گسترده‌ای انجام دادیم و همین امر باعث شد نهاد ریاست جمهوری نیز به خوبی با ما همکاری داشته باشد و بخش قابل توجهی از پیشنهاداتی که دادیم، پذیرفته شود.
وی با بیان اینکه پیشنهادات خوبی در بخش‌های اقتصادی، عمرانی و ... دادیم، تاکید کرد: تنها ۱۸ هزار میلیارد تومان تسهیلات برای کمک به راه‌اندازی واحدهایی راکد و یا با ظرفیت پایین در نظر گرفته شده که ورود این اعتبار به استان تحول آفرین خواهد بود.
امیری مقدم از وجود ۸۰ هزار میلیارد تومان پروژه نیمه تمام در کرمانشاه هم یاد کرد و یادآور شد: تلاش کردیم عمده این طرح‌ها را به پیشرفت فیزیکی مناسب برسانیم و برای تکمیل آنها منابع بگیریم.
استاندار کرمانشاه در ادامه با بیان اینکه نرخ بیکاری کرمانشاه طی ۵۰ سال اخیر تقریبا بالا بوده، گفت: عوامل متعددی باعث شده نتوانیم از ظرفیت‌های متعددی که در کرمانشاه وجود دارد برای ایجاد اشتغال استفاده کنیم.
مدیر ارشد استان کرمانشاه، تک تک افرادی که در زمینه اشتغالزایی استان در این سال‌ها کوتاهی کردند را در شرایط امروز جوانان مقصر دانست.
وی یکی از مهمترین ظرفیت‌هایی که می‌تواند به اشتغالزایی در کرمانشاه کمک کند را سند توسعه نفت و گاز استان دانست و افزود: متاسفانه این سند در این مدت خاک می‌خورد و حالا پیگیری‌های فراوانی از طریق وزارت نفت و سایر مسئولان کشوری برای احیا آنها انجام شده است.
استاندار کرمانشاه با انتقاد از رکود ۱۰ ساله پروژه پتروپالایش آناهیتا که از سال ۱۳۹۰ که مصوبه سفر مقام معظم رهبری را دریافت کرد تاکنون راکد مانده، افزود: جلسات متعددی با وزیر نفت، سهام‌داران و ... برای این پروژه برگزار کردیم.
امیری مقدم با اشاره به اشتغالزایی سه هزار نفری این پروژه، تاکید کرد: اجرای این طرح را رها نخواهیم کرد و وزارت نفت نیز قول داده اگر ما ۳۰ درصد کار را پیش ببریم، خط لوله مورد نیاز پروژه را اجرایی کند.
وی همچنین از پیگیری جدی برای تعیین تکلیف پتروشیمی های اسلام‌آباد غرب، روانسر، سنقر، کنگاور و ... نیز خبر داد.
استاندار کرمانشاه در ادامه از صنعتگران و معدن‌کارانی که به اشتغالزایی کرمانشاه کمک می‌کنند نیز قدردانی کرد و افزود: دست هرکسی که برای رفع بیکاری کرمانشاه قدمی بردارد را می‌بوسیم.
وی به بیان چند خواسته از بخش خصوصی هم پرداخت و گفت: یکی از مهمترین این موارد پرهیز از تجمع صنایع در یک بخش است.
امیری مقدم از افزایش ۱۲۰ میلیون مترمکعبی تخصیص آب برای صنایع کرمانشاه خبر داد و عنوان کرد: باید صنایع را در مناطقی که آب بیشتری وجود دارد از جمله در محدوده سامانه گرمسیری اجرایی کنیم.
استاندار کرمانشاه از اتاق بازرگانی و خانه صنعت و معدن خواست اتاق فکری برای کمک به کاهش نرخ بیکاری استان تشکیل داده و پیشنهادات سازنده ارائه دهند.
امیری مقدم همچنین خواستار احیا صنایع راکد کرمانشاه خصوصا در شهرک‌های صنعتی شد و اظهار کرد: در شأن کرمانشاه نیست که شهرک‌های صنعتی با این همه زیرساختی که در آنها فراهم شده درگیر رکود باشند و گاهی به محل وقوع تخلفات و جرایم تبدیل شوند.
وی همچنین بر لزوم افزایش ظرفیت واحدهای تولیدی استان هم تاکید کرد و ادامه داد: دستگاه‌های سطح استان نیز باید خرید از واحدهای استان را در اولویت خود قرار دهند و البته واحدها نیز قیمت و کیفیت تولیدات خود را رقابتی کنند.
وی ادامه داد: ما نیز باید در مقابل برای بهبود فضای کسب و کار استان تلاش کنیم که این امر جزو تاکیدات مهم ما است.
استاندار کرمانشاه همچنین خواستار همراهی بیشتر بانک ها با واحدهای تولیدی شد.
وی بر اهمیت معادن استان هم تاکید کرد و گفت: باید به سمت فرآوری مواد معدنی برویم و خام فروشی در کرمانشاه تعطیل شود.

رفتارهای سلیقه ای، مانع توسعه استان

جهانبخش شکری رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت کرمانشاه نیز با اشاره به ظرفیت‌های متعددی که کرمانشاه در بخش صنعت، معدن، کشاورزی و بازرگانی دارد، اظهار کرد: استفاده بهینه از ظرفیت‌هایی که داریم نیازمند برخی ملزومات است.
وی یکی از مهمترین این ملزومات را همراهی بیش از پیش دستگاه‌های مختلف دانست و گفت: متاسفانه برخی رفتارهای سلیقه‌ای به مانعی برای توسعه استان تبدیل شده است.
رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارفرمایی حمایت از واحدهای تولیدی استان و محصولاتی که این واحدها تولید می‌کنند را نیز ضروری اعلام کرد و ادامه داد: گاهی محصولات تولیدی کرمانشاه که حتی بعد صادراتی دارد و در دیگر کشورها و شهرها مورد استقبال قرار می‌گیرد، در کرمانشاه مورد توجه قرار نمی‌گیرد.
شکری اضافه کرد: به جای آنکه تولیدات کرمانشاه مورد توجه قرار گیرد شاهد سرریز کالاهای تولیدی دیگر استان‌ها به کرمانشاه هستیم که گاهی کیفیت چندان مناسبی هم ندارد.
وی این شیوه تفکر را باعث صدمه جدی به بنگاه‌های اقتصادی و تولیدی دانست و تاکید کرد: اگر می‌خواهیم کرمانشاه توسعه یابد، باید به سرمایه‌گذاران و تولیدی که انجام می‌دهند نگاه ملی داشته باشیم.
رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت کرمانشاه یکی دیگر از ملزومات توسعه کرمانشاه و استفاده از ظرفیت‌های اقتصادی استان را فراهم کردن زیرساخت‌ها اعلام کرد و یادآور شد: همین حالا بسیاری از صنایع کرمانشاه به دلیل بی برقی امکان تولید ندارند.
به گفته شکری، اگر زیرساخت‌های برق، گاز، راه دسترسی، فرودگاه و .... فراهم نباشد، تولیدکنندگان نمی‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند.

حمایت از تولید وظیفه اصلی ما است
پرویز توسلی زاده رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه نیز در این مراسم اولین وظیفه دادگستری را حمایت از تولید اعلام کرد و افزود: اگر تولید و کارآفرینی در استان رونق بگیرد شاهد تشکیل بسیاری پرونده‌های قضایی هم نخواهیم بود.
وی راه نجات خانواده‌ها و جوانان را ایجاد اشتغال و کارآفرینی دانست و اظهار کرد: برای همین منظور باید قوانین و مقررات دست و پاگیر اصلاح شود.
توسلی زاده با تاکید بر لزوم آسان کردن شرایط برای کارآفرینان، افزود: نباید اجازه دهیم کارآفرینان در پیچ و خم اداری و راهروهای دادگستری گرفتار شوند.
رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه دستورالعمل های ناگهانی را نیز یکی از عوامل محدودیت شدن کار کارآفرینان دانست و گفت: نباید بگونه‌ای تصمیم گیری شود که سرمایه‌گذاران را دچار نگرانی کنیم.

معافیت صنایع کرمانشاه از محدودیت انرژی
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه نیز به بیان دو خواسته مهم حوزه صنعت و معدن استان در جریان سفر رئیس جمهور پرداخت.
محسن دارابی یکی از مهمترین نیازهای کرمانشاه را جذب سرمایه‌گذار در استان برای کمک به رونق اقتصادی و اشتغالزایی دانست و عنوان کرد: برای این منظور نیازمند مشوق‌های معناداری هستیم که امیدواریم در سفر هیات دولت به کرمانشاه بتوانیم این موضوع را در دستور کار قرار دهیم.
وی با اشاره به دو مشوق مهمی که می‌تواند به جذب سرمایه‌گذاران در کرمانشاه کمک کند، افزود: برداشته شدن محدودیت انرژی برای واحدهای تولیدی استان کرمانشاه از جمله این موارد است.
رئیس سازمان صمت استان کرمانشاه با بیان اینکه صنایع کرمانشاه و سراسر کشور اکنون با محدودیت مصرف برق مواجهند، خاطرنشان کرد: اگر این محدودیت برای کرمانشاه برداشته شود، نه تنها سرمایه‌گذاران فعلی استان نسبت به توسعه کسب و کار خود تشویق می‌شوند، بلکه سرمایه‌گذاران جدید نیز برای اینکه کرمانشاه را به عنوان مقصد خود انتخاب کنند ترغیب خواهند شد.
دارابی سپس به معافیت مالیاتی 20 ساله یازده شهرستان استان کرمانشاه اشاره کرد و ادامه داد: شهرهایی که نرخ بیکاری آنها از میانگین کشور بالاتر است می‌توانند از 20 سال معافیت مالیاتی برخوردار شوند که معادل معافیت‌های مالیاتی مناطق آزاد تجاری بوده و مزیتی ویژه به شمار می‌رود.
وی درخواست کرد، سه شهرستان دیگر استان شامل کرمانشاه، صحنه و دالاهو نیز از این معافیت برخوردار شوند.
رئیس سازمان صمت استان کرمانشاه از تمرکز نزدیک به 50 درصد جمعیت و واحدهای تولیدی استان در شهرستان کرمانشاه یاد کرد و گفت: بسیار مهم است که شهرستان کرمانشاه و واحدهای تولیدی این منطقه نیز از معافیت مالیاتی برخوردار شوند.

در ادامه این مراسم از صنعتگران، معدنکاران، طرح های نمونه صنعتی و معدنی، جوانان کارآفرین و شرکت‌های دانش بنیان برتر تجلیل شد.

خواندن 241 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 21 تیر 1401 11:15